Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Η χρηση αεροφωτογραφιας απο το ιστορικό της google earth ειναι αποδεκτη;
Υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση σχετικά; 

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι στην "αποδειξη παλαιότητας"

Το αρθρο 98 παρ. α',  σου επιτρεπει την χρηση εγγραφου φορολογικης ή άλλης αρχης, άρα και του Ε9 σαν αποδειξη...

Την α/φ απο το γκουγκλ την χρησιμοποιεις περισσότερο  σαν δικη σου κατοχυρωση.

[πλην αυτών, πόσο παληο γκουγκλ μπορεις να εχεις?]

Να διορθωσει το Ε9 και να σου το φερει

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, dimitris GM said:

[πλην αυτών, πόσο παληο γκουγκλ μπορεις να εχεις?]

Να διορθωσει το Ε9 και να σου το φερει

 

 

εχω βρει μια ληψη του 2003 στην οποια φαινεται μια αυθαιρετη σοφιτα που δηλωνω, τοσο σαν περιγραμμα οσο και στην σκια της! οσο και να εψαξα σε αλλες ληψεις αλλων φορεων (ιδιωτικων και δημοσιων) δεν με καλυπτει κατι. το ζητημα ειναι οτι σε αλλες ΥΔ που εχει η κατοικια δεν εβαλα παλαιοτητα λογω ελλειψης αποδεικτικών και δεν μπορω τωρα να το αναιρεσω με ενα συνολικα διορθωμενο Ε9. Αν ανεβασω prinscreen με τη ληψη και την ημερομηνια οπως φαινεται κινδυνευω;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα δίσταζα με φώτο από google earth με τυπωμένη την χρονολογία επάνω. Απλά όπως λέει και ο Δημήτρης η τροποποίηση του Ε9 ειναι καλύτερη λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, akis73 said:

Προσωπικά δεν θα δίσταζα με φώτο από google earth με τυπωμένη την χρονολογία επάνω. Απλά όπως λέει και ο Δημήτρης η τροποποίηση του Ε9 ειναι καλύτερη λύση.

και κατι που δεν εχω καταλαβει ακριβως σχετικα με την χρηση του Ε9 και την αλλαγη του.

Πρέπει να διορθωθεί αναδρομικά απο την χρονολογια υπαρξης της παραβασης; ή απο την χρονολογια της δήλωσης (π.χ. 2015);

Αυτη η αναδρομικη διορθωση δεν ειναι αυθαιρετη; ο καθενας μπορει να δηλωσει και τον Λ.Πυργο ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Για κατασκευή αποθήκης 2010  κατα την δηλωση του ιδιοκτητη που δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες ούτε φαίνεται στο Google earth  μπορώ να χρησιμοποιήσω το διορθωμένο  Ε9;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και θα το χρησιμοποιήσεις (δεν μπορείς να κάνεις και διαφορετικά), αλλά οι ενδείξεις και οι αναφορές που έχεις συλλέξει οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα; 

Για καλό και για κακό ρίξε και μια ματιά στην ΥΔΟΜ μήπως τρέχει εις βάρος του καταγγελία αυθαιρέτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν εχω περίπτωση με αλλαγής χρήσης ισογείου απο αποθήκη σε κατοικία απο το 1980

και συμβόλαιο του 2001 το οποίο το αναφέρει ως αποθήκη καθώς το συμβόλαιο εγίνε καθαρα βάσει αδείας.

Μπορω να ζητήσω Ε9 σωστο σε τμ κλπ και να το πάω ώς Κατηγορία 2? Η υποχρεωτικά πάω σε παλαιότητα>2001 για την αλλαγή χρήσης?

Νομίζω μπορώ! Αλλωστε πώς κανουμε ρυθμίσεις με σωστή παλαιότητα σε περιπτώσεις ακινήτων που σερνονταν συμβοαλαιογραφικά για δεκαετίες με 

λαθος τ.μ?

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμένα υπάρχουν 2 ερωτήματα, όταν λες να το πας σαν κατασκευή μετά το 2001, πως αποδεικνύεις πως δεν έγινε μετά το 2011?

και οταν λες να διορθώσεις τα Ε9 ως το 1980, ο ιδιοκτήτης θα δεχτεί να διορθοθούν όλα τα Ε9 ως το 1980?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, laxanos said:

Αν εχω περίπτωση με αλλαγής χρήσης ισογείου απο αποθήκη σε κατοικία απο το 1980

και συμβόλαιο του 2001 το οποίο το αναφέρει ως αποθήκη καθώς το συμβόλαιο εγίνε καθαρα βάσει αδείας.

Μπορω να ζητήσω Ε9 σωστο σε τμ κλπ και να το πάω ώς Κατηγορία 2? Η υποχρεωτικά πάω σε παλαιότητα>2001 για την αλλαγή χρήσης?

Νομίζω μπορώ! Αλλωστε πώς κανουμε ρυθμίσεις με σωστή παλαιότητα σε περιπτώσεις ακινήτων που σερνονταν συμβοαλαιογραφικά για δεκαετίες με 

λαθος τ.μ?

Ε9 διόρθωση που σημαίνει για τον ιδιοκτήτη πληρωμή προστίμου (μάλλον για μια πενταετία) που δήλωνε αντί για κατοικία αποθήκη. Βεβαίως και καλύπτεσαι με το Ε9  το οποίο θα διορθωθεί και θα αναγράφει τα σωστά τετραγωνικά και τη σωστή παλαιότητα. Το συμβόλαιο αναφορικά με την αναγραφόμενη χρήση το αγνοείς.

υ.γ Εννοείται ότι θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου το διορθωμένο Ε9 προ υπαγωγής. Πολλά γίνονται μετά και πέφτει ο τσακωμός της αρκούδας με τον ιδιοκτήτη. Πάρε από πρίν όλα τα απαιτούμενα για να μην τρέχεις και δε φτάνεις μετά.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.