Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα ρύθμιση για νομιμοποίηση αυθαιρέτων;


Γιάννης

Recommended Posts

Aποκρατικοποιηση δεν λενε? οριστε η αποκρατικοποιηση.

 

Οτιδηποτε ειναι δημοσιο θα ιδιωτικοποιηθει. Πολεοδομιες, υπουργεια, νοσοκομεια, πανεπιστημια, σχολεια, ικα, σικα, γιατι οχι και η αστυνομια. Οσο λιγοτερο κρατος εχουμε, τοσο λιγοτερα εξοδα θα εχουμε. Και οι ιδιωτες δουλευουν καλυτερα απο οτι το "κακο" δημοσιο? ετσι δεν μας εχουν πει, ετσι δεν μας εμαθαν?

 

και για να ειμαστε ον τοπικ, εκτος απο μηχανικους-φοροτεχνικους-δικηγορους-φωτογραφους-ιστορικους (βλ. προ '55) τωρα θα μας κανουν και καταδοτες.

Ψαξε βρες το αυθαιρετο του γειτονα και ελεγξε την δουλεια του συναδελφου για το καλο της κενωνιας.

 

Ειχαν και το θρασος στις ομιλιες του ΤΕΕ περι 4014, να λενε οτι με τους νεους νομους αναβαθμιζεται ο ρολος του μηχανικου!!!

 

Βρηκαν την καλυτερη λυση για να αντιμετωπισουν την πληθωρα των μηχανικων. Αστους, λενε, να φαγωθουν μεταξυ τους.

 

Εν μέρει συμφωνώ με αυτά που γράφεις συνάδελφε,αλλά υπάρχει και η εξής παράμετρος.

 

Αν είναι το "αλληλοφάγωμα" να μας κάνει όλους πιο υπεύθυνους στη δουλειά μας, να μην ανεχόμαστε το κάθε λαμόγιο πελάτη να απαιτεί τα δικά του και η μόνη σου άμυνα να είναι η παραίτηση απο την επίβλεψη ή ακόμα ακόμα λόγω των περισσότερων εργατοωρών που θα απαιτεί η κάθε εργασία μας,ώστε να είναι άρτια, να εξωθήσει λαμόγια συναδέλφους ή συναδέλφους που δέχονται αμοιβές ένδειας,με αποτέλεσμα να μην μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός, στην ανεργία, τότε καλώς γίνονται όσα γίνονται.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει στις πόλεις σας,αλλά μου έτυχαν περιπτώσεις με 4014, όπου "συνάδελφοι" "ξεχνούσαν" να δηλώσουν τα μισά τ.μ. αυθαίρετης δόμησης,που δήλωναν τα πάντα σαν β.χ. ή ζητούσαν αμοιβή για ρύθμιση 4όροφου καταστήματος με 400 τ.μ. αυθαίρετης δόμησης στα χίλια ευρώ....(για αρχή φαντάζομαι και εν αγνοία του πελάτη).

 

Δεν ξέρω τι και πως,αλλά πρέπει να γίνει ΓΕΝΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ στον τομέα μας και να ξεχωρίσει η ηρα απο το στάρι.Ναι μεν πρέπει να εξορθολογίσουμε τις αμοιβές μας ελέω κρίσης,αλλά οχι να ξεφτιλίζουμε το επάγγελμά μας.

 

Όσο για το θέμα,ας βγεί πρώτα ενα προσχέδιο για να υπαρχει βάση συζήτησης.Αν οι διαρροές που ακούγονται ισχύουν,θα γίνει πάλι μια τρύπα στο νερό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει στις πόλεις σας,αλλά μου έτυχαν περιπτώσεις με 4014, όπου "συνάδελφοι" "ξεχνούσαν" να δηλώσουν τα μισά τ.μ. αυθαίρετης δόμησης,που δήλωναν τα πάντα σαν β.χ. ή ζητούσαν αμοιβή για ρύθμιση 4όροφου καταστήματος με 400 τ.μ. αυθαίρετης δόμησης στα χίλια ευρώ....(για αρχή φαντάζομαι και εν αγνοία του πελάτη).

 

Χιλιάρικο?? Εδώ ακούω για αμοιβές 350,00 € - 500,00 € και τρελλαίνομαι. Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Χιλιάρικο?? Εδώ ακούω για αμοιβές 350,00 € - 500,00 € και τρελλαίνομαι.

 

καλά μιλάμε για 4 ορόφους και 400 μέτρα αυθαίρετα.....βάλε και τα στατικά που τα ξεχνάνε/με όλοι οτι θα απαιτηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ με αυτά που γράφεις συνάδελφε,αλλά υπάρχει και η εξής παράμετρος.

 

Αν είναι το "αλληλοφάγωμα" να μας κάνει όλους πιο υπεύθυνους στη δουλειά μας, να μην ανεχόμαστε το κάθε λαμόγιο πελάτη να απαιτεί τα δικά του και η μόνη σου άμυνα να είναι η παραίτηση απο την επίβλεψη ή ακόμα ακόμα λόγω των περισσότερων εργατοωρών που θα απαιτεί η κάθε εργασία μας,ώστε να είναι άρτια, να εξωθήσει λαμόγια συναδέλφους ή συναδέλφους που δέχονται αμοιβές ένδειας,με αποτέλεσμα να μην μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός, στην ανεργία, τότε καλώς γίνονται όσα γίνονται.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει στις πόλεις σας,αλλά μου έτυχαν περιπτώσεις με 4014, όπου "συνάδελφοι" "ξεχνούσαν" να δηλώσουν τα μισά τ.μ. αυθαίρετης δόμησης,που δήλωναν τα πάντα σαν β.χ. ή ζητούσαν αμοιβή για ρύθμιση 4όροφου καταστήματος με 400 τ.μ. αυθαίρετης δόμησης στα χίλια ευρώ....(για αρχή φαντάζομαι και εν αγνοία του πελάτη).

 

Δεν ξέρω τι και πως,αλλά πρέπει να γίνει ΓΕΝΙΚΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ στον τομέα μας και να ξεχωρίσει η ηρα απο το στάρι.Ναι μεν πρέπει να εξορθολογίσουμε τις αμοιβές μας ελέω κρίσης,αλλά οχι να ξεφτιλίζουμε το επάγγελμά μας.

 

Όσο για το θέμα,ας βγεί πρώτα ενα προσχέδιο για να υπαρχει βάση συζήτησης.Αν οι διαρροές που ακούγονται ισχύουν,θα γίνει πάλι μια τρύπα στο νερό.

 

Δυστυχως το αναποδο θα συμβει. Με το αλληλοφαγωμα θα επιβιωσουν οι μηχανικοι του 300ρικου για τακτοποιησεις και ενα χαρτζηλικι για τοπογραφικο.

Αλλα και για αυτους θα ειναι απλως μια παραταση.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Eνώ μέχρι τώρα με τις κρατικές πολεοδομίες είδαμε προκοπή . Κανένα αυθαίρετο δεν γινόταν , ο πελάτης δεν τολμούσε να σου ζητήσει να κάνεις αυθαιρεσία , κανείς δεν αγόραζε αυθαίρετο και οι αμοιβές μας στα ύψη .

 

Τι άλλο θα ακούσουμε ?

 

Α και ξέχασα . Τα σπιτάκια και οι αμαξάρες των έντιμων ελεγκτών του δημοσίου , ήταν να τα κλαίς . Ούτε 20 δωμάτια δεν είχανε .

Να μην πούμε γιά ξενοδοχεία , δασαρχεία κλπ .

 

Ο ταλαίπωρος ο Ρακιντζής θα αγιάσει με αυτά που βλέπει .

 

Να μην ξεχάσουμε και τον αθέμιτο ανταγωνισμό στους ΕΕ , από τους υπαλλήλους .

Edited by BAS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά που να φτύσω ( συγγνώμη κάνω ) δεν ξέρω ή μάλλον ξέρω , με αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κάθε τρείς και λίγο .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eνώ μέχρι τώρα με τις κρατικές πολεοδομίες είδαμε προκοπή . Κανένα αυθαίρετο δεν γινόταν , ο πελάτης δεν τολμούσε να σου ζητήσει να κάνεις αυθαιρεσία , κανείς δεν αγόραζε αυθαίρετο και οι αμοιβές μας στα ύψη .

 

Τι άλλο θα ακούσουμε ?

 

Α και ξέχασα . Τα σπιτάκια και οι αμαξάρες των έντιμων ελεγκτών του δημοσίου , ήταν να τα κλαίς . Ούτε 20 δωμάτια δεν είχανε .

Να μην πούμε γιά ξενοδοχεία , δασαρχεία κλπ .

 

Ο ταλαίπωρος ο Ρακιντζής θα αγιάσει με αυτά που βλέπει .

 

Να μην ξεχάσουμε και τον αθέμιτο ανταγωνισμό στους ΕΕ , από τους υπαλλήλους .

 

Kαλά οκ, εχεις δικιο, ειμαι νεος και δεν τα εζησα τα χαλια των προηγουμενων ετων.

 

Θα ελεγα να διαβαζες πιο προσεχτικα τι εχω γραψει πριν βιαστεις να βγαλεις συμπερασματα για το τι εννοω αλλα δεν θα αλλαζε και τιποτα, ο καθενας καταλαβαινει ο,τι θελει. Εαν αυτο καταλαβες, τοτε αυτο εχω γραψει. Λαθος μου που εγραψα σε αυτο το θεμα εξαρχης.

 

Τι αλλο θα ακουσετε? Δεν εχετε ακουσει και δεν εχετε δει τιποτα ακομα.

Τα καλυτερα ερχονται.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

 

Να μην ξεχάσουμε και τον αθέμιτο ανταγωνισμό στους ΕΕ , από τους υπαλλήλους .

 

Αυτο ειναι πολυ σημαντικο και περναγε στα ψιλα, οσο υπηρχαν δουλειες για ολους...

Οι "ψαγμενοι" πελατες (κατασκευαστες δηλαδη για να μιλαμε εξω απο τα δοντια), μετα απο την 1η-2η αδεια, πηγαιναν κατευθειαν στην "πηγη"...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μόνο οι κατασκευαστές . Ηταν και πολλοί ιδιώτες , αλλά και ιδιοκτήτες ειδικών κτιρίων .

Ακόμη και στα Μ-Η πριν χρόνια υπήρχε άτομο που αν δεν του έδινες τις μελέτες , σε αργούσε χαρακτηριστικά .

Μέχρι που τον ξεφτύλισε δημοσίως μέσα στήν αίθουσα ελέγχου αδειών , κάποιος ΕΕ ΜΜ και τον μετέθεσαν .

 

Βέβαια υπήρχαν και πάρα πολλοί έντιμοι και εξυπηρετικοί συνάδελφοι .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.