Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή των Αμοιβών Μηχανικών με Χρέωση Λογαριασμού και Internet Banking


Engineer

Recommended Posts

Τι να κάνουμε τώρα....το ΤΕΕ έχει συμφωνία με την ΕΤΕ ! Η ΕΤΕ προφανώς θα παίρνει προμήθεια για κάθε κατάθεση. Αυτή ανέπτυξε την εφαρμογή. Τι το ψάχνεις τόσο πολύ πραγματικά όμως ? Λογαριασμό στην ΕΤΕ έχεις μηχανικού. Βγάλε ένα ebanking και τελείωσες. Σε κάθε περίπτωση θετικό βήμα είναι και όχι αρνητικό.

Και ειδικά με τα κάπιταλ κοντρόλς. Εγώ είμαι υπέρ που οι ΥΔΟΜ ζητάνε αμοιβές. Καλά κάνουν. Μία απλή μεταφορά δεν λέει τίποτα. Και πως θα ξέρει ότι το καταθετήριο είναι δικό σου και αφορά την συγκεκριμένη δουλειά, από την αιτιολογία ?! Αυτή τη δουλειά θα κάνει η ΥΔΟΜ ?! Και το ΤΕΕ πως θα ενημερώνεται στο σύστημα αμοιβών ότι έχει γίνει πληρωμή ? Αν δείτε το σύστημα ενημερώνεται σε κάθε πληρωμή. Και  γενικά μήπως το κουράζουμε ? Όλα αυτά για το συμφέρον μας γίνονται. 

Edited by nik
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γινεται καθολου προς το συμφερον μας.

Το ΤΕΕ και η ΕΤΕ δεν εχουν καμια δουλεια να "διασφαλισουν" οτι θα πληρωθουμε.

Δικη μας δουλεια ειναι να κανουμε σωστες συμφωνιες.

Τοοοοοοσες αλλες δουλειες κανουμε εκτος συστηματος του ΤΕΕ.

 

Εσυ το κουραζεις και το ψαχνεις χωρις λογο.

Καταθεση σε οποιαδηποτε Τραπεζα και τελος.

Ειναι υποχρεωτικο να πεις στον πελατη "ξερεις πρεπει να περασουμε απο την ΕΤΕ πριν βγει η ΟΑ"?

Πες του απλα "αυτη ειναι η αμοιβη μου, προκαταβολη και εξοφληση πριν την εκδοση της ΟΑ, σε αυτες τις τραπεζες που συνεργαζομαι".

 

ΥΓ. Και επειδη εθιξες το θεμα των capital controls. Τι σχεση εχει αυτο με την βλακεια φορμα που βγαλλανε στην ΕΤΕ?

Πως θα σου κανει καταθεση ο πελατης στην ΕΤΕ, πχ 2000Ε? Παλι ηλεκτρονικα ή μεσω καταστηματος δε θα στην κανει?

Και γιατι να μπεις στη διαδικασια να ξαναπληρωσεις τον εαυτο σου?

 

ΥΓ2. Και αν δεν ενημερωθει το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ τι εγινε? Εσυ δεν εχεις κανει κανενα "εξτρα" εργο επειδη εκανες λαθος στο προηγουμενο?

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω ρε τέρυ. Η κατάθεση αμοιβών υπάρχει χροοοοοοοοονια !!! Η ΕΤΕ και το ΤΕΕ έχουν συμφωνία. Εκεί βγάζουμε τους λογαριασμούς μας, εκεί κάνουμε και τις πληρωμές μας. Ε, από σήμερα η πληρωμή μας γίνεται και ηλεκτρονικά για να μην περιμένουμε 100 παππούδες στην ουρά με τις συντάξεις. Εγώ το κουράζω ?!!

 

Εσύ θες η αμοιβή μηχανικού όπως την ξέρουμε με κωδικούς πληρωμής να γίνεται σε όλες τις τράπεζες ή να  γίνεται μία απλή μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα και τέλος ?

Link to comment
Share on other sites

Χρονια υπαρχουν και παραβολα, χαρτοσημα, εισφορες, υπερ ΟΓΑ, υπερ Δημοσιου κτλ.. Να τα κρατησουμε?

 

Επισης πριν χροοοοοοονια μπορει να μην ειχαμε καν τραπεζες.

Επισης μετα απο χροοοοονια μπορει να μην εχουμε καν ρευστο.
 

 

Εσύ θες η αμοιβή μηχανικού όπως την ξέρουμε με κωδικούς πληρωμής να γίνεται σε όλες τις τράπεζες ή να  γίνεται μία απλή μεταφορά από τράπεζα σε τράπεζα και τέλος ?

 

 

Εγω θελω, απλη μεταφορα σε τραπεζα καθαρα για φορολογικους λογους και τιποτα αλλο.

 

Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θες να κανεις τη ζωη σου δυσκολοτερη.

ΟΚ υπολογιζεις τις αμοιβες βασει του ΠΔ696/74, με τις οποιες αλλαγες.

Για ποιο λογο να υποβαλλεις εργο στο βλαμμενο συστημα του ΤΕΕ?

Ναι βλαμμενο ειναι. Οταν δε σε αφηνει να σβησεις ενα εργο, οταν για να κανεις μια απλη αλλαγη θες 15λεπτα, οταν δε σε αφηνει να διαγραψεις μηχανικο εργο επειδη εχει εκδοθει εντολη πληρωμης για αυτον (οχι να εχει πληρωθει, να εχει εκδοθει)...κτλ κτλ

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε συ τέρυ διαφωνούμε.

 

Δεν συμφωνώ  να μην υπάρχει σύστημα αμοιβών ΤΕΕ. Δεν συμφωνώ να μην γίνεται κατάθεση αμοιβής μηχανικού με κωδικό πληρωμής που είναι προϋπόθεση για να υπάρχει σύστημα αμοιβών ΤΕΕ. 

 

Δεν με καλύπτει μία μεταφορά τράπεζας. Όχι, ένα καταθετήριο με δύο ονόματα πάνω και ένα ποσό και μία αιτιολογία της μισής γραμμής....που μπορεί να το πλαστογραφήσει ο καθένας, δεν μου λέει τίποτα. Οποιοδήποτε λαμόγιο μπορεί να υποχρεώσει τον μηχανικό να καταθέσει ένα τέτοιο χαρτί. Και κανένας υπάλληλος ΥΔΟΜ δεν θα ελέγξει την γνησιότητα ενός καταθετηρίου. Αντίθετα στις αμοιβές ΤΕΕ μπλέκει το ΤΕΕ. Υπάρχει έλεγχος ότι κατατέθηκε η αμοιβή σου. Και εγώ επειδή είμαι ένα επιστήμονας και ένας κλάδος που εμπλέκεται στην διαδικασία της κατασκευής ανάμεσα σε μαστόρια, ιδιοκτήτες, εργολάβους και λοιπούς εξυπνάκηδες.....και δεν πουλάω αμάξια...με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και ας έρθει η ταχύτητα δεύτερη. 

 

Ακόμη και στον 3843 οι πληρωμές των προστίμων γινόντουσαν με κωδικό πληρωμής. Ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ τον έλεγχε αν γράφεται πάνω στο καταθετήριο. Τώρα πως θα ταυτίζεται η κατάθεση με το έργο χωρίς κωδικό πληρωμής ?! Γιατί να μην καταθέσεις το ίδιο καταθετήριο σε 10 έργα του ίδιου πελάτη ?!!!

 

Και όλα αυτά πια....πόση ταλαιπωρία ?! Μιλάμε 10 λεπτά ?! Δηλαδή θα σου μεταφέρει ο πελάτης τα λεφτά στον λογαριασμό σου στην ΕΤΕ και θα κάνεις μετά την κατάθεση...Φοβερή ταλαιπωρία ! 

 

Δεν είναι κακό να υπάρχει λίγη προστασία στον κλάδο. Την έχουμε ανάγκη. Τώρα αν εσύ θες να γίνεται η κατάθεση με κωδικό πληρωμής και σε άλλες τράπεζες να το συζητήσουμε.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην καταθέσεις το ίδιο καταθετήριο σε 10 έργα του ίδιου πελάτη ?!!!

 

 

Τι εχεις να κερδισεις με αυτο?

Παλιοτερα ξερεις τι θα κερδιζες?

Την εισφορα υπερ ΤΕΕ.

Τωρα ΤΙΠΟΤΑ.

 

Εκτος αν θελεις και φοροδιαφυγεις και να μην κοψεις ΑΠΥ.

Παλι ΦΕΜ δε θα πληρωσεις? ΝΑΙ.

Και αφου υπαρχει η συμφωνηθεισα για ποιο λογο να μη βαλλεις χαμηλοτερο ποσο?

 

Μπουρδες...

Μπλεξαμε με τις βλακειες του ΤΕΕ.

 

 

ΥΓ. Πληροφοριακα, συναδελφος ειχε κανει πλαστο εντυπο των αμοιβων του ΤΕΕ.

Σε γραφομηχανη!!!!

Το 2015 ψαχνουμε ακομα να διασφαλισουμε τη διαφανεια με τετραπλοτυπα και αλλες μπουρδες.

Ολα τα ΕΣΠΑ πως διασφαλιζουν οτι καταβληθηκε το ποσο των παραστατικων???

Ουαου... extrait λεγεται!!!!

Και σιγα μην ειναι δουλεια της ΥΔΟΜ να ελεγχει και το extrait...

 

Νικ, ο χρονος ειναι πολυτιμος.

Εγω τωρα τον σπαταλω στο φορουμ απο επιλογη μου.

Αλλα να καθομαι να παιζω με το ΤΕΕ και την ΕΤΕ δεν το κανω.

Ασε που εισαι και φουλ εκτεθειμενος σε φορογολικο ελεγχο.

Και οταν εχεις μια πληρωμη, ναι μπορει να ειναι 10 λεπτα, αλλα αν εχεις 10 πληρωμες ειναι 10*10=100λεπτα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έστω ο πελάτης πρέπει να μας πληρώσει συμφωνηθείσα αμοιβή 2.000 Ε. Μας τα δίνει μετρητά (ας πούμε ότι έχει αυτή τη δυνατότητα). Εμείς μέσω i-bank εθνικής θα πάρουμε χρήματα από ένα λογαριασμό μας και θα κάνουμε κατάθεση στον όψεως. 

Η απορία μου είναι πως θα φαίνεται η κατάθεση του πελάτη μας (σε ενδεχόμενο φορολογικό έλεγχο με τη βοήθεια και του τραπεζικού συστήματος πλέον). Πως δηλαδή αποδεικνύεται ότι εμείς απλώς κάναμε το χαμάλη και καταθέσαμε τα χρήματά του στο δικό μας λογ/μό όψεως?  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου είναι πως θα φαίνεται η κατάθεση του πελάτη μας (σε ενδεχόμενο φορολογικό έλεγχο με τη βοήθεια και του τραπεζικού συστήματος πλέον). Πως δηλαδή αποδεικνύεται ότι εμείς απλώς κάναμε το χαμάλη και καταθέσαμε τα χρήματά του στο δικό μας λογ/μό όψεως?

 

 

Ελα ντε..

 

Θα λεει λογαριασμος χρεωσης "παυλος33", λογαρισμος πιστωσης "παυλος33"...

 

ΜΠΟΥΡΔΕΣ...

 

Ή θα το κανουν απο ολες τις τραπεζες, ή το ξεχναμε εντελως...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι όπως το λες. Να είχαν όλες οι τράπεζες την αντίστοιχη φόρμα πληρωμής και ο πελάτης μας να έκανε χρήση e-banking με κατάθεση στο λογαριασμό μας με τον κωδικό πληρωμής. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον terry αλλά καταλαβαίνω και τον nik, δεν μπορεί να καταργήσουμε το σύστημα αμοιβών γιατί αν μη τι άλλο είναι ένας μπούσουλας για τις αμοιβές μας άσχετα αν τωρα με την απελευθέρωση και τις συμφωνηθείσες αμοιβές έχει ξεφτυλιστεί.

Καλό θα ήταν να μην έχουμε περιορισμούς σε τράπεζες και να υπάρχει μια αναθεώρηση του συστήματος αμοιβών αλλά ποιός θα το κάνει ρε παιδιά; Η παρούσα σύνθεση του ΤΕΕ; ας γελάσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.