Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


Recommended Posts

Παιδια για να ρωτησω, αναγνωριζονται τελικα μονο τα σεμιναρια που διοργανωνει το ΤΕΕ; γιατι εχω δει σεμιναριο εδω στη Λαρισα που διοργανωνεται απο το ΣΘΕΒ(Συνδεσμος Θεσσαλικων Επιχειρησεων & Βιομηχανιων) 150 ωρων με πρακτικη ασκηση σε συνεργασια με το ΤΕΙ.Ρωταω γιατι αν αναγνωριζονται και αυτα ειναι καλυτερα γιατι γινονται αμεσα οχι οπως του ΤΕΕ που σε βαζουν με σειρα προτεραιοτητας και μαλλον θα περασει κανα χρονος για να κανεις το πτρωτο απο τα εξι ΕΝΕΡ που απαιτουνται.

Link to comment
Share on other sites

Τα σεμινάρια δεν είναι σίγουρο ακόμα ότι θα αναγνωριστούν. ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ να αναγνωριστούν, διαφορετικά πήγαν χαμένες οι 120 ώρες σεμιναρίων (όσοι τα έχομε παρακολουθήσει)

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα μολις πριν λιγο με το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ Θεσσαλονικης. Τα σεμινάρια μου είπανε είναι καθαρά ενημερωτικού χαρακτήρα και δεν είναι τα σεμιναρια πιστοποίησης που όλοι περιμένουν. Μου είπαν τελικά πως στο μέλλον θα κάνουν προσπάθειες τα σεμινάριά που πραγματοποιούν να αναγνωριστουν... η σιγουριά η ίδια δλδ...:P!

Link to comment
Share on other sites

Αναγνωριση θα επελθει μονο μετα από συγκεκριμενα σεμιναρια, τα οποια δεν εχουν οργανωθει ακομα.

 

Πιστευω μετα τον ιουνιο και αν.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά κατά τη γνωμη σας εχει καποιο νοημα να παρακολουθησουμε αυτα τα σεμιναρια του ΙΕΚΕΜ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

...διαφορετικά πήγαν χαμένες οι 120 ώρες σεμιναρίων (όσοι τα έχομε παρακολουθήσει)

 

Μπαρδόν αλλά εδώ θα διαφωνήσω. Άπαντες γνωρίζαμε από την αρχή ότι τα εν λόγω σεμινάρια δε δύναται να χρησιμοποιηθούν ως πιστοποίηση ούτε για τους εν.επιθεωρητές ούτε για το ΑΣΕΠ ούτε...ούτε. Υπήρξε επαρκής ενημέρωση -θυμάμαι να το διαβάζω και στο δελτίο του ΤΕΕ.

 

Αυτά τα σεμινάρια τα κάνεις για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου (αυτό που λέμε δια βίου εκπαίδευση) και αυτό θαρρώ είναι υπεραρκετό. Βέβαια τί είδους γνώσεις αποκτάς και ποια η ποιότητά τους...άλλη συζήτηση.

 

@mikehellas

ό,τι εγώ έμαθα στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ (αυτό που μας απασχολεί εδώ) θα μπορούσα να το μάθω και μόνος μου ανοίγοντας 3-4 βιβλία σχετικά (που θα έπρεπε όμως να ψάξω να τα βρω). Δεν το μετάνιωσα. Αν διαθέτεις το χρόνο (το 50ευρο το θεωρώ...βατό ως οικονομικό αντίτιμο) δεν είναι κακό...αλλά και αυτό εξαρτάται και από τον άνθρωπο που θα αναλάβει τη διδασκαλία.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι γνώσεις θα μου μείνουν,αλλά την συγκεκριμένη χρονική περίοδο που τα παρακολούθησα ήμουν τόσο πιεσμένος που κοιμόμουν 3-4 ώρες την μέρα. Θα μπορούσα να τα μάθω λίγο αργότερα, αλλά το κυνήγησα ελπίζοντας να πιάσουν τόπο (50% να μετρήσουν για πιστοποίηση).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Πως περιμένει κάποιος να χρησιμοποιηθούν για πιστοποίηση σεμινάρια τα οποία διεξήχθησαν πριν οριστικοποιηθεί ο σχετικός κανονισμός !!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διοργάνωση γίνεται από τα άτομα που συμμετέχουν στην ανάπτυξη της σχετικής νομοθεσίας, οπότε μπορούμε να ελπίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησα μολις πριν λιγο με το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ Θεσσαλονικης. Τα σεμινάρια μου είπανε είναι καθαρά ενημερωτικού χαρακτήρα και δεν είναι τα σεμιναρια πιστοποίησης που όλοι περιμένουν. Μου είπαν τελικά πως στο μέλλον θα κάνουν προσπάθειες τα σεμινάριά που πραγματοποιούν να αναγνωριστουν... η σιγουριά η ίδια δλδ...:P!

 

Έχω ακριβώς την ίδια ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.