Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοστολόγηση αρχιτεκτονικής πρότασης...


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Πρόσφατα ανέλαβα την ανακαίνιση ενός καταστήματος. αυτό θα περιλαμβάνει έκθεση για το κοινό και εργαστήριο. Πρότεινα λύσεις κατασκευαστικές και ανέλαβα και το design του εσωτερικού χώρου καθώς και του περιβάλλοντος χώρου. Ποιά νομίζεται οτι θα πρέπει να είναι η αμοιβή μου δεδομένου οτι δεν προβλέπεται κατι τέτοιο απο τις αμοιβές του ΤΕΕ. Είναι γύρω στα 100 τ.μ. το ισόγειο. Καμιά ιδέα? Δέχομαι και p.m. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο εγώ θα κοστολογούσα την εργασία μου σαν να έκανα αρχιτεκτονικά αποτύπωση και νέα με κάποιο μειωτικό συντελεστή.

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σχετικό το τι θα ζητήσεις. Αν το 10% του κόστους του έργου βγαίνει ικανοποιητική αμοιβή τότε ΟΚ. Αν όμως οι κατασκευές που θα γίνουν είναι λίγες και το κόστος βγαίνει μικρό, τότε κοστολόγησε κατ'εκτίμηση της δουλείας που έχεις κάνει. Εγώ για κατάστημα 70τ.μ, σχεδιασμό και υψηλή επίβλεψη (όχι δηλαδή κάθε μέρα στο έργο, αλλά για μερικές ώρες) είχα πάρει 4000€. Αυτό δεν είχε βγει από το κόστος, γιατί το κόστος κατασκεύης είχε πάει περίπου 100,000€. Το 10% θα ήταν υπερβολικό να το ζητήσω. Να σου πω ότι η πελάτισσα δεν είχε ζητήσει από τα σχέδια που της είχα πάει καμία αλλαγή. Και αυτό πρέπει να το λάβεις υπ'όψην σου. Άλλο να κάνεις 10 ραντεβού με τον πελάτη, άλλο να κάνεις 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια καλημερα ποσο θα κοστολογουσατε μια με δυο προτασεις-λυσεις απο αρχιτεκτονα για ενα διαμερισμα περιπου 150 μ2 χωρις αποτυπωση?καμια 700 ευρω ειναι καλα?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ για να μην ρωτάω δεξιά και αριστερά και διαμορφώνω ίσως εικόνα βασισμένη σε λάθος κριτήρια καθώς ο καθείς κρίνει υποκειμενικά άκου τι κάνω.

 

Μετράω ανθρωποώρες.

Συν τα έξοδα εκτυπώσεων

Συν μετακινήσεις και λοιπά

 

Ας πούμε ότι για 2 προτάσεις ασχολήθηκα 10 ώρες +20€ εκτυπώσεις +10 € βενζίνες.

 

Την ώρα μου την κοστολογώ (συμπεριλαμβάνεται η εγκεφαλική εργασία σύνθεσης) 40 €.

 

 

Άρα περίπου πες 450 ευρώ.

 

Βέβαια όλα είναι συνάρτηση του ποιός είναι, τι ανάγκη έχεις, αν υπάρχει μέλλον δουλειάς κλπ κλπ κλπ.

 

Υπήρχαν βέβαια και περιπτώσεις που τα έκανα δώρο γιατί έτσι γούσταρα, υπήρχαν όμως και περιπτώσεις που για 1 ώρα πήρα 300 € (αφορούσε σε έλεγχο και εκτίμηση ακινήτου για αγορά).

 

Ότι καταλαβαίνεις συνάδελφε.

 

Μην ακούς κανέναν γιατί όπως βλέπεις είναι όλα υποκειμενικά.

 

Πχ ο Αγιοστρατίτης ή το γραφείο του Τομπάζη για 2 λύσεις τι θα χρέωνε ? Κανά 2.000€ σίγουρα.

 

:wink:

 

Μηχανικός είσαι ....σκέψου και κρίνε και μην λαμβάνεις υπ' όψιν τι λέει η πιάτσα γιατί η πιάτσα καμιά φορά λέει ότι θέλει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.