Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα σενάρια για τις εισφορές των μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

zio7

Είπα  ΚΑΠΟΥ  ότι διώχνουν ΔΟΥΛΕΙΕΣ?

 

μην πετάμε  ατάκες που ΔΕΝ έχουν ειπωθεί

 

το 90% των νεων μηχανικών εκεί είναι και ας τρέχει και 30 ωρες την ημέρα

 

απλά θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει και η προσδοκία ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ  να βγουν και περισσότερα

 

και δεν είμαι της λογικής  ΑΣΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ  όταν ΒΓΟΥΝ

 

 

όσο για το φορολογικό πονάει αλλά αν γκρινιάζουμε για όλα θα χάσουμε και εκεί που έχουμε δίκιο

 

 

 

φάγαμε και   -    γιατί δεν θέλουμε να συμβιβαστούμε  με τα 10κ 8-)

Edited by akius
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Akius λίγο τα μπερδεύεις στο ένα post γράφεις

οι περισσότεροι μηχανικοί  Η  είναι στα μεσαία  Η ευελπιστούν ΝΑ είναι στα μεσαία

 

 

και στο άλλο γράφεις

 

το 90% των νεων μηχανικών εκεί είναι και ας τρέχει και 30 ωρες την ημέρα

 

Το διώχνουμε δουλειές πήγαινε στον ikaro 

 

Το θεμα ειναι να υπαρχει μια εξέλιξη και προοπτική για αυτο. Όχι να θεωρούμε οτι κερδισμένοι ειναι αυτοι με τις 10Κ και να αποτελεί στόχο επαγγελματικής σταδιοδρομίας.. Που πας με 10K;

 

υ.γ.  εννοείται ότι το - δεν το πήρες από εμένα. 

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Akius αν άλλαζες (και καλά) επάγγελμά για πες μας τι θα έκανες στη φάση που είναι η χώρα. Δείξτε λίγο σεβασμό στο νέο κόσμο που είτε την κάνει για αλλού είτε παλεύει με τα μέσα που έχει και τη στρεβλή αγορά να βγάλει έστω αυτό το πενιχρό εισόδημα... 

  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε να μετατρέψουν τον μηχανικό σε δημόσιο υπάλληλο δια της πλαγίας.

 

Δηλαδή, τώρα που έχεις ζόρια πάρε ένα ελαφρώς καλύτερο min εισφορών και κατσε χαλαρά στη μιζέρια σου να την χαρείς λίγο περισσότερο απ` ότι πριν.

 

Αν όμως θέλεις να δουλέψεις και ακόμα χειρότερα αν γυρίσει λίγο η κατάσταση θα είσαι καταδικασμένος στη μιζερια γιατί όσο περισσότερο θα δουλεύεις τόσο περισσότερο θα σε κλέβει το παρακράτος του δημοσίου.

 

Άρα δεν έχεις κίνητρο. Άρα, γίνεσαι δυ.

 

Γι` αυτό αύριο θα πάω στην συγκέντρωση για να πω έμπρακτα όχι στο παρακράτος του Κατρούγκαλου, του μεγαλοδικηγόρου-μπροστινού της αριστεράς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νέοι μηχανικοί είναι όσοι είναι ΚΑΤΩ 5ετιας σωστά?

 

τι ποσοστό είναι οι νέοι μηχανικοί  zio7 ?

 

και είπα  Η είναι Η ευελπιστούν   .....δλδ το 100% μηχανικών  εκτός αυτών που θέλουν μιαζ ζωή 10κ που δεν πιστευω να υπάρχει επομένως πρέπει να αντιδράσουμε από τώρα

ΟΧΙ όταν έρθουν τα 30κ

 

 

antboton

 

νταξ αν βλέπεις στα λεγόμενά μου έλλειψη σεβασμού τι να σου πω

 

εγώ αλλάζω καράβι  πριν βουλιάξει....πέρνω δύσκολες αποφάσεις που αφού είναι δύσκολες έχουν κόστος πριν  ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ

 

προσωπικά έχω και 50 στρεμ ελιές και κάτι άλλα χωράφια....θα το έκανα επαγγελματικά...έτσι και αλλιώς μετά το 2020 και επειδή έχω παιδιά ΔΕΝ μπορώ να φύγω εξωτερικό  επομένως έχω πει θα ασχοληθώ γιατί πιο πέρα δεν το βλέπω το επάγγελμα  για μένα

 

αν ΔΕΝ ΕΙΧΑ ή δεν βγει

 

καλύτερα ταμίας από τράπεζα εως  σουπερ μαρκετ στη χειρότερη ή κάτι αντίστοιχο

ότι δίνει 600-700 ευρω  μισθό καλύτερα θα είναι από 10 κ  με άγχος σε μόνιμη βάση

 

10.000-3500 εισφορές = 6500 -30% φορος = 4550 ευρω -650 τελος = 4900 -50 τεε -120οαεδ =4730 /12 μηνες = 394 ευρω

 

και ναχεις το άγχος το τρέξιμο τις ΕΥΘΥΝΕΣ  ?

 

ΟΧΙ δεν θα με πεθάνουν για να λέω είμαι μηχανικός

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι όπως ανέφερε ο συνάδερφος πιο πάνω δεν είναι μόνο το ασφαλιστικό. Πρεπει να το δούμε συνολικά και με το φορολογικό (που έχουμε βάλει συνέταιρο το κράτος με νταβαντζιλίκι!)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Oι επιλογές είναι 3.

 

α) Τραβάτε κουπί στην γαλέρα αδιαμαρτύρητα.

β) Φεύγετε στο εξωτερικό.

γ) Κάνετε επανάσταση.

 

Εδώ διαβάζω ακόμη κάποιους που πιστεύουν οτι θα πάρουν σύνταξη ή οτι 600 ευρώ μισθός θα τους σώσουν όταν προκύψει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Είστε καταδικασμένοι  και σε αργό και σε ξαφνικό θάνατο.

 

Διαλέχτε και πάρτε.

 

 

Αντε τώρα να πείσουν τους "άλλους" (των 8Κ , απολυμένους , υποαπασχολούμενους , οφειλέτες κλπ) οι οποίοι όπως πολύ σωστά είπε ο zio7 ωφελούνται , να προστρέξουν.......

 

Μια χαρά σας "παίζουν" τους μεν και τους δε. Ούτε οι αφρικανοί δεν τρώνε τέτοιο δούλεμα.

 

ΥΓ. Το χειρότερο που έχετε να κάνετε είναι το να γκρινιάζετε.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή την αβεβαιότητα που επικρατεί σχετικά με τις εισφορές, καλύτερα να αναλάβω μόνο όσες δουλειές χρειάζομαι για να πληρώσω τα έξοδα του γραφείου παρά περισσότερες.

 

 

Το διώχνουμε δουλειές πήγαινε στον ikaro 

 

 

Μάλλον δεν είμαι μόνο εγώ που σκέπτομαι έτσι...Οπως και να έχει εννοείται καλύτερα να έχεις δουλειά από το να μην έχεις καθόλου. 

Αλλά έλεος με την προστασία αυτών με 10Κ λες και σώθηκαν...Αυτό έλυσε το πρόβλημά τους? Σοβαρολογούμε τώρα άνθρωπος θα κάνει προκοπή με 10Κ?...Δεν είναι όλοι πιτσιρικάδες να το έχουν για τις προσωπικές τους ανάγκες αυτό το ποσό...Γιατί μόνο αυτές καλύπτεις. Εκτός αν το ταβάνι σας είναι τόσο χαμηλό που λέτε και ευχαριστώ...Οκ δικό σας πρόβλημα.. Αν και πιστεύω ότι επάγγελμα που σου δίνει αυτό το εισόδημα δεν είναι επάγγελμα...

Καλά τα λέει ο akius. Αυτό είναι το ταβάνι σερβιτόρων, ταμείων κτλ ...Και χωρίς πολλές πολλές ευθύνες 

Δηλαδή τον πάμπλουτο πχ με τα 20Κ να τον γα###με να φτάσει και αυτός τα 10Κ σωστά? 

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.