Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΣΑ 87


gio

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και άσχετη είναι η ερώτηση σου και για την ιδιαίτερη ευφυία της δεν φημίζεται .

 

Φαντάζομαι την έκφραση του ιδιοκτήτη όταν θα σε βλέπει να παίρνεις το σημείο με το ειδικό εργαλείο που παίρνει ΕΓΣΑ συντ/νες , και στο ενδιάμεσο να μιλάς και κανένα 10 λεπτο στο κινητό , μετά να συνεχίζεις πάλι με το gps . Mιλάμε για φαρσοκωμωδία κανονικά ! Ούτε ο Σεφερλής δε θα σκεφτόταν τέτοιο σκηνικό.

 

 

Καλά ψάχνεις σοβαρή απάντηση στο αν επιτρέπεται να είσαι ******** , να κοροϊδεύεις τον κόσμο με 150 ευρώ και να κόβεις δουλειά από κάθε σοβαρό επιστήμονα-επαγγελματία που θα ζητήσει 300 για να κάνει εξαρτημένη αποτύπωση !!! ???

Link to comment
Share on other sites

εχω gps στο κινητο μου κ θελω συντεταγμενες απο ενα χωραφι για εγριση απο το δασαρχειο,μου ζητουν τοπογραφικο με συντεταγμενες εγσα,αν το βγαλει τοπογραφος θα παρει 300 ευρω τουλαχιστον κ αν εγκρινει το δασαρχειο καλως,αν οχι ο πελατης δεν ειναι διατεθιμενος να δωσει λεφτα για κατι που ισως να μην χρειαστει(σε περιπτωση μη εγρισης Δασαρχείου).Μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο μου ή ειναι ασχετη πολυ η ερωτηση??

 

 

συνάδελφε θεωρώ την ερώτηση σου απαράδεκτη και αντισυναδελφική, το λιγότερο

τι ακρίβεια θα έχει το gps του κινητού σου???

 

Τα περισσότερα κινητά έχουν ακρίβεια +/- 5μ. Ίσως να έχουν κυκλοφορήσει και μοντέλα με ακρίβεια +/- 2.5μ.

Ακρίβεια +/- 5μ σημαίνει σφάλμα έως 10μ. Δηλαδή εκεί που θα μετρήσεις το όριο του οικοπέδου με το κινητό σου μπορεί να έχεις μπει αρκετά μέτρα μέσα στο σπίτι του γείτονα αν και ο δικός του τοπογράφος μέτρησε με άλλο κινητό.

 

update: Δεν ξέρω γιατί αντιδράσατε έτσι στα επόμενα post.

Έγραψα τα παραπάνω για να γίνει μια και καλή κατανοητό ότι η ακρίβεια των φορητών GPS (συμπεριλαμβανομένων και των κινητών) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σε καμία περίπτωση επαρκής για τοπογραφικά διαγράμματα ούτε στο περίπου. Οποιοσδήποτε τοπογράφος βλέπει ακρίβεια μέτρησης +/- 2.5μ το πιάνει το νόημα με την πρώτη.

Η απάντησή μου διευκρινίζει στον diegito ότι το κινητό δεν κάνει για αυτή την δουλειά και παράλληλα ενισχύει την απάντηση του DOOM

 

Για την περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε, στο 2.5μ όπου μ=μέτρα (m) και ΟΧΙ μικρόμετρα (μm)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εξαρταται απο τον παροχο και την ωρα της ημερας. Το καλυτερο ειναι να εχει what's up με πανω απο 12 μοναδες στη καρτα. Για καλυτερα αποτελεσματα μπορει να χρησιμοποιησει και δευτερο δεκτη κατα προτιμηση be free και συσκευη sony-ericsson που εχει λιγα κομματια κινεζικα εσωτερικα και δινει καλυτερες ακριβειες.

Καλυτερα να κανει τη μετρηση μεσανυχτα. Ετσι κι αλλιως μαυρη ειναι η νυχτα στα βουνα.

 

ρε δεν πατε καλα που δινετε και διευκρινησεις....

που νομιζετε οτι ειστε ;

σε φορουμ κινητης τηλεφωνιας;

 

και που'σαι, sdim, oι τοπογραφοι ΔΕΝ μετρανε με κινητο !

Για να'ξηγιομαστε...

:-x

Link to comment
Share on other sites

@dgt όλατα λεφτά και το χρυσάφι μαζί...

 

@diegito Ενας έμπειρος τοπογράφος μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτό το περίφημο κινητό που έχεις για τον εντοπισμό του χωραφιού σε ΕΓΣΑ.

 

Μπορεί και χωρίς το κινητό σου, ασφαλώς έτσι κάνει, για το σκοπό αυτό μάλιστα έχει διαθέσει κάποια χιλιάρικα επειδή σέβεται τον εαυτό του, την Τέχνη και την Επιστήμη.

 

Εσύ όμως δε δικαιούσαι ακόμα να το κάνεις, αν μπορούσες δε θα ρώταγες.

 

Φυσικά, για αποτύπωση ούτε λόγος... άντε μη σε περιλάβει ο kasvan :-x

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι στη Δ/νση Δασων ,την Κτηματολογιο Α.Ε. κλπ κλπ κλπ

που αν και κρατικες Υπηρεσιες ,παρανομουν μη τηρωντας τους νομους περι επαγγελματικων δικαιωματων.που αν τους ερμηνευαν σωστα θα εκαναν δεκτα εξηρτημενα τοπογραφικα μονο απο Τοπογραφους ,οποτε δεν θα υπηρχε θεμα.(για να βαλουμε το προβλημα στη σωστη του διασταση)

Link to comment
Share on other sites

καιρός είναι μερικοί να 'πάρουν την άγουσα πρός τα αποδυτήρια'

μου φαίνεται

ο ένας θέλει να μετρήσει με gps του κινητού του

ο άλλος δεν ξέρει να μετρήσει μιά απόσταση στο σχεδιαστικό λογισμικό

ο άλλος κάνει εξάρτηση με gps χειρός

και φυσικά μερικοί απολύτως δικαιολογημένα 'τα παίρνουν στο κρανίο' και το φόρουμ χάνει την σοβαρότητά του.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή σημασία δώσατε συνάδελφοι. Μην κάνετε τον συνάδελφο να νομίζει πως έχει ταλέντο στην κωμωδία (καθώς στο επάγγελμα του δεν εχει σίγουρα) γιατί ΔΕΝ είναι αστείος!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.