Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόεδρος ΤΕΕ/ΤΚΜ: Τα 10 στα 15 έγγραφα που υπογράφω είναι αιτήσεις για διαγραφή μηχανικών


Panos_

Recommended Posts

- Οι νέοι μηχανικοί κάνουν γραφείο και από την παρέα των 5π.χ. μηχανικών κάνει μόνο ο ένας έναρξη και όλοι συνεισφέρουν οικονομικά και χρησιμοποιούν την σφραγίδα του.

- Οι παλιότεροι θα βρουν κάποιον νέο και για να του "μάθουν την δουλειά" θα του ζητάνε να τους υπογράφει τα πάντα.

- Οι εταιρείες θα έχουν έναν Π/Μ,έναν Μ/Μ, έναν Τ/Μ με ΤΣΜΕΔΕ και οι υπόλοιποι θα είναι υπάλληλοι γραφείου με ΙΚΑ ή Ελ.Επ. με ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να υπενθυμίσω πως το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ και η ΔΟΥ δεν επικοινωνούν οπότε μπορώ μεν να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ αλλά να μην φορολογούμαι και να ρεφάρω από εκεί.

Αν πάω αύριο και κλείσω τα βιβλία μου στην εφορία θα συνεχίσω να έχω πρόσβαση στο σύστημα του ΤΕΕ για τακτοποιήσεις και αμοιβές καθώς και στο buildingcert για ΠΕΑ και θα μπορώ να δουλεύω με ιδιώτες. Οι ΑΠΥ πλέον είναι αθεώρητες, μπορώ αφού κλείσω τα βιβλία μου να πάω στο βιβλιοπωλείο να πάρω ένα νέο μπλοκάκι και να συνεχίσω να εργάζομαι (μπορεί να βάλω τα δικά μου στοιχεία, μπορεί και άλλου από άλλη πόλη).

Μοναδική περίπτωση να με πιάσουν , πλην της καταγγελίας, είναι αν ο ιδιώτης βάλει την απόδειξη στον φάκελο για την έκπτωση φόρο, εάν δειγματοληπτικά η ΔΟΥ του ζητήσει τον φάκελο και εφόσον στην συνέχεια δειγματοληπτικά κάνει ο υπάλληλος έλεγχο στην συγκεκριμένη απόδειξη. Πιο πιθανό είναι να μου την πέσει η Kate Upton παρά να γίνει τέτοιος έλεγχος.

 

Εγώ θα μου πείτε δεν το έχω κάνει, είστε σίγουροι πως δεν το έχει κάνει και δεν θα το κάνει κανένας;

 

Μα συγνώμη θα κάνεις δουλειά με στοιχεία δικά σου (τα στοιχεία σου φαίνονται στις δουλειές που προανέφερες) και θα κόβεις απόδειξη με στοιχεία άλλου; Δεν στέκει τέτοια απάτη! Τώρα να κόβει ο άλλος με αθεώρητες αποδείξεις και κλειστά βιβλία ναι υπάρχει πιθανότητα και δεν είμαι σίγουρος πως το ελέγχουν! Ο μόνος έλεγχος γίνεται στην φορολογική ενημερότητα που γίνεται μόνο στις άδειες δόμησης!

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

- Οι νέοι μηχανικοί κάνουν γραφείο και από την παρέα των 5π.χ. μηχανικών κάνει μόνο ο ένας έναρξη και όλοι συνεισφέρουν οικονομικά και χρησιμοποιούν την σφραγίδα του.

- Οι παλιότεροι θα βρουν κάποιον νέο και για να του "μάθουν την δουλειά" θα του ζητάνε να τους υπογράφει τα πάντα.

- Οι εταιρείες θα έχουν έναν Π/Μ,έναν Μ/Μ, έναν Τ/Μ με ΤΣΜΕΔΕ και οι υπόλοιποι θα είναι υπάλληλοι γραφείου με ΙΚΑ ή Ελ.Επ. με ΤΣΜΕΔΕ.

 

Να υπενθυμίσω πως το ΤΕΕ, το ΤΣΜΕΔΕ και η ΔΟΥ δεν επικοινωνούν οπότε μπορώ μεν να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ αλλά να μην φορολογούμαι και να ρεφάρω από εκεί.

Αν πάω αύριο και κλείσω τα βιβλία μου στην εφορία θα συνεχίσω να έχω πρόσβαση στο σύστημα του ΤΕΕ για τακτοποιήσεις και αμοιβές καθώς και στο buildingcert για ΠΕΑ και θα μπορώ να δουλεύω με ιδιώτες. Οι ΑΠΥ πλέον είναι αθεώρητες, μπορώ αφού κλείσω τα βιβλία μου να πάω στο βιβλιοπωλείο να πάρω ένα νέο μπλοκάκι και να συνεχίσω να εργάζομαι (μπορεί να βάλω τα δικά μου στοιχεία, μπορεί και άλλου από άλλη πόλη).

Μοναδική περίπτωση να με πιάσουν , πλην της καταγγελίας, είναι αν ο ιδιώτης βάλει την απόδειξη στον φάκελο για την έκπτωση φόρο, εάν δειγματοληπτικά η ΔΟΥ του ζητήσει τον φάκελο και εφόσον στην συνέχεια δειγματοληπτικά κάνει ο υπάλληλος έλεγχο στην συγκεκριμένη απόδειξη. Πιο πιθανό είναι να μου την πέσει η Kate Upton παρά να γίνει τέτοιος έλεγχος.

 

Εγώ θα μου πείτε δεν το έχω κάνει, είστε σίγουροι πως δεν το έχει κάνει και δεν θα το κάνει κανένας;

 

Αυτά που λες συμβαίνουν. Αλλά πάντα για ένα μικρό διάστημα μέχρι να σε πάρουν χαμπάρι. Να δουλέψεις και ένα, άντε δύο χρόνια μαύρα. Μετά τέλος. Αυτός που πάει και διαγράφεται δεν έχει δουλειά και λογικά έχει πάρει απόφαση να αλλάξει επάγγελμα. Οπότε και να τον θυμηθούν και μετά από πέντε, έξι μήνες για μια δουλειά πολύ πιθανόν να την αγνοήσει και ας μπορεί να τη κάνει και μαύρα. Αυτός που κόβει αποδείξεις για άλλους τον λέω απλά κορόιδο. Ας μην γελιόμαστε. Αυτός που θέλει να συνεχίσει το επάγγελμα θα σηκώσει και όλα τα βάρη που του αναλογούν (μεγάλη φορολογία - υψηλή ασφάλιση). Το ζήτημα είναι να έχουμε δουλειές και όχι πως θα τις κάνουμε μαύρα. Έτσι το βλέπω εγώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφε το θέμα είναι η ανεργία στους μηχανικους...όταν δεν εχεις δουλεια δεν μπορεί να χρεώνεσαι τι ποιο λογικό..για ποια ισονομια και ισοπολιτεια μιλαμε σε αυτο το κουρελιασμενο συνταγμα όταν αλλα αντιστοιχοι επαγγελματικοι κλαδοι πχ τεχνολογοι μπορουν να το κανουν αυτό και οι μηχανικοι δεν μπορουν;Γιατι συναδερφέ τετοιο μισος για αυτό το κλάδο;Πρεπει να διαγραφείς οριστικά γιατι θα κερδοσκοπεις...και κατι ποιο λογικό γιατι να μην συνδέεται η ασφαλιστική εισφορά με το εισόδημα...μακαρι να υπηρχαν δουλειες και ας μου περναν 2500 ευρω το εξαμηνο..ποσο θα αντεξω ακομα συναδερφε ποσο θα αντεξουμε..

 

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά επειδή βλέπω να σε πιάνει ο καημός γιατί οι τεχνολόγοι και άλλοι κλάδοι μπορούν και το κάνουν αυτό ενώ οι διπλωματούχοι δεν μπορούν. Θα ήθελα να ήξερα αν την παραπάνω άποψη την συμμεριζόσουν προσωπικά και πριν 10 χρόνια και όταν ήταν καλοί οι καιροί. Ή μήπως τότε επειδή υπήρχαν δουλειές δεν ενδιαφερόταν κανένας για το τι συνεβαινε με το ΤΣΜΕΔΕ, επειδή υπήρχαν χρήματα και δουλειές έλεγαν "δεν βαριέσαι άσε να πληρώνω έχω τον μισθό μου και ένα πολύ καλό συνταξιοδοτικό-ασφαλιστικό ταμείο";

Μην το εκλάβεις αυτό που λέω οτι προσπαθώ να σε κατηγορήσω προσωπικά οτι φταίς σε κάτι διότι και εγώ κατά 90% αν δούλευα εκείνους τους καιρούς και ήταν όλα ωραία και καλά με τα λεφτά μου τα εισοδήματα των γονέων μου και πολλά άλλα δεν θα ενδιαφερόμουν και τόσο για το ΤΣΜΕΔΕ. Όμως από αυτή την αδιαφορία γενικά σαν σύνολο για τα προβλήματα της χώρας μας φτάσαμε εδώ που φτάσαμε, και αυτή η αδιαφορία δεν αφορά μόνο την περίπτωση του ΤΣΜΕΔΕ αλλά και πολλά άλλα πράγματα για την χώρα αυτή. Ανελέητη φοροδιαφυγή με ελάχιστους κυρίως μισθωτούς να νοιάζονται το τι μπορεί να συμβεί μελλοντικά, ας είμαι εγώ καλά κι ας βγάλει ο διπλανός το φίδι από την τρύπα κ.α. Τώρα να λοιπόν στο κομμάτι αυτό που υπάρχει ο βραχνάς του ΤΣΜΕΔΕ και τους διπλωματούχους μηχανικούς σε τραγική κατάσταση. Απορώ που από το 2011 έστω δεν κοίταξε κανένας διπλωματούχος να πάει δικαστικά μέχρι το ΣτΕ για την ακύρωση αυτής της πρακτικής η οποία προφανώς βασίζεται σε κάποια νομολογία, δεν έγινε τίποτε όμως.

 

Η συνδεση ασφαλιστικής εισφοράς στους Ελ.Επ με το εισόδημα είναι και για εμένα οτι καλύτερο, 0 εισόδημα 0 εισφορές, υπαρκτό εισόδημα -> πληρωμή εισφοράς βάσει ποσοστού επί του εισοδήματος με ποσοστό μάλιστα που να είναι κλιμακούμενο από τον τζίρο. Αυτά θα μείνουν όνειρα θερινής νυκτός όμως γιατί αν παρθούν θα γίνουν περικοπές στους υπάρχοντες συνταξιούχους οι οποίοι έχουν φτάσει στα όριά τους πλέον με το διανεμητικό σύστημα συνταξιοδότησης που έχουμε σαν χώρα. Άσε που για να περάσει το μέτρο μάλλον θα θέλει και την σύμφωνη γνώμη της τροίκας, άλλος βραχνάς από κει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχετε καταλάβει σωστά το πράγμα. Απο 1/1/15 δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο για να εξασκείς το επάγγελμα του μηχανικού. Όπως γίνεται στην Ευρώπη. Έρχεται ο πολιτισμός. Σιγά-σιγά. Κάντε υπομονή. Τέρμα το ΤΕΕ. Θα υπάρχει μόνο για να δίνει τις κατευθύνσεις, να φροντίζει για τους κωδικούς κλπ. Το ίδιο θα γίνει και με την ασφάλιση των ΕΕ. Είναι και οι εκλογές μπροστά. Όλα παίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχετε καταλάβει σωστά το πράγμα. Απο 1/1/15 δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο για να εξασκείς το επάγγελμα του μηχανικού. Όπως γίνεται στην Ευρώπη. Έρχεται ο πολιτισμός. Σιγά-σιγά. Κάντε υπομονή. Τέρμα το ΤΕΕ. Θα υπάρχει μόνο για να δίνει τις κατευθύνσεις, να φροντίζει για τους κωδικούς κλπ. Το ίδιο θα γίνει και με την ασφάλιση των ΕΕ. Είναι και οι εκλογές μπροστά. Όλα παίζονται.

 

Μην βιάζεστε αγαπητέ. Προβλέπω να περάσει ρύθμιση που θα ζητάει η εφορία βεβαίωση εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ για να κάνει κάποιος έναρξη και μετά αν θελήσει να διαγραφεί ο μηχανικός από το ΤΣΜΕΔΕ για τερματισμό επαγγέλματος για τον x,y λόγο θα βρούν παραθυράκι και θα τον εγκλωβίσουν όπως και τους υπόλοιπους που είναι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ. Αν δεν ακυρωθεί η νομολογία δεν νομίζω οτι θα την σκαπουλάρουν έτσι εύκολα.

Edited by Giorgos1987
Link to comment
Share on other sites

αρχισαμε παλι

 

καλα οκ το τσμεδε..... αν δε θελει να σαι σε επιλμελητηριο καλως να ρθουν τα κολετζ

Link to comment
Share on other sites

Μα ο tomkat μιλά για διαγραφή από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Αν κάποιος διαγραφεί δεν έχει ούτε δικαίωμα υπογραφής, ούτε και πρόσβαση στο σύστημα του ΤΕΕ. Το ΤΣΜΕΔΕ (και όλα τα ασφαλιστικά ταμεία) επικοινωνούν με την εφορία μέσω του ΚΕΑΟ και από την άλλη, τίποτα δεν τους εμποδίζει να συνδεθεί το σύστημα του ΤΕΕ με την εφορία, έτσι ώστε αν κάποιος κάνει προσωρινή διακοπή να του απαγορεύεται η πρόσβαση.

Κάποιοι διαγράφονται επειδή δεν θα ασκήσουν ξανά το επάγγελμα και κάποιοι διαγράφονται επειδή έχουν συμπληρώσει τα ελάχιστα χρόνια για να πάρουν σύνταξη στα 65 και έχουν βρει ήδη υπογραφή. Κλασικό παράδειγμα είναι τα ζευγάρια μηχανικών. Όσα ζευγάρια μηχανικών με την ίδια ειδικότητα δεν βγάζουν αρκετά ώστε να πληρώνουν 2 ΤΣΜΕΔΕ ή προτιμούν να πληρώσουν 1 ΤΣΜΕΔΕ και 1 ιδιωτική ασφάλεια, συμφωνούν ο ένας από τους δυο να διαγραφεί.

Μα συγνώμη θα κάνεις δουλειά με στοιχεία δικά σου (τα στοιχεία σου φαίνονται στις δουλειές που προανέφερες) και θα κόβεις απόδειξη με στοιχεία άλλου; Δεν στέκει τέτοια απάτη! Τώρα να κόβει ο άλλος με αθεώρητες αποδείξεις και κλειστά βιβλία ναι υπάρχει πιθανότητα και δεν είμαι σίγουρος πως το ελέγχουν! Ο μόνος έλεγχος γίνεται στην φορολογική ενημερότητα που γίνεται μόνο στις άδειες δόμησης!

 

Κάποιος που θα μπει σε αυτή την διαδικασία μπορεί να κόβει ΑΠΥ με τα στοιχεία του για ότι φαίνεται στο σύστημα του ΤΕΕ και με άσχετα στοιχεία στην ΑΠΥ και στην σφραγίδα για ότι δεν μπαίνει στο σύστημα του ΤΕΕ όπως π.χ. μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας, σχέδια για άδεια λειτουργίας καταστήματος στον δήμο, κτλ.

Προσωπικά δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ, επειδή όμως υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι απλά αναφέρω τα κενά του συστήματος.

 

Στην περίπτωση που είστε νέοι μηχανικοί, ρωτήστε παλιότερους αν έχουν πέσει στην αντίληψή τους πλαστές άδειες.

Μέχρι και πλαστά ΦΕΜ είχαν κυκλοφορήσει, πήγαινε για διευκόλυνση ένας συνεργάτης του μηχανικού στην τράπεζα να πληρώσει το ΦΕΜ και αντί να το πληρώσει τσέπωνε τα λεφτά και έδινε πλαστό ΦΕΜ στον μηχανικό. Φυσικά τον ανακαλύψανε αλλά επειδή ακριβώς δεν υπήρχε τρόπος να αποδείξουν πως αυτός φταίει (το ΦΕΜ είναι υποχρέωση αποκλειστικά του μηχανικού) ο μηχανικός έκανε την πάπια για να μην μπλέξει δικαστικά και έχασε το 10% από τα ΦΕΜ.

 

 

Αυτά που λες συμβαίνουν. Αλλά πάντα για ένα μικρό διάστημα μέχρι να σε πάρουν χαμπάρι. Να δουλέψεις και ένα, άντε δύο χρόνια μαύρα. Μετά τέλος. Αυτός που πάει και διαγράφεται δεν έχει δουλειά και λογικά έχει πάρει απόφαση να αλλάξει επάγγελμα. Οπότε και να τον θυμηθούν και μετά από πέντε, έξι μήνες για μια δουλειά πολύ πιθανόν να την αγνοήσει και ας μπορεί να τη κάνει και μαύρα. Αυτός που κόβει αποδείξεις για άλλους τον λέω απλά κορόιδο. Ας μην γελιόμαστε. Αυτός που θέλει να συνεχίσει το επάγγελμα θα σηκώσει και όλα τα βάρη που του αναλογούν (μεγάλη φορολογία - υψηλή ασφάλιση). Το ζήτημα είναι να έχουμε δουλειές και όχι πως θα τις κάνουμε μαύρα. Έτσι το βλέπω εγώ.

 

Αυτά τα 2~5 χρόνια που θα δουλέψει κάποιος έτσι μέχρι να τον πιάσουν είναι αρκετά για να μας κάνουν ζημιά. Καθώς δεν πληρώνουν φόρους μπορούν να ρίξουν τις αμοιβές και αν μάθει ο κόσμος δεν ξεμαθαίνει εύκολα.

 

Ας μην ξεχνάμε και τα αμέτρητα "τεχνικά γραφεία¨" που τα έχουν ανοίξει κάθε λογής άνθρωποι (άσχετοι, μαστόροι, μεσίτες, κτλ), "τεχνικά γραφεία" έχουν ανοίξει και απόφοιτοι δημοτικού που δεν έχουν καν αίσθηση του τι σημαίνει πλαστογραφία. Μια σελίδα χαρτί βλέπουν, δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτή η σελίδα. Όπου χρειάζεται κάτι να φαίνεται στο σύστημα συνεργάζονται με μηχανικούς, όπου δεν περνάει από το σύστημα η δουλειά μπορεί να κάνουν τα δικά τους.

 

Για αποφυγή παρεξήγησης, δεν λέω πως το παραπάνω είναι κάτι που συμβαίνει κατά κόρον. Απλά αναφέρω κενά του συστήματος.

Έστω το 0.5% να δουλεύει έτσι θα έχουμε πρόβλημα ανταγωνισμού οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.