Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο Μητρώο Μονίμων Επιθεωρητών


gapidianak

Recommended Posts

Διαβασα το νομο, στο οποιο αναφερει ότι στην Α' τάξη εγγραφονται οι:

 

" οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές, οι οποίοι μέχρι τη δη-

μοσίευση του παρόντος είναι ήδη εγγεγραμμένοι στο
αντίστοιχο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών και οι
οποίοι δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής της Μελέτης
Ενεργειακής Απόδοσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην
παράγραφο 3, χωρίς δικαίωμα ένταξης στη Β’ και Γ’   Τάξη"
 
Αρα απο αυτο συμπεραινω οτι οι μηχανικοι που δεν εχουνε δικαιωμα υπογραφης ΜΕΑ αλλα ήταν ενεργειακοι επιθεωρητες ως τωρα, γραφονται στην Α' τάξη, απλα δεν μου ειναι ξεκαθαρο αν μπορουν ποτε να αναβαθμιστουν στην Β' ταξη.
Edited by Vasilis_top
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το αποσπασμα που παραθετεις εγω καταλαβαινω οτι δεν θα υπαρξει η δυνατοτητα αναβαθμισης απο Ά Τάξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γνωρίζει κανείς αν γινεται σήμερα να κανείς ένταξη στη Β τάξη (απο Α') και ποια είναι η διαδικασία; Έχω κάνει 30+ επιθεωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν γινεται σήμερα να κανείς ένταξη στη Β τάξη (απο Α') και ποια είναι η διαδικασία; Έχω κάνει 30+ επιθεωρήσεις

Το 20% από τις επιθεωρήσεις θα πρέπει να είναι σε κτίρια του τριτογενούς τομέα με συστήματα θέρμανσης/κλιματισμού άνω των 15kW.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το αποσπασμα που παραθετεις εγω καταλαβαινω οτι δεν θα υπαρξει η δυνατοτητα αναβαθμισης απο Ά Τάξη.

 

Εδώ δεν έχουν δικαίωμα αναβάθμισης από την Α τάξη ακόμη και αυτοί που έχουν δικαίωμα υπογραφής της ΜΕΑ. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

 

Θα ήθελα μία βοήθεια, ελπίζω πως γράφω σε σωστό νήμα. Προσπαθώ να μπω στο buildingcert αλλά  μάλλον κάτι γίνεται με τους κωδικούς μου. Είχα μπει στο μητρώο των προσωρινών επιθεωρητών πριν 2 χρόνια περίπου, έβγαλα κάποια πιστοποιητικά αλλά από τότε το άφησα. Τώρα προσπαθώ να ξαναμπώ αλλά μου λέει ότι έχω λάθος κωδικούς. Εδώ και κανα δίμηνο προσπάθω να βγάλω άκρη με το helpdesk με email και με τηλέφωνο αλλά δυστυχώς καμία απάντηση.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να δω τι παίζει?

 

Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πλέον οι τοπογράφοι μηχανικοί τει, μπορούν γραφτούν στην Α' τάξη για μελέτες ή να εκδώσουν πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης κτιρίων μετά από εκπαιδευτικά σεμινάρια?? Ευχαριστώ και χρόνια πολλά!

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, ειμαι νεος αγρονομος τοπογράφος μηχανικός του ΕΜΠ και ειμαι στην διαδικασια αιτησης για ενεργειακα πιστοποιητικα 

Θα ηθελα να ρωτησω εχω ψαξει αρκετα πραγματα και μεσα απο φορουμ 

Πρωτον: Αν δωσω το 50ρι για την εγγραφη για την κατηγορια Α (αρχικα) αυτο θα θελει ανανεωση; η ειναι με το ποσοστο των πιστοποιητικων;

Δευτερον: Διαφορα site που να λυνουν τα χερια λιγο λιγο σε αυτο το ζητημα καθως η σχολη ειχε καποια μαθηματα ειχα παρει καποιες βασεις αλλα οι πληφοροριες στο ζητημα αυτο "ογκώδεις"

 

Σας ευχαριστω πολυ,

Κωστας

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gewdaitis said:

Πρωτον: Αν δωσω το 50ρι για την εγγραφη για την κατηγορια Α (αρχικα) αυτο θα θελει ανανεωση; η ειναι με το ποσοστο των πιστοποιητικων;

Δευτερον: Διαφορα site που να λυνουν τα χερια λιγο λιγο σε αυτο το ζητημα καθως η σχολη ειχε καποια μαθηματα ειχα παρει καποιες βασεις αλλα οι πληφοροριες στο ζητημα αυτο "ογκώδεις"

Καλησπέρα, η ανανέωση έχει καταργηθεί αφού πληρώνεις πλέον παράβολο για την έκδοση κάθε ΠΕΑ.

Για απορίες κλπ, ξεκίνα διαβάζοντας καλά τις ΤΟΤΕΕ (κυρίως την 1η) και για λοιπές απορίες κλπ μπορείς να ρωτήσεις και εδώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.