Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Εγω παρακολούθησα ενα σεμινάριο τον Σεπτεμβριο απο το ΙΕΚΕΜ. Δεν εχω λαβει καποια βεβαιωση συμμετοχης και δεν γνωριζω αν ειναι αρκετο για την πιστοποίιηση. Το λογισμικό που διδάχθηκα ηταν το EPA NR το οποιο δεν ειναι opensource. Τελικά χρειάζεται συγκεκριμένο λογισμικο για τους υπολογισμούς?

ποιά θα ειναι η διαδικασία πιστοποιησης του επιθεωρητή τελικά ?8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφωνώ πως πρέπει να γίνει κάτι σύντομα. Δυστυχώς το εμαιλ μου γέμισε από διαφημίσεις σεμιναρίων για πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών όμως δεν θα έπρεπε το ΤΕΕ -σαν νόμιμο επιμελητήριο της χώρας- να αναλάβει να μας κατατοπήσει σχετικά και να μας παρέχει την επιστημονική κατάρτιση για την πιστοποίηση και να μην ξοδεύουμε άσχετα ως και 300 ευρώ σε σεμινάρια που οι γνώσεις που παρέχουν πιθανόν να είναι ανεπαρκείς και η σχετική πιστοποίηση τελικά δεν θα είναι έγκυρη?

 

Δεν μπορεί να υπάρξει κάτι πιο συγκεκριμένο και οργανωμένο? Τεχνικό Επιμελητήτιο είναι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

... δεν θα έπρεπε το ΤΕΕ -σαν νόμιμο επιμελητήριο της χώρας- να αναλάβει να μας κατατοπήσει σχετικά και να μας παρέχει την επιστημονική κατάρτιση για την πιστοποίηση ....Δεν μπορεί να υπάρξει κάτι πιο συγκεκριμένο και οργανωμένο? Τεχνικό Επιμελητήτιο είναι αυτό....

Το ΤΕΕ εχει κανει και κανει αυτην την στιγμη σεμιναρια. Ειπαν οτι θα ειναι τετοιοιυ ειδους τα σεμιναρια για τους επιθεωρητες. Για την περιοχη της θεσσαλιας μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις άν έχουν δώσει και το σχετικό πιστοποιητικό ενεργειακού επιθεωρητή ή είναι μόνο σεμινάρια για ενημέρωση? Τι γίνεται στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα ρε παιδια το λεει καθαρα:

Χρειαζεται να τηρουνται ολες οι παρακατω προυποθεσεις οι οποιες μεταξυ των αλλων ειναι ΚΑΙ μεταπτυχιακος τιτλος σε ενεργειακα θεματα κτηριων!!!!!

 

Αρα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ειστε τοσο χαρουμενοι και περιμενετε τα σεμιναρια του ΤΕΕ.

Εχετε ολοι μεταπτυχιακο σε ενεργειακα θεματα κτηριων?

 

 

Εκτος αν κανω καποιος λαθος και στο αρθρο 5 στην παραγραφο 1,

θα πρεπει να ισχυει η το Ι(ι) η το Ι(ιι) η το Ι(ιιι).

Δηλαδη συνολικα θα πρεπει να ισχυει το ΙΙ,το ΙΙΙ και ενα εκ των Ι(ι) ,Ι(ιι) και Ι(ιιι)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω για εσάς ρε παιδια αλλα εγώ στη σχολή (Μηχ/Μηχ Παν.Πατρών) έκανα τουλάχιστον 3 ή 4 μαθήματα για μετάδοση θερμότητας χωρίς να υπολογίζω τα 2 μαθηματα πεπερασμένων στοιχείων που ειχαν και αυτά εφαρμογές με μετάδοση θερμότητας.

Λύναμε με το χέρι πολύ πιο σύνθετα φαινόμενα απ'ότι δυο τοίχους και τρία παράθυρα.:(

πως μπορει εμένα ο νομοθέτης να με υποχρεώνει να να κάνω μεταπτυχιακό ή σεμινάρια (ή και τα δύο) για πράγματα που έχω ήδη διδαχθεί? :-x

και ακόμα πως μπορεί ο νομοθέτης να με βάζει στο ίδιο καζάνι με τους , κατά τα άλλα αγαπητούς συναδέλφους, Πολ.Μηχανικούς και Αρχιτέκτονες οι οποίοι δεν έχουν τις ίδιες γνώσεις με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε παιδια το λεει καθαρα:

Χρειαζεται να τηρουνται ολες οι παρακατω προυποθεσεις οι οποιες μεταξυ των αλλων ειναι ΚΑΙ μεταπτυχιακος τιτλος σε ενεργειακα θεματα κτηριων!!!!!

 

Αρα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ειστε τοσο χαρουμενοι και περιμενετε τα σεμιναρια του ΤΕΕ.

Εχετε ολοι μεταπτυχιακο σε ενεργειακα θεματα κτηριων?

 

 

Εκτος αν κανω καποιος λαθος και στο αρθρο 5 στην παραγραφο 1,

θα πρεπει να ισχυει η το Ι(ι) η το Ι(ιι) η το Ι(ιιι).

Δηλαδη συνολικα θα πρεπει να ισχυει το ΙΙ,το ΙΙΙ και ενα εκ των Ι(ι) ,Ι(ιι) και Ι(ιιι)?

Εχω ακριβώς την ίδια απορία, θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος που έχει "ψαχτεί" περισσότερο μπορεί να μας διαφωτίσει

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι σχέδιο π δ .ξέρει κανείς αν είναι και τελικό;

μπορείς δηλαδή να πάς τεε να καταθέσεις δικαιολογητικά;

βγάζει κανείς άκρη τι απαιτείται για ΠΕ;

αν δεν έχεις κάνει έναρξη στην εφορία αλλά έχεις άδεια άσκησης πάνω από πενταετία μετρά;

αν είσαι και ΠΕ και ΤΕ; χωρίς έναρξη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.