Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2000 κατ. (Εγκ-1/2010)


Recommended Posts

Ευχαριστούμε για την συμπυκνωμένη πληροφόρηση ΜΑΚΑΡ και akot. Για κάποιους απο εμάς που δεν έχει τύχει να ασχοληθούμε με οικισμούς (λόγω Αθήνας) η πληροφορίες σου είναι ουσιαστικές. Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτημα,

σε συγκεκριμένο οικισμό το ΦΕΚ οριοθέτησης του (το 2002 έγινε η οριοθέτηση) ορίζει πλάτος δρόμου 8 μέτρα.

Σύμφωνα με τις εγκυκλίους αυτές, πλέον δεν αναγνωρίζεται αυτό το πλάτος δρόμου με απόφαση Νομάρχη και πάμε στα 4 μέτρα?Ρωτώ γιατί το ακίνητο που αποτύπωσα έχει πρόσωπο σε δρόμο πλάτους 5.00 μ. και δεν ξέρω αν είμαι καλυμμένος να πώ ότι είναι οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Από συζητήσεις με εμπειρότερους συναδέλφους, μου έχουν πει ότι ο ορισμός δρόμου μεγαλύτερου των 4μ δεν μπορεί να γίνει με απ.Νομάρχη σύμφωνα με τις εγκυκλίους αυτες.

Οπότε όπου ορίζεται δρόμος πλάτους 8μ. με τα νέα δεδομένα δεν απαιτείται παραχώρηση πέραν των 4μ.

Τώρα επειδή δεν γνωρίζω τόσα πολλά ρωτάω κ εδώ μήπως κ γνωρίζει κανείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει το δικαίωμα κατά την οριοθέτηση να θέσει και πλάτος οδών μεγαλύτερο από 4μ και μεγαλύτερες πλάγιες αποστάσεις και μικρότερο συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μας εμπλεξε αυτη η Εγκ 1/2010..

 

Προβλημα δικο μου..

 

Οικοπεδο εντος οικισμου φυσικα, γινεται κατατμηση σε 4 οικοπεδα αφου παραχωρειτε τμημα για την διανοιξη δρομου. Ο ιδιοκτητης πουλαει τα 2 οικοπεδο και του μενουν τα αλλα δυο. Τωρα στο ενα απο αυτα θελει να βγαλλει αδεια..Τι γινεται?? Με την πωληση των 2 οικοπεδων?? Ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι όσα από τα καινούργια οικόπεδα έχουν πρόσωπο μόνο σε δρόμο από παραχώρηση (νεο δρόμο) δεν οικοδομούν με τις παρούσες συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι η κατάτμηση ισχύει αφού έχει γίνει πριν από την εφαρμογή της εγκυκλίου (γιατί υποθέτω ότι αλλιώς είναι στον αέρα χιλιάδες κατατμήσεις ανα την Ελλάδα) όμως θα πρέπει να γίνουν οικοδομήσιμα με τις διαδικασίες (τοπικές -τμηματικές πολεοδομικές μελέτες) που θα προβλέψει το υπουργείο Ετσι το αντιλαμβάνομαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.