Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Εγω είμαι αποφασισμένος να καταφύγω στο Συμβούλιο της Επικρατείας ειδικά για τουσ Μηχανολόγους Ενεργειακής κατέυθυνσης Π.Ε. και Τ.Ε. οι οποίοι κατα τη γνώμη μου πρέπει να δίνουν μόνο εξετάσεις για να γινουν Ενεργειακοί Επιθ. Εχω έρθει σε επαφή με δικηγόρο ειδικό για θέματα ΣτΕ και αναμένω απάντηση.

Η όλη διαδικασία είναι περίπου 10.000 Ευρώ minimum αλλά είμαι διατεθειμένοσ να στήσω και κ*λ0 για να τα βρώ.

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΤΣΙ.

 

(Πιο πολύ μου την δίνει η σταση του ΤΕΕ , που αφού τάξανε στους "παλιούς" την μεταβατική περίοδο τώρα δεν βγαζουν μιλιά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Ειμαι Μηχανολογος Τ.Ε και παρακολούθησα ενα σεμινάριο στα μέσα Μαϊου για ενεργειακές επιθεωρησεις σε μια εταιρία σεμιναρίων.Εκεί μάθαμε πως να κάνουμε ενεργειακές μελέτες με την χρήση του EPA NR προγράμματος.

 

Όσο αφορά τα διαδικαστικά για να γίνει καποιος επιθεωρητής ΔΕΝ ήξεραν κάτι εκτός του ότι είχε επικυρωθεί ο ΚΕΝΑΚ και τίποτα άλλο.Με τον σταυρό στο χέρι δηλαδή...

 

 

Προσπαθώ και εγώ να βγάλω μια άκρη και το βασικότερο απο πού να κάνω την αρχή αλλά βλέπω ότι όταν θα βρώ την άκρη θα είναι πλέον <<κορεσμένο>> το αντικείμενο...

 

Ξέρετε αυτό το κομάτι ειναι μια πολύ καλή περίπτωση για όλους εμάς που δεν έχουμε προϋπηρεσία για να κάνουμε μια αρχή πάνω σε αυτό που σπουδάσαμε, αλλά μάλλον παλι άδικα χαλάσαμε την ζαχαρένια μας παλι...

 

 

Εύχομαι όλοι οι νέοι να βρούμε τον δρόμο μας και να πάμε μόνο μπροστά χωρίς να πρέπει να παρουμε κάποιο <<τηλέφωνο>> παρά μόνο με την αξία μας και την όρεξη μας για δουλειά.

 

 

Αν έχω κάποιο νεότερο θα το ποστάρω αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

βαση του "ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ν. 3661/08"

 

λεει οτι .....

 

Την ιδιότητα του Ενεργειακού Επιθεωρητή μπορούν να αποκτήσουν:

...........

(

ιι) Διαθέτουν τουλάχιστον πενταετή αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία σε θέματα σχεδιασμού κτιρίων, συστημάτων Η/Μ εγκαταστάσεων, ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων, ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων, καθώς και ενεργειακών επιθεωρήσεων.)

 

 

ποιους συμπεριλαμβανει ???

δηλ οσοι μηχανικοι δεν εχουν ασχοληθει με ΠΧ μελετες οικοδομικων αδειων μενουν απο εξω?

 

κατηγοροποιηθει τους Μηχανικους δηλ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ενδιαφέρουσα η κατά καιρούς αγανάκτηση πολλών μελών του ΤΕΕ με τον τρόπο με τον οποίο αυτό "συντεχνιάζεται". Το θέμα είναι όταν η συντεχνιακή λογική μας συμφέρει τότε την υποστηρίζουμε. Μόνο που με αυτό τον τρόπο η συντεχνία γίνεται ακόμα πιό ισχυρή και όταν σταματήσουμε να είμαστε απο τους ευνοημένους θα μας φταίει το κεφάλι μας και μόνο. Δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένο απο εδώ μέσα, εάν αρθρογραφούν εδώ άνθρωποι που ταιριάζουν σε αυτό το προφίλ να ξέρουν οτι ουδέποτε θα ασχολιόμουν με κάποιον απο αυτούς τόσο ώστε να τον στοχοποιήσω σε προσωπικό επίπεδο.

 

Κατά τ'άλλα φίλοι και συνάδελφοι διπλωματούχοι πιστεύω οτι ξέρετε οτι αυτές τις μέρες συνεδριάζουν πολλοί "σημαντικοι" άνθρωποι και συζητάνε συν τοις άλλοις για την "τυποποίηση και εποπτεία της αγοράς".

 

Σόρρυ για το off topic και για να γυρίσουμε στο θέμα μας.

Υπάρχει χρόνος για την προσφυγή στο ΣτΕ; Ήδη στις ειδήσεις λένε οτι απο Σεπτέβρη-Οκτώβρη όλη η διαδικασία θα ξεκινήσει (αλήθεια τις προσωρινές άδειες θα τις βγάλουνε κάποια νύχτα του Αυγούστου; Ενδιαφέρον...).

Θα μπορούσαμε ίσως να μαζευτούμε αρκετοί που έχουμε κάποιες αντιρρήσεις για το πώς εννοούν την "τυποποίηση" της καινούριας αγοράς των ενεργειακών επιθεωρήσεων μερικοί... Και πού ξέρεις; Ίσως όταν η ελίτ μειώσει ακόμα τα "μέλη" της (συνηθισμένο φαινόμενο σε περίοδο οικονομικής κρίσης), κάποια πρώην "μέλη" της ελίτ επανακτήσουν την αντικειμενικότητα της κρίσης τους.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

 

EDIT: Αναρωτιέμαι... εάν απορριφθεί η αίτηση κάποιων θα φωνάζουν για αδικία ενώ εάν γίνει δεκτή θα λένε πόσο σωστό είναι το "προσωρινό" σύστημα; Μάλλον θα περιμένουμε για σύμμαχους μετά την ανακοίνωση των προσωρινών ενεργειακών επιθεωρητών. Κάποιοι μετά το αποτέλεσμα θα κρίνουν την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν το δούμε από επενδυτική σκοπιά, το κόστος απόκτησης της ιδιότητας του ενεργ.επιθεωρητή είναι στο περίπου:

α) Κόστος σεμιναρίων ΤΕΕ 900ευρώ και βάλε

β) Software κενακ 900ευρώ και βάλε

γ) Hardware Εξοπλισμός ενεργ.επιθεωρητη (θερμική κάμερα κλπ κλπ)... x(?)*1000 ε...

 

Αν υπολογίσουμε και την επερχόμενη κατάργηση των κατώτατων αμοιβών των μηχανικών, οι απορίες που προκύπτουν είναι οι εξής:

 

1) Πόσο χαμηλά αναμένεται να πέσει το κόστος απόκτησης ενός ενεργειακού πιστοποιητικού τους επόμενους μήνες?

2) Πότε αναμένει κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής να κάνει απόσβεση και να αρχίσει να έχει κέρδη από αυτή τη δραστηριότητα (πόσα πιστοποιητικά πρέπει να υπογράψει)? Αξίζει τελικά το χρήμα, ο κόπος και ο χρόνος που απαιτείται?

Link to comment
Share on other sites

aga, δεν χρειάζεσε θερμική κάμερα για να κάνεις επιθεωρήσεις.

 

Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Μήπως γνωρίζεις ποιος ειναι ο ελάχιστος απαραίτητος εξοπλισμός?

 

Οι αμφιβολίες μου πάντως παραμένουν για την απόσβεση, ειδικά αν το κόστος του πιστοποιητικού πέσει στα τάρταρα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το λογισμικό χρειάζεσαι. Ο υπολογισμός γίνεται με βάση την μελέτη της οικοδομικής άδειας και λαμβάνει υπόψην τυχόν επεμβάσεις (πχ νέα κουφώματα, επένδυση όψης) (!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.