Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Διάβασε τις συμπληρώσεις μου στο προηγούμενο post.... Σε αφορούν...

το διάβασα και συμφωνώ μαζί σου. Απλώς το ψάχνω τόσο πολύ γιατί στο συγκεκριμένο ακίνητο είναι δικό μου και αρνούμαι να πληρώσω αναδρομικά αλλαγή του Ε9 με ότι αυτό συνεπάγεται. Θεωρώ ότι δεν είναι αρμοδιότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Να μην πληρώσεις! Να ζητήσεις εγγράφως τις απαιτήσεις τους....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Έχω αναλάβει να τακτοποιήσω μια μονοκατοικία (ισόγειο +Α'όροφος) με υπόγειο που έχει οικοδομική άδεια του 1994.

Το υπόγειο έχει κατασκευασθεί σε στάθμη σύμφωνη με την άδεια (+1.10μ. από το διαμορφωμένο έδαφος) και περιλαμβάνει διάφορες αποθήκες, λεβητοστάσιο, θέσεις σταθμευσης κλπ σύμ,φωνα με την άδεια. 'Όμως έχει τις εξής δύο αυθαιρεσίες:

1) το υπόγειο έχει επεκταθεί εκτός του περιγράμματος της ανωδομής, και συγκεκριμένα κάτω από τη μπαζωμένη βεράντα του ισογείου όπου έχει δημιουργήσει μία επιπλέον αποθήκη

       ---->δηλαδή Υπέρβαση Χώρου με μειωτικό συντελ +υπέρβαση κάλυψης

2) μία από τις αποθήκες υπογείου έχει μέσα έπιπλα κουζίνας (νεροχύτη, ψυγειο κλπ) και σώματα καλοριφέρ (κοινώς έχει μετατραπεί σε κύριο χώρο)---->δηλαδή Υπέρβαση Χώρου με μειωτικό συντελεστή

 

Η απορία μου είναι πώς μπορώ να αποδείξω  ότι αυτά έγιναν προ 2003....

Σκέφτομαι να πω στον πελάτη να κάνει αλλαγή στο Ε9 και στην τεχνική μου έκθεση να εξηγώ ότι για την 1η αυθαιρεσία, ότι ο χρόνος κατασκευής της επέκτασης του υπογείου τεκμαίρεται από το χρόνο ανέγερσης του νομίμου κτιίου λόγω του ενιαίου φέροντα οργανισμού (στέκει αυτό????????????) και για την 2η αυθαιρεσία, ότι φαίνεται ότι η αλλαγή σε κύριο χώρο έγινε πάλι το 1994 αφού τα σώματα καλοριφερ που έχει είναι όμοια (και άρα ίδιας χρονολογίας) με αυτά της υπόλοιπης μονοκατοικίας.

Τι γνώμη έχετε γι αυτό?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

ό,τι φαινεται να ειναι κατασκευασμενο "εξ αρχης"

 

και το κρινεις εσυ σαν "εξ αρχης" με βαση τις επιστημονικες σου γνωσεις και την "συνεχεια" του  ενιαιου φεροντα,

αυτο θα αναφερεις.

 

ό,τι απαιτει Ε9, θα κανει τις σχετικες διορθωσεις, απαραιτητως.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, απλά αν εξαιρέσεις το Ε9 δεν έχω κάποιο δημόσιο έγγραφο....σκέφτομαι λοιπόν στην τεχνική μου έκθεση να δείξω φωτογραφίες που να δείχνουν ότι το παράθυρο της αποθήκης κάτω από την υποτιθέμενη μπαζωμένη βεράντα είναι ίδιο με τα υπόλοιπα της μονοκατοικίας, καθώς και τα καλοριφέρ της κουζίνας του υπογείου είναι ίδια με τα υπόλοιπα.

Ελπίζω αυτό να με κατοχυρώνει διότι δεν είμαι διατεθειμένη να βρω το μπελά μου για κανέναν πελάτη....το βασικό είναι βέβαια ότι πράγματι η χρονολογία κατασκευής τους είναι το 1994. Η αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ πράγματι δεν υφίσταται από τη στιγμή που μπήκαν τα θερμαντικά σώματα στο χώρο? Διότι αν θεωρείτε ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει να μην υπολογίσω σε αυτό παλαιότητα...

Link to comment
Share on other sites

να ζητησεις το Ε9

χωρις αυτο δεν κανεις βημα...

 

και να σου το φερει

και να του πεις οτι

με τον 4178  η αλλαγη χρησης δεν εχει διαφορά στα δημοτικα τελη

 

ο "οσονουπω" δξ τι -θα -λεει ή τι θα του φορτωσουν στο τελος.

 

 "κατι" θα πληρωσει για ΕΝΦΙΑ...ας ρωτησει τον λογιστη του.

 

και να αφησει τις "τσιγγουνιες"

 

αλλοιως θα το πας στην τελευταια παλαιοτητα.."μετα 2004" αν θυμαμαι καλα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτό να με κατοχυρώνει....

 

Όχι, δεν σε κατοχυρώνει. Ο νόμος είναι σαφής. Δημόσιο έγγραφο ή αεροφωτογραφία. Δηλαδή, Ε9 ή ...τόμπολα!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται ότι θα ζητήσω το Ε9, όπου θα του ζητήσω να:

- προσθέσει στα τετραγωνικά κύριων χώρων την κουζίνα του υπογείου και προφανώς και το διάδρομο προς αυτήν και

- στα τετραγωνικά των βοηθητικών χώρων να προσθέσει την αυθαίρετη αποθήκη.

ΕΡΏΤΗΣΗ:

ο πελάτης μου θα κάνει αποδοχή κληρονομιάς και μετά θα πουλήσει τη μονοκατοικία.

Οπότε θα του ζητήσω να κάνει πρώτα αποδοχή κληρονομιάς και να πάει στο λογιστή να φτιάξει το Ε9 ώστε να φαίνεται ότι το ακίνητο του ανήκει και καπάκι να κάνει διόρθωση σε αυτό το Ε9 με τα τετραγωνικά που θα του δώσω εγώ και μετά αφού μου δώσει και το Ε9 θα ολοκληρώσω την υπαγωγή....Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

- πρωτα θα μετρησεις εσυ

- θα δοσεις τα αποτελεσματα "ατυπα"

- θα κανουν την δηλωση φορου κληρονομιας

- θα κανουν την αποδοχη

 

και μετα θα εχεις νομιμο εντολεα να κανεις την τακτοποιηση και να δοσεις βεβαιωση για την πωληση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.