Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραίτηση από επίβλεψη


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Πίστευα ότι θα ήταν πιο απλά τα πράγματα! Θα πρέπει να συμβουλευτώ και το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

β) αν δεν αναλάβει άλλος συνάδελφος καθότι είναι αυθαίρετο και ο ιδιοκτήτης κινηθεί ΑΣΤΙΚΑ εναντίον μου τι γίνεται ? Με καλύπτει νομικά τουλάχιστον το ΤΕΕ?

 

Theo έχει ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ευθύνες,άρθρο 2 του 651/77............(''... τιμωρούνται δια

φυλακίσεως(zavi:ΕΔΩ είναι το ποινικό) μέχρις ενός έτους και δια χρηματικής ποινής. Ομοίως

τιμωρούνται και οι εκπονούντες μελέτας αντικειμένας προς τας ισχυούσας

πολεοδομικάς διατάξεις και εφαρμοζομένας δια την εκτέλεσιν τοιούτων

εργασιών...'')το οποίο ΤΕΕ ΔΕΝ καλύπτει........το Αστικό μπορεί να το γλυτώσει.Επίσης,την αμοιβή Επίβλεψης ΜΠΟΡΕΙ να την κρατήσει αν αποδείξει εγγράφως ότι ο ΚτΕ έλαβε γνώση(+αγωγή για εξαπάτηση μηχανικού).Το πιό απλό είναι το ΗΜΑ.

 

@maria+acnt:το ΤΕΕ εμπλέκεται στην περίπτωση που πολύ όμορφα με συμπλήρωσε ο Theo...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα, οικοδομική άδεια του 2011 για την οποία έκανα επίβλεψη μέχρι και τα μπετά.

Ο ιδιοκτήτης σταμάτησε το 2012 περίπου, προβλήματα υγείας, έχασε την γυναίκα του κ.λ.π.

Δεν του ζήτησα τα χρήματα της επίβλεψης τότε κατανοώντας τα προβλήματά του.

Τώρα θέλω να παραιτηθώ από την επίβλεψη (φοβάμαι μήπως γίνει κανένα ατύχημα και βρεθώ μπλεγμένη). Βέβαια το έργο το ελέγχω περνώντας πού και πού από εκεί για να διαπιστώσω την ύπαρξη των μέτρων ασφαλείας που είχα αφήσει και αν έχουν γίνει από τότε άλλες εργασίες.

Στην πολεοδομία θα μου ζητήσουν, για να παραιτηθώ, να έχω εξοφληθεί μέχρι την στιγμή που θα αποδείξω από τις φωτο και την τεχνική μου έκθεση ότι έχει φτάσει το έργο.

Τα χρήματα από αυτόν τώρα πια δεν πρόκειται να τα πάρω...

Φαντάζομαι μόνο αν πάω δικαστικά; Και αν το δικαστήριο γίνει όποτε; Εγώ θα συνεχίσω να είμαι υπεύθυνη;

Υπάρχει τρόπος να παραιτηθώ;

Link to comment
Share on other sites

όποτε θες εσύ παραιτείσαι και για οποιοδήποτε λόγο!

Απλά αν δεν ξοφληθείς εσύ ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να προσλάβει άλλον επιβλέποντα 

οπότε η υπόθεσή του θα κολλήσει και θα αναγκαστεί αν πράγματι βιάζεται να σ' εξοφλήσει

Αν δεν βιάζεται απευθύνεσαι στο ΤΕΕ    

 

άρθ 6 /11

6. Αν υποβληθεί δήλωση παραίτησης του επιβλέποντος μηχανικού, η οποία συνοδεύεται από τεχνική έκθεση με τις εκτελεσθείσες εργασίες, διακόπτονται αμέσως οι οικοδομικές εργασίες και η συνέχισή τους επιτρέπεται μόνο μετά την αναθεώρηση της αδείας.

7. Ο επιβλέπων θεωρείται ότι απέχει από την επίβλεψη των εργασιών δόμησης που ανέλαβε και απαλλάσσεται των ευθυνών του, μόνο εάν δηλώσει εγγράφως την αποχή από την επίβλεψη στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ..

 

...Όταν συντρέχει λόγος διακοπής των οικοδομικών εργασιών η αρμόδια υπηρεσία δόμησης εκδίδει σήμα διακοπής εργασιών, το οποίο γνωστοποιείται αμέσως στην αρμόδια αστυνομική αρχή, η οποία το κοινοποιεί.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.