Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολόγος μηχανικός ΤΕΙ (ΤΕ) - Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Συνάδελφε Κώστα  η κατάσταση είναι όντως γενικά δύσκολη στον τομέα της αποκατάστασης στα θέματα της εξεύρεσης εργασίας, στον ιδιωτικό τομέα αλλά και ποιο πολύ στο ελεύθερο επάγγελμα.

Το χειρότερο δε είναι ότι βγαίνοντας απο τις σχολές δεν υπάρχει και η καλύτερη ενημέρωση το τι τελικά σπούδασες και τι δυνατότητες έχεις ως νέος πτυχιούχος μηχανικός ΤΕΙ.

Την δεδομένη χρονική στιγμή έχουν εκδοθεί προεδρικά διατάγματα σε σχέση με ορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα που δικαιούνται οι μηχανολόγοι τει, θα σου παραθέσω ορισμένα link που θα τα δεις ( και θα πρέπει να διαβάσεις αρκετές ώρες).

Στην τελική μπορείς να αποκτήσεις ορισμένες άδειες και δικαιώματα αλλά αυτό απο μόνο του δεν λέει και πολλά.

Αν θέλεις μπες στο site της ΕΕΤΕΜ(http://www.eetem.gr/) που υποτίθεται είναι ο επιστημόνικος  φορέας των  μηχανικών τει

και στην σελίδα του ΕΛΙΝΥΑΕ (http://www.elinyae.gr/index_content.html) όπου έχει πολύ υλικό σε νομοθεσιά και ότι αφορά τους τεχνικούς ασφαλείας

 

                      ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ 115 ΚΑΙ 108

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/200a_12.1351164098062.pdf

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/141a_13.1371456301406.pdf

 

Πιστέυω να απαντηθούν πολλά απο τα παραπάνω ερωτήματα σου.

Στη Χώρα αυτή μην περιμένεις να βρεις ιδιαίτερα στηρίγματα, με την προσωπική σου συνεχόμενη επιμόρφωση αλλά και το ενδιαφέρον σου για το επάγγελμα που έχεις  σπουδάσει θα πρέπει να βρεις τον τρόπο  στο πρόβλημα της επαγγελματικής  σου αποκατάστασης.

Αν βρίσκεις λίγο απαισιόδοξα αυτα που γράφω δεν είναι για να σε αποθαρρύνω να κάνεις κάτι δικό σου αλλά για να ξέρεις πως τελικά όλα είναι στο δικό μας χέρι απλώς στην Ελλάδα χρειάζεται πολύς κόπος για να αποκτήσεις τα αυτονόητα.

Καλό κουράγιο αλλά να είσαι σίγουρος πως καμία προσπάθεια δεν θα πάει ποτέ χαμένη.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ συνάδελφε τόσο για τον κόπο, όσο και για την τεκμηριωμένη απάντησή σου. Όλα τα link και ιδιαίτερα αυτά της ελινυαε με τα αρχεία pdf βοηθούν και απαντούν σε πολλά μου ερωτήματα. Βέβαια πρόλαβα να ρίξω μόνο μια γρήγορη ματιά γιατί όπως τόνισες και εσύ θέλουν αρκετό διάβασμα. Και επειδή όπως είπες, στην χώρα αυτή χρειάζεται πολύς κόπος για να αποκτήσεις τα αυτονόητα, εύχομαι σε όλους εμας που σπουδάσαμε αυτό που αγαπάμε, να βρίσκουμε την δύναμη να συνεχίζουμε.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου πρότεινα να μην εστιάσεις στις όποιες πιθανές δεσμεύσεις προκύπτουν από τα επαγγελματικά σου δικαιώματα, αλλά στον προϋπολογισμό των ελάχιστων μηνιαίων εξόδων-εσόδων, ώστε το εγχείρημα να καταστεί βιώσιμο.

 

Για την ειδικότητά σου και τα συνηθισμένα εύρη εργασιών, τα επαγ. δικαιώματα, δεν θα σου είναι εμπόδιο. Φυσικά η πραγματική και σε βάθος γνώση, δεν σχετίζεται πάντα με τα επαγ. δικαιώματα.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Όσον αφορά αυτά που μου τόνισες, δεν πιστεύω πως είμαι ακόμα σε θέση να υπολογίσω τον προυπολογισμό καθώς δεν γνωρίζω τα μελλοντικά μου έσοδα και εδώ μπαίνει το θέμα των επαγγελματικών μου δικαιωμάτων γιατί δεν ξέρω αν θα αποτελέσουν τροχοπέδη σε ένα πιθανό κλείσιμο μιας δουλειάς. Πάντως εαν γνωρίζεις γενικά στοιχεία για το εύρος του αντικειμένου της εργασίας μας καθώς και κάποια σχετικά μηνιαία έξοδα-έσοδα, θα σου ήμουν ευγνώμον αν μπορούσες να τα αναφέρεις.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να ασχοληθείς με τον τομέα της βιομηχανίας ή τον κατασκευαστικό κλάδο σου αρκεί το πτυχίο του ΤΕΙ μηχανολογίας. Εάν θες να ασχοληθείς με το μελετητικό τομέα πρέπει ή να δώσεις κατακτήριες για μηχανολόγος ή να βγάλεις και το ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας

Edited by georgecv
Link to comment
Share on other sites

 κάτι δικό μου που θα μου αρέσει και θα το αγαπώ. 

Δεν έχω εμπειρία από Ελ επαγγελματίας μηχανικός, αλλά μην νομίζεις ότι επειδή θα έχεις δικιά σου εταιρεία θα κάνεις μόνο δουλειές που θα σου αρέσουν. Θα πρέπει να κάνεις και πολυ χαμαλίκι απλά για να βγουν τα έξοδα του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες να ασχοληθείς με τον τομέα της βιομηχανίας ή τον κατασκευαστικό κλάδο σου αρκεί το πτυχίο του ΤΕΙ μηχανολογίας. Εάν θες να ασχοληθείς με το μελετητικό τομέα πρέπει ή να δώσεις κατακτήριες για μηχανολόγος ή να βγάλεις και το ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πείς δύο λόγια ακόμα για τις κατηγορίες που μου ανέφερες; Τι ακριβώς μπορώ να κάνω στον τομέα της βιομηχανίας ή τον κατασκευαστικό κλάδο; και τι ακριβώς περιλαμβάνει ο κατασκευαστικός κλάδος; Ίσως γίνομαι λίγο κουραστικός αλλά θέλω να τα κάνω πιο συγκεκριμένα μέσα μου για να ξέρω που βαδίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή η λεξη κλειδι ειναι καινοτομία. Πηγαινε σε εκθεσεις να βρεις κατι που θεωρεις πως εχει προοπτικες.

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα της βιομηχανίας θα ασχοληθείς σαν υπάλληλος σε μία βιομηχανία (μηχανικός παραγωγής, συντηρησης, χειριστής cnc, σχεδιασμό προιόντων κλπ ανάλογα την θέση που έχει το κάθε εργοστασιο).

 

Στον κατασκευαστικό τομέα θα εργαστείς μηχανικός εργοταξίου σε εργολάβο ή θα κάνεις δική σου επιχείρηση.

 

Στομ μελετετικό τομέα θα ασχοληθεις με μελέτες - επιβλέψεις κτιριακών έργων , αδειοδότηση επιχειρήσεων κλπ

Link to comment
Share on other sites

Στον τομέα της βιομηχανίας θα ασχοληθείς σαν υπάλληλος σε μία βιομηχανία (μηχανικός παραγωγής, συντηρησης, χειριστής cnc, σχεδιασμό προιόντων κλπ ανάλογα την θέση που έχει το κάθε εργοστασιο).

 

Στον κατασκευαστικό τομέα θα εργαστείς μηχανικός εργοταξίου σε εργολάβο ή θα κάνεις δική σου επιχείρηση.

 

Στομ μελετετικό τομέα θα ασχοληθεις με μελέτες - επιβλέψεις κτιριακών έργων , αδειοδότηση επιχειρήσεων κλπ

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμή η λεξη κλειδι ειναι καινοτομία. Πηγαινε σε εκθεσεις να βρεις κατι που θεωρεις πως εχει προοπτικες.

Τα κοιτάζω και τα ψάχνω όλα όσο μπορώ...σε ευχαριστώ για την συμβουλή...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από Ελ επαγγελματίας μηχανικός, αλλά μην νομίζεις ότι επειδή θα έχεις δικιά σου εταιρεία θα κάνεις μόνο δουλειές που θα σου αρέσουν. Θα πρέπει να κάνεις και πολυ χαμαλίκι απλά για να βγουν τα έξοδα του μήνα.

Πιστεύω πως το χαμαλίκι υπάρχει σε όλες τις δουλειές..άλλες φορές λιγότερο άλλες περισσότερο...αν αυτό εμπεριέχεται σε μια δουλειά που θα μπορέσω να έχω στήσει εγώ τότε είμαι έτοιμος να το δεχτώ...σε ευχαριστώ για την επισήμανση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.