Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός αμοιβής για προσθήκη και αλλαγή διαρύθμισης


Recommended Posts

Γειά σας,

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει στον υπολογισμό της αμοιβής προσθήκης και αλλαγής διαρύθμισης, στο Πόλη εάν βάλω πρώτα υπάρχον κτίριο και μετά θέλω να τσεκάρω και διαρύθμιση και προσθήκη δε το δέχεται. Πως υπολογίζω την αμοιβή?

Επίσης στην ενίσχυση ενος εξώστη θα πρέπει να δηλώσω και "στατικά υπάρχοντος"?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να δωσεις και διαρρυθμιση και προσθηκη μαζι γιατι εχουν διαφορετικους συντελεστες προσαυξησης.

Στο παλιο civil , μια λυση ειναι να κανεις εναν υπολογισμο αμοιβων για υπαρχον και προσθηκη και εναν δευτερο για διαρρυθμιση ,η οποια παει με αναλυτικο, και να αθροισεις οποτε θα παρεις δυο αμοιβες. Επισης αν το polis εχει αθροιση , συγχωνευση μπορεις να την χρησιμοποιησεις. Η ενισχυση παει επισης με αναλυτικο. Τωρα αν κανεις και ελεγχο υπαρχοντος γενικα , προφανως θα τον βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά καλησπέρα,

Εδώ και μερικές ώρες προσπαθώ να κάνω τα φορολογικά για ένα έργο στο Civil έχω όμως μερικές βασικές απορίες διότι ούτε τα φορολογικά τα κατέχω και ούτε γνωρίζω αρκετά το Civil

Ο τίτλος του έργου είναι «Προσθήκη καθ’ ύψος, κατ’ επέκταση και εσωτερικές διαρρυθμίσεις σε υπάρχουσα μονώροφη κατοικία με υπόγειο»

 

Με πολλή επιμονή και υπομονή νομίζω πως κατάφερα να κάνω τους υπολογισμούς της προσθήκης , της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και στατικών και έλεγχο υπάρχοντος σε στατικά φορτία+ σε δυναμικές φορτίσεις

και τα ερωτήματα τα εξής:

1) επειδή έχω και εσωτερικές διαρρυθμίσεις στο υπάρχον πρέπει να κάνω δεύτερο αρχείο με αναλυτικό προϋπολογισμό για τις διαρρυθμίσεις του υπάρχοντος και μετά να γίνει συγχώνευση με το αρχικό;

Πάντως αυτό κατάλαβα από την παραπάνω δημοσίευση

 

2) κάνοντας τα φορολογικά προκύπτουν ημερομίσθια από τον πίνακα 1για μη εστεγασμένα επαγγέλματα

επίσης γνωρίζω από άλλες αμοιβές που προκύπτουν από αναλυτικό προϋπολογισμό πως ο πίνακας 3αφορά τα ημερομίσθια που προκύπτουν από αναλυτικό

μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιά περίπτωση αναφέρεται ο πίνακας 2;;;;;

γράφει πάνω πως αφορά τα εστεγασμένα επαγγέλματα αλλά δεν καταλαβαίνω στην πράξη πως χρησιμοποιείται

πιστεύετε πως μου είναι απαραίτητος για τη συγκεκριμένη άδεια;

 

3) επειδή η πολεοδομία στην οποία εκδίδεται η άδεια ανήκει στο δήμο απαιτείται ένα ποσοστό από το ΚΗ να πληρωθεί υπέρ του δήμου (συγκεκριμένα 40%)

που ακριβώς πληρώνεται αυτό το ποσό;;

Στην εφορία γενικότερα, δηλαδή όταν πληρώνεται η λεγόμενη εισφορά ΚΗ η εφορία διαχωρίζει το ποσό που πηγαίνει υπέρ της νομαρχίας και υπέρ του δήμου;;;

Ή φτιάχνω κάποιο άλλο χαρτί και πληρώνεται σε κάποιο ταμείο του δήμου;;;;

 

4) το ΕΚΚΟ είναι το Ελάχιστο Κέρδος Κατασκευής Οικοδομής , από ό,τι έχω καταλάβει δεν έχει σχέση με τον ελάχιστο προϋπολογισμό του έργου (ή αλλιώς συμβατικό προϋπολογισμό του έργου)

Τον συμβατικό προϋπολογισμό (και τον αναλυτικό) τον χρησιμοποιώ για να υπολογίσω τις αμοιβές των μηχανικών και την εισφορά ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ του ιδιοκτήτη πληρωμή που γίνεται στην Εθνική τράπεζα

Καταρχάς το ΕΚΚΟ χρειάζεται σε προσθήκες; (νομίζω πως ναι)

Αν τελικά καταφέρω να τον υπολογίσω, τον χρησιμοποιώ για να βγάλω κάποια εισφορά που αφορά τον ιδιοκτήτη;;;; (πχ ποσοστιαία;;; ) και αν ναι που πληρώνεται

 

ξέρω πως έχω πολλές ερωτήσεις αλλά οποιαδήποτε απάντηση έστω και πολύ περιληπτική θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη,

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

1) Αμοιβές και φορολογικά για αποτύπωση υπάρχοντος κτιρίου και προσθήκη;

 

α) Βάζεις υπάρχον κτίριο και φτιάχνεις το συμβατικό του προυπολογισμό. Δλδ βάζεις κατοικία πχ>300μ2 , κοινόχρηστους κλπ κλπ

 

Τον ονομάζεις ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ και τον σώζεις

 

Πας στις κατηγορίες μελετών και τικάρεις : αποτυπ. ΑΡΧ< αποτυπ. ΣΤΑ και στατικό έλεγχο υπάρχοντος.

 

β) Ξαναγυρνάς στο είδος κτιρίου και τικάρεις προσθήκη χωρίς να ξετικάρεις το υπάρχον.

 

Πας στην ανάλυση επιφανειών του συμβατικού και σβήνεις τα προηγούμενα του υπάρχοντος και βάζεις τις νέες ποσότητες για να βγάλεις το συμβατικό της προσθήκης.

 

Σώζεις τον προυπολογισμό σαν ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ

 

Σε αυτό το xml πλέον έχεις το υπάρχον και την προσθήκη.

 

γ) Αλλά θες και αναλυτικό για διαρρυθμίσεις. Δεν συγχωνεύται με τα άλλα.

 

Θα το κάνεις ξεχωριστά και θα βγάλεις αμοιβές βάσει αναλυτικού. Αν το 5000λ δεν βγαίνει τότε τηλεφωνάκι στο ΤΕΕ και δίδεις του δύο Α/Α για τα 2 xml που έχεις καταθέσει και σου στέλνουν πίσω ένα με συγχωνευμένες μελέτες έτσι ώστε να πληρεί τα 5000λ.

 

 

2) α) ΥΠΑΡΧΟΝ: όχι ένσημα

β) ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ δίδει ένσημα Π.1

γ) ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΕΩΝ δίδει ένσημα Π.3

 

Αυτά θα τα σουμάρεις σε νέο πίνακα ΙΚΑ που θα τον ονομάσεις ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΝΣΗΜΩΝ βάσει Π1 για προσθηκη και Π3 για διαρρυθμίσεις. Εννοείται θα τα επισυνάψεις.

 

3) Εσύ το διαχωρίζεις και το πας. Στο εγκρίνει ο ελεγκτής και πας εφορία και τα πληρώνεις και τα δύο.

 

 

4) ΕΚΚΟ εννοείται ότι υπάρχει για κάθε νέα κατασκευή που επηρεάζει τους τίτλους που αναφέρονται στο ακίνητο.

Κάνεις προσθήκη. Θες ΕΚΚΟ προσθήκης. Απλά το δίνεις στον πελάτη και την ευχή σου να πάει εφορία να κανονίσει μ΄νος του τα περαιτέρω καθώς είναι κι άλλα που πρέπει να κανονίσει με συμβόλαια, εφορία, Ε9. Εσύ βγάζει το ΕΚΚΟ (και να μην το βγάλεις δεν πειράζει......έχουμε τους αγαπημένους λογιστές που τα ξέρουν όλα και βγάζουν και ΕΚΚΟ και Πίνακες ΙΚΑ) .

 

Αυτά.

 

8-)

 

 

υγ: γενικά κάνε 3 xml :

1. υπάρχον

2. προσθήκη

3. διαρρυθμίσεις

 

να υπάρχουν στα αρχεία σου για να μπορείς να βλέπεις προυοπολογισμούς , πίνακες, αμοιβές κατά περίπτωση κ.α.

 

Βάσει του (1) σου εξήγησα πως θα στείλεις τα 2 xml στο ΤΕΕ.

 

ps: τοπογραφικό βάλε στο υπάρχον, όπως και χρονικό και τεύχη στην προσθήκη μόνο. Όχι και στη διαρρύθμιση καθώς τα δύο χρονοδιαγράμματα επικαλύπτονται άρα γιατί να το πληρωθείς δύο φορές ? Απλά στο χρονοδιάγραμμά σου βάλε τις εργασίες που προκύπτουν και από τα 2 (προσθ. και διαρρυθμ.)

Link to comment
Share on other sites

super !!!!!!! σε ευχαριστώ πολύ!!!

ήσουν άψογος

(έκανα μόνη μου το 1α+1β και είχα ενθουσιαστεί!!!! απορώ πως βγήκαν σωστα!)

 

τοπογραφικό έλει καινούργιο διότι μετά την ανοικοδόμηση έγινε πράξη εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να συνεχίσω και εγώ από εκεί που το παράτησε η myri.

Σε υφιστάμενο διώροφο κτίριο με ένα διαμέρισμα σε κάθε όροφο θα γίνει προσθήκη καθ’ ύψος και κατ’ επέκταση. Ουσιαστικά θα προστεθεί ένα υπνοδωμάτιο σε κάθε όροφο.

Για να βγουν οι αμοιβές θα κάνω αυτά που ανέφερε ο theotdm900 δηλαδή

Α. συμβατικός προσθήκης

Β. συμβατικός αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και στατικών

Έχω κανά δυο απορίες όμως. Το ότι η προσθήκη θα δημιουργήσει ενιαίο νέο διαμέρισμα σε κάθε όροφο μήπως σημαίνει και εσωτερικές διαρυθμίσεις (έστω και ελάχιστου αναλυτικού προϋπολογισμού)????

Επίσης δεν θα πρέπει να γίνει και νέα μελέτη θερμομόνωσης και παθητικής για το ενιαίο κτίριο??? Βάσει ποιου προϋπολογισμού θα γίνει αυτή????

Πάνω που λες ότι τελειώνεις μια μελέτη και χαίρεσαι έρχονται τα φορολογικά να σου τσακίσουν την ψυχολογία……

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..

 

Να σας κανω μια ερώτηση .

Για να δω το κόστος άδειας για προσθήκη ορόφου σε υφιστάμενο κτίριο , πωσ το δηλώνω στο προγραμμα αμοιβές του ΤΕΕ?

 

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

όπως το δηλώνεις και για νέα κατασκευή

μόνο που βάζεις σε όλες τις μελέτες και επιβλέψεις προσάυξηση λόγω προσθ'ηκης που είναι 30% επιπλέον

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυυ..

 

Να σε ρωτησω κατι ακομα?προκειται για προσθηκη ενος χώρου 30 μ2.Χρειάζονται ολεσ οι μελετες η μονο στατικα και αρχιτεκτονικα??

Link to comment
Share on other sites

για τα μηχανολογικά εξαρτάται από το σύνολο των τμ που μετρούν στη δόμηση,δηλ παλαιο+νέο

φυσικό αέριο νομίζω θες υποχρεωτικά

Τοπογραφικό σε κάποιες περιτώσεις μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παλαιό εφόσον δεν αλλάζει τίποτα

Περιβάλοντα χώρο εξαρτάται από τη μελέτη, πάντως αν προσθέτεις θέση στάθμευσης την κάνεις τη μελέτη

Παθητική εξαρτάται από την ημερομηνία του υφιστάμενου προ ή μετά 89

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.