Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Δεν σημαίνει ότι όλοι όσοι είναι προσωρινοί κάνουν και δουλειά, αλλά τα δημόσια κτίρια κάποιοι τα παίρνουν - με διαδικασίες εξπρές - κι αφήνουν τα ψίχουλα στα λιμά....

 

Δεν βιάζομαι, είχα πει ότι είμαι αντίθετος στη διαδικασία πιστοποίησης έναντι πολλών - πολλών ευρώ είτε από το ΤΕΕ είτε από ΚΕΚ - ΜΕΚ - ΠΕΚ ή οπως αλλιώς τα πουν.

 

Το μαγαζί (ΤΕΕ) όμως είναι ''γωνία'' και πρέπει να κόβει χρήμα, έτσι και συνεργασίες θα κάνει και το κορόιδο όταν πρέπει κλπ κλπ

 

Η μόνη λύση είναι:

 

Συμμετοχή στα συλλογικά όργανα, να πατώσουν αυτοί που παίρνουν τέτοιες αποφάσεις, να πάρουν το μήνυμα κι όσοι άλλοι πρέπει. Συμμετοχή παντού - σε συνελεύσεις, σε πορείες, σε ότι γίνεται....

 

Αλλά κακά τα ψέματα, μάθαμε μια ζωή να μας ''σώζουν άλλοι'', ψήφισέ με ο ένας να σε διορίσω, ψήφισέ με ο άλλος να προασπίσω τα διακαιώματα σου κ.ο.κ

 

Συμμετοχή, γιατί με την αποχή είδατε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , η δεκαετής εμπειρία για να επιθεωρήσεις ένα δωματιάκι είναι παγκόσμια πατέντα του ΤΕΕ.

Κάθε φορά που διαμαρτύρομαι για τον άδικο αποκλεισμό των νεότερων οι προσωρινοί μου λένε εγώ έκανα 4,5,8 μόνο πιστοποιητικά.

Μακάρι και εγώ να είχα αυτήν την ευκαιρία 1000 έως 2000 ευρώ σε ένα δίμηνο για εμένα είναι τεράστιο πόσο , ίσως για εσάς να είναι σπόρια.

Δεν κατηγορώ τους προσωρινούς που εκμεταλλεύτηκαν το παράθυρο και εγώ αυτό θα έκανα.

Τα έχω με το ΤΕΕ που καθυστέρει εδώ και μήνες να εκδοσει ένα τυπικό πρόγραμμα σεμιναρίων λίγων ωρών.

Θεωρώ αυτήν την καθυστέρηση ρουσφέτι και αδικία στους νεότερους που είμαστε επιτέλους υποτίθεται ισότιμα μέλη.

Εσείς τι θα κάνατε αν βάφτιζαν τους 4 έως 10 χρόνια προσωρινούς με την δικαιολογία που θα ήταν και θεμιτή να τους βοηθήσει αυτές τις δύσκολες εποχές;;;;;;;;;; και απέκλειαν τους παλαιότερους;;;;;;;;;;

Πρέπει να αντιδράσουμε με επιστολές τουλάχιστο στο ΤΕΕ οι νεότεροι γιατί και τα ρουσφέτια πρέπει να έχουν όριο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Σύλλογος Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Βορ. Ελλάδος έχει στη Γεν. Συν. καταδικάσει το Π.Δ. κι έχει καλέσει τους υπόλοιπους Συλλόγους σε ανάλογες δράσεις.

Αν όλοι οι Σύλλογοι το καταδικάσουν, είναι μια καλή αρχή ....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αρχίζει να κινείται στον χώρο των ενεργειακών επιθεωρήσεων τελικά.

Η Δημοκρατική Κίνηση μηχανικών εξέδωσε ανακοίνωση που δημοσιεύεται στο δελτίο 2629 με τίτλο προσωρινοί επιθεωρητές ουδέν μονιμότερο του προσωρινού ΄΄, που τα λέει όλα, μπράβο τους, εγώ ουδέποτε ψήφισα ,τώρα έχω έναν λόγο.

Εντω μεταξύ στο ίδιο τεύχος το ΤΕΕ ανακοινώνει ότι από Ιούλιο θα αρχίσουν οι διαδικασίες πιστοποίησης. Τυχαίο;;

Άρχισαν έστω σπασμωδικές διαμαρτυρίες και έχουν ήδη αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψαχνοντας στο νετ έπεσα τυχαία στον ιστότοπο μιας εταιρίας που διατείνεται ότι: " ... Η ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΙΚΗ διαθέτει ενεργειακούς επιθεωρητές πιστοποιημένους από το Yπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής (ΥΠΕΚΑ)."

 

Θα χαιρόμουν να μας πούνε πως το κατάφεραν και σε μας αν θέλουν.

Αλλά μαλλον λένε μπαρμπούτσαλα...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.