Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεράστιο γκράφιτι κάλυψε το ιστορικό κτίριο του Πολυτεχνείου


Giorgos1987

Recommended Posts

Μα είναι δυνατόν να έγινε ένα τέτοιας έκτασης graffiti σε έναν τόσο κεντρικό δρόμο και να μην είδε κανείς τίποτα; Τόσο αδιάφορος έχει γίνει πλέον ο κόσμος;  

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κτίριο κυκλοφορούν ναρκωτικά, "αναρχικοί" κάνουν συναυλίες σε παλιό χώρο μηχανουργείου, γενικά είναι παρατημένο,

μουσείο δε το έχουν κάνει, βρίσκεται σε μία άσχημη "γκρίζα περιοχή", το βράδυ είναι ξέφραγο αμπέλι, παντού συνθήματα, και σας πείραξε το γκράφιτι??

για μενα που δεν εχω συναισθήματα γιαυτό το κτίριο, από τις φωτογραφίες και μόνο μου δίνεται η εντύπωση ότι έγινε καλύτερο από ότι ήταν.

Ας επέμβει η πολιτεία, να κάνει μια συντήρηση-ανακαίνιση, να κάνει ένα μουσείο-τεχνολογίας-πολιτικής- κάτι τέλος πάντων. Στο κτίριο κάνουν ότι γουστάρουν κατι πρεζάκηδες,

το γκράφιτι όταν το είδα από τις φωτογραφίες, για κάποιο λόγο μου άρεσε. Δεν είναι αντάξιο του χώρου και της ιστορίας του, αλλά ούτε και η πολιτεία του έχει φερθεί καλύτερα.

Edited by Vlad
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για το προηγούμενο σχόλιο :
http://dty.ntua.gr/art/project/art_print.pdf

Για ολόκληρη την είδηση :
http://www.newsfish.gr/ellada/37981/to-terastio-gkrafiti-sto-polytexneio-pou-dixazei-pics

Και κάποιες παλαιότερες απόψεις :
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=307620
http://www.mofeu.eu/forum/printthread.php?t=2840

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν να έγινε ένα τέτοιας έκτασης graffiti σε έναν τόσο κεντρικό δρόμο και να μην είδε κανείς τίποτα; Τόσο αδιάφορος έχει γίνει πλέον ο κόσμος;  

 

Κατά πάσα πιθανότητα καθημερινή 2 με 3 τα ξημερώματα στη Στουρνάρη τι νομίζεις ότι κυκλοφορεί? τίποτα λιώματα στο δρόμο για το σπίτι ή τίποτα ξαγρύπνηδες που βγήκανε να αναζητήσουν τον έρωτα με καμιά μαυρούκα... Με τα γκράφιτι θα ασχολούνται?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, αυτή είναι η απάντηση θέλουμε δεν θέλουμε...

 Δεν είναι αντάξιο του χώρου και της ιστορίας του, αλλά ούτε και η πολιτεία του έχει φερθεί καλύτερα.

Δεν συμφωνώ με όλο το post, τα είδα κι εγώ τα graffiti κι έβαλα τα γέλια, αλλά η αλήθεια είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία: Οποιοδήποτε graffito σε αυτό το κτίριο γελοιοποιεί

1) Την ιστορία του

2) Την αρχιτεκτονική του 

3) Το σύμβολο της μεταπολιτευτικής ελληνικής δημοκρατίας.

Άρα δεν μπορούμε να κρίνουμε το φαινόμενο χωρίς πολιτική συνείδηση.  

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κτίριο κυκλοφορούν ναρκωτικά, "αναρχικοί" κάνουν συναυλίες σε παλιό χώρο μηχανουργείου, γενικά είναι παρατημένο,

μουσείο δε το έχουν κάνει, βρίσκεται σε μία άσχημη "γκρίζα περιοχή", το βράδυ είναι ξέφραγο αμπέλι, παντού συνθήματα, και σας πείραξε το γκράφιτι??

για μενα που δεν εχω συναισθήματα γιαυτό το κτίριο, από τις φωτογραφίες και μόνο μου δίνεται η εντύπωση ότι έγινε καλύτερο από ότι ήταν.

Ας επέμβει η πολιτεία, να κάνει μια συντήρηση-ανακαίνιση, να κάνει ένα μουσείο-τεχνολογίας-πολιτικής- κάτι τέλος πάντων. Στο κτίριο κάνουν ότι γουστάρουν κατι πρεζάκηδες,

το γκράφιτι όταν το είδα από τις φωτογραφίες, για κάποιο λόγο μου άρεσε. Δεν είναι αντάξιο του χώρου και της ιστορίας του, αλλά ούτε και η πολιτεία του έχει φερθεί καλύτερα.

 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου με το γκράφιτι,μου αρέσει σαν σχέδιο.Το βρίσκω όμως άκυρο για το κτίριο πάνω στο οποίο έγινε και τελείως άσχετο με τους συμβολισμούς,την ιστορία και το ύφος του.Επίσης θα προτιμούσα,επώνυμα,οι δημιουργοί να συναντηθούν με τις αρμόδες αρχές και να ζητήσουν την άδεια να κάνουν γκράφιτι,όχι με το έτσι θέλω

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο κτίριο κυκλοφορούν ναρκωτικά, "αναρχικοί" κάνουν συναυλίες σε παλιό χώρο μηχανουργείου, γενικά είναι παρατημένο,

μουσείο δε το έχουν κάνει, βρίσκεται σε μία άσχημη "γκρίζα περιοχή", το βράδυ είναι ξέφραγο αμπέλι, παντού συνθήματα, και σας πείραξε το γκράφιτι??

 

Αυτά κι αν βαρεθήκαμε να ακούμε. Σαν να μου λες οτι επειδή ένας άνθρωπος είναι ετοιμοθάνατος με 1002 αρρώστιες, αν τον μαχαιρώσουμε για να πεθάνει μια ώρα νωρίστερα δεν θα μας πειράξει αφου έτσι κι αλλιώς είναι ταλαιπωρημένος και ετοιμοθάνατος. Και μουσείο να γίνει θα το σπάσουν και θα το κάψουν γιατί δεν θα φυλάσσεται.

 

Το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει σκατά από τα γκράφιτι τα συνθήματα και τις μουτζούρες, και δεν αποτελεί δικαιολογία η ύπαρξη αστέγων και ναρκομανών. Η Ελλάδα της κρίσης ετοιμάζεται να γνωρίζει μεγάλο πολιτιστικό ξεπεσμό μαζί με όλους τους υπόλοιπους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.