Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανενεργά τριγωνομετρικά Γ.Υ.Σ


Recommended Posts

Ένα ακόμη τριγωνομετρικό βάθρο της Γ.Υ.Σ. το οποίο καταργήθηκε , βρισκόταν στην περιοχή Πανοράματος Θεσσαλονίκης με την ονομασία Αρσακλή  ( στο Google - printscreen στο σημείο που έχω τον κέρσορα ) 

Μήπως γνωρίζει κάποιος της συντεταγμένες του ;

Αρσακλή 369,46 m  ( Θέρμη , 20 Κ ).JPG

Πανόραμα.JPG

Edited by Σταύρος 73
Link to comment
Share on other sites

Γιατί άραγε θέλεις τις συντεταγμένες ενός τριγ. Σημείου που όπως μας λες δεν υπάρχει?

Πάντως στις επίσημες λίστες των τριγ. σημείων της ΓΥΣ, για την Πινακίδα 116 _Θέρμη, δε υπάρχει αυτό το σημείο με αυτή την ονομασία. Ούτε στην λίστα με τις τιμές ΕΓΣΑ87. Πιθανότατα να καταστράφηκε πριν τον επαναϋπολογισμό, που έγινε την δεκαετία του 1980 και δεν το έλαβαν υπ' όψην.

Ούτε  η τοπογρ. υπηρεσία, νομίζω, το έχει στο αρχείο της. Εγώ πάντως δεν το έχω στο αρχείο μου.

Δες τα Πρ. Μηνύματα .

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτελώ γεωαναφορά στο συγκεκριμένο φύλλο χάρτη ( ΓΥΣ , 20 Κ , Θέρμη ) και υπάρχει υψηλό residual λόγω τραβήγματος στην επιφάνεια του φύλλου προς μια μεριά , έχοντας ένα επιπλέον GCP εκτός των κορυφών του φύλλου , θα αυξήσω την ακρίβεια γεωαναφοράς στην συγκεκριμένη περιοχή ενδιαφέροντος. 

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις τέτοιες εργασίες δεν πρέπει να είσαι "ιδιώτης"!

φύλλο χάρτη ( ΓΥΣ , 20 Κ , Θέρμη )(???) Για να μαθαίνουμε τα νεα πράματα. (Το φύλλο χάρτου Θέρμης είναι το 116: 40 45' & -0 45')

Αν υπήρχε  εκεί Τ.Σ. & βρεις τις παλαιές του τιμές, αυτές μπορεί να αποκλίνουν, στο σύστημα, μέχρι 5 έως 7μ.

Μήπως κάνουν ..... ζημιά σ' αυτό που κάνεις?? 

 

Edited by nbr
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να σχηματίσει κάποιος την εντύπωση που εξέφρασες ότι μάλλον δεν είμαι ιδιώτης , απλά θα πω ότι μου αρέσει το αντικείμενο και ασχολούμαι αρκετά στον ελεύθερο μου χρόνο , θεωρώ ενδιαφέρων να βλέπω πως ήταν ο φτιαγμένος ο κόσμος πριν αρκετές δεκαετίες.

Η εικόνα που έχω για το φύλλο ΓΥΣ , 20 Κ , Θέρμη , είναι ότι ανήκει στο μεγάλο φύλλο Θεσσαλονίκη 100 Κ με τον αριθμό 24 , η αρίθμηση που αναφέρεις ( 116 ) νομίζω ότι ανήκει στα φύλλα της σειράς 50 Κ ( αν δεν κάνω λάθος )

Αυτό που έχεις επισημάνει για την απόκλιση θα το προσέξω , ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπήρχε Τρ. Σημείο στο λόφο  "Αρσακλή".

Σήμερα ο Λόφος νομίζω πως είναι γήπεδο ποδοσφαίρου (??). Με τις εργασίες που έγιναν το έξυσε μάλλον το γκρεϊντερ.

Όπως γνωρίζουμε τις πρώτες πρώτες αποτυπώσεις γύρο- γύρο από την Θεσσαλονίκη (από την πλευρά Πυλαία- Πανόραμα και όχι μόνο) έγιναν από τον Φιλιππίδη.

Μέσα στην λίστα των τριγωνομετρικών (12-13 σελίδες) που χρησιμοποιήθηκαν τότε είναι και το "Αρσακλής". 

Το δίνω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί μαζί με τριγ. Σημεία άλλου datum.

Αυτά τα τρ. Σημεία προέρχονται από άλλη εποχή άρα από άλλους υπολογισμούς.

Τα άλλα ζεύγη συντεταγμένων είναι για το "σχέδιο του Δ. Θεσσαλονίκης" από μετασχηματισμό.

Υ  είναι βορράς. (οι συνάδελφοι της θεσσαλονίκης καταλαβαίνουν και ξέρουν περισσότερα για το σχέδιο της Θεσσαλονίκης)

 

Για Τρ. Σημείο Αρσακλή (από Τρ. Σημ. Φιλιππιδη).jpg

Για τρ. Σημείο Αρσακλη 1.jpg

Edited by nbr
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι επειδή είναι πολλοί οι συνάδελφοι που μας παρακολουθούν από την Θεσσαλονίκη και ίσως να  έχουν "πέσει' στα χέρια τους κάποια σχέδια από την αποτύπωση "Φιλιππίδη" και ίσως θα ήθελαν να έχουν και τα Τρ. Σημεία, ή γενικότερα τα σταθερά σημεία αυτής της αποτύπωσης.

Τα περισσότερα από τα σημεία αυτά χρησιμοποιήθηκαν αργότερα και για τα σχέδια του Ρ. Σχ. της πόλης της θεσσαλονίκης (Υ- Βορράς), αφού έγινε κάποιος Μετασχηματισμός.

Σκανάρισα την λίστα και την δίνω παρακάτω. (Η ποιότητα δεν είναι καλή!) 

Φιλιππίδης.pdf

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 6/10/2021 at 7:52 ΜΜ, netmin909 said:

O κύριος  JoJo πάσχει απο τριγωνομετρικότητα οξείας μορφής και χρήζει  άμεση;  θεραπείας με ανεξάρτητα τοπογραφικά, με τιμές S1 = 100, 100, 10.

Κύριε @netmin909 συνεχίζετε την μέτρηση των βάθρων της ΓΥΣ; Έχετε αγοράσει τον κατάλληλο εξοπλισμό;

 

Δεν αφορά το Δημόσιο φόρουμ τι εξοπλισμό έχει ο κάθε χρήστης ούτε έχει και κανένας υποχρέωση να ενημερώνει τι εξοπλισμό έχει ή δεν έχει.

Ειδικά όμως δεν είναι επιτρεπτό στον δημόσιο διάλογο η επίκληση ή μη εξοπλισμού συνομιλητή για υποβάθμιση του λόγου του.

Για ενδεχόμενες προσωπικές απορίες υπάρχουν τα Π.Μ. μεταξύ των χρηστών.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Deleted

 

Για κάθε αντιδικία ή αναφορά ή επίκληση συντονισμού δεν κάνουμε χρήση τον χώρο στο Δημόσιο φόρουμ αλλά κάνουμε αναφορά στο θέμα (3 τελίτσες δεξιά και επιλογή Report) και θα το δει ο αρμόδιος συντονιστής της ενότητας.

Παρακαλώ να μη επαναληφθεί και να μη συνεχίσει ο "διάλογος" αυτού του τύπου στο θέμα. Θα διαγραφούν άνευ άλλης ενημέρωσης αν γίνει.

Didonis

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2023 at 11:30 AM, peresiadis said:

Κύριε @netmin909 συνεχίζετε την μέτρηση των βάθρων της ΓΥΣ; Έχετε αγοράσει τον κατάλληλο εξοπλισμό;

 

Δεν αφορά το Δημόσιο φόρουμ τι εξοπλισμό έχει ο κάθε χρήστης ούτε έχει και κανένας υποχρέωση να ενημερώνει τι εξοπλισμό έχει ή δεν έχει.

Ειδικά όμως δεν είναι επιτρεπτό στον δημόσιο διάλογο η επίκληση ή μη εξοπλισμού συνομιλητή για υποβάθμιση του λόγου του.

Για ενδεχόμενες προσωπικές απορίες υπάρχουν τα Π.Μ. μεταξύ των χρηστών.

Didonis

Αγαπητέ Didonis

 

Δεν κατανοώ καθόλου την παρατήρηση. Έχει να κάνει με ερώτηση και α. δεν ειρωνεύομαι κανέναν β. δεν προωθώ εξοπλισμούς. 

δυστυχώς, διυλίζετε τον κώνωπα και διαπερνάτε την κάμηλο...

 

Θλίβομαι βαθύτητα.

 

Επίσης, σας παρακαλώ να υιοθετήσετε την πρόταση του προαλαλήσαντος και να με αποβάλλετε.

 

Έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ πρόκειται να ξαναγράψω, όπως και πολλοί άλλοι νωρίτερα.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.