Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2000 κατ. (Εγκ-1/2010)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνώμη παίδες για την απορία που θα 'χω αλλά, μπερδεύτηκα πολύ από όλα αυτά που διάβασα...

 

Έχω πέσει σε μια σχετική περίπτωση:

Αποτύπωσα ένα τεμάχιο 2200 τμ. σε οριοθετημένο οικισμό μικρότερο των 2000 κατοίκων , εκ των οποίων τα ~201 τμ. είναι εντός του οριοθετημένου οικισμού χωρίς το κατάλληλο πρόσωπο σε ΚΧ.

 

Οι όροι δόμησης με απόφ. Νομάρχη 200τμ. και 14μ. πρόσωπο.

 

Γράφω στην Υπ. Δήλωση πως είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο;;;

 

Θα μπορέσει ποτέ του να κτίσει ο ιδιοκτήτης;;

 

Ποιες οι εναλλακτικές λύσεις για οικοδομησιμότητα;;

Link to comment
Share on other sites

Να ελέγξεις το ελάχιστο όριο αρτιότητας γιατί μου ακούγεται πολύ μικρό το εμβαδόν των 200 τμ. Αλλά εάν είναι σωστό, το τμήμα των 201 τμ είναι άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο αφού δεν έχει πρόσωπο σε ΚΧ.

 

Επομένως, δυνατότητα να οικοδομήσει ο ιδιοκτήτης, υπάρχει μόνον εάν το εκτός ορίων αγροτεμάχιο θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

'Εχω διαβάσει αρκετά εδώ αλλά δεν είμαι σίγουρος για το εξής

Έχω ένα οικόπεδο 3500 τμ. εντός οικισμού <2000 ( ΠΔ/85) με συμβόλαιο του 1982 στο οποίο έγινε ιδιωτική παραχώρηση για να έχει δρόμο (πρόσωπο) 4 μέτρα , γιατι ήταν τυφλό. Τα συμβόλαια που εχω (1982) αναφέρουν τον δρόμο αυτο ως κοινόχρηστο.

Η ερώτηση μου, είναι οικοδομήσιμο η οχί ? η ΣΤΕ 1828 κρίνει ανίσχυρες τις διατάξεις των παρ.2 και παρ.3 του Αρθ-6 του ΠΔ/24-4-85 (ΦΕΚ-181/Δ/85) Όμως στην περίπτωσή μου έγινε παραχώρηση με συμβολαιογραφικές πράξεις πριν το 85. Πριν δηλαδή το ΠΔ/85. Δηλαδή αν έγινε πριν το 85 έχει σημασία η όχι ???? Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να κινήθω?

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Από το ερώτημα προκύπτει ότι η παραχώρηση της λωρίδας έγινε πριν εκδοθεί το από 24.4.85 πδ και, επομένως, δεν εμπίπτει στις διατάξεις της απόφασης 1828/2008 ΣτΕ. Το θέμα είναι εάν, στην πάροδο των 28 ετών από τότε, έχει χρησιμοποιηθεί ο δρόμος ως πρόσωπο για την έκδοση άλλης ΟΑ ώστε να θεωρείται, πλέον, ως ΚΧ του οικισμού. Αλλά, εκτός αυτού, στο συμβόλαιο αναφέρεται ο δρόμος ως ΚΧ και, επομένως, δεν υπάρχει θέμα για την έκδοση ΟΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΜΑΚΑΡ για το χρόνο σου, δεν έχει χρησιμοποιηθεί ο δρόμος αυτός ως πρόσωπο σε ΟΑ γιατι κόβει μόνο ενα οικόπεδο (το οποίο έχει πρόσωπο σε δημοτικό δρόμο) και καταλήγει στο δικό μου, εκει τελειώνει.

Δηλαδή για να το γενικέυσουμε, αν έχει γίνει παραχώρηση πριν το 1985 και ο ιδιοκτήτης έχει συμβόλαια που να αναφέρουν κοινόχρηστο χώρο (δρόμο) είναι οικοδομήσιμο ???

Ρωτάω γιατι κάποιος μέσα απο την πολεοδομία μου είπε οτι δεν είναι οικοδομήσιμο και οτι ο περίφημη απόφαση έχει αναδρομική αξία.

Θεωρείς οτι πρέπει να πάρω βεβαίωση απο τον δήμο για τον δρόμο αυτόν ??? η πως αλλιώς να κινηθώ ???

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΣτΕ αφορά στη σχετική διάταξη του από 24.4.1985 πδ.

Με δεδομένο ότι, η παραχώρηση της λωρίδας έγινε πριν καν εκδοθεί το πδ αυτό, δεν μπορώ να διανοηθώ με τι στοιχεία και κριτήρια σου είπε κάποιος στην πολεοδομία ότι δεν είναι οικοδομήσιμο.

 

Σε κάθε περίπτωση, μία βεβαίωση από το δήμο θα βοηθήσει την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι μπορείς να το πας κάλλιστα, με την κατά παρέκκλιση αρτιότητα: «ως υφιστάμενο πριν την ημερομηνία ισχύος του ΠΔ» (γιατί δίνει άφεση αμαρτιών-αφου η παραχώρηση θεωρείται δημιουργία ιδιωτικού σχεδίου)

Σε κάποιο άρθρο αναφέρεται – δες ποιο είναι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ,

Στην αρχική έκδοση του από 24.4.85 πδ υπήρχε διάταξη με την οποία θεωρούνταν οικοδομήσιμα και τα οικόπεδα που δεν είχαν πρόσωπο σε ΚΧ. Με το από 25.4.1989 πδ αντικαταστάθηκε, όμως, εκτός των άλλων, και αυτή η διάταξη και έκτοτε απαιτείται η ύπαρξη προσώπου για να είναι οικοδομήσιμο ένα οικόπεδο.Σε περίπτωση που το οικόπεδο δεν έχει πρόσωπο σε ΚΧ παρέχεται η δυνατότητα παραχώρησης λωρίδας γης για τη δημιουργία οδού πλάτους 4 μ. Αυτήν ακριβώς τη διάταξη θεώρησε το ΣτΕ ως αντισυνταγματική, με την απόφαση 1828/2008, με τη γνωστή συνέχεια.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση. όμως, η παραχώρηση έχει γίνει όχι μόνον πριν από την έκδοση του από 25.4.1989 αλλά πριν και από την έκδοση του από 24.4.85 πδ, οπότε, θεωρώ ότι, δεν υπάρχει θέμα για την οικοδομησιμότητα του συγκεκριμένου οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡ

Πράγματι έτσι είναι τώρα που την έριξα μια ματιά και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Δυστυχώς όμως, από ότι λέει η εγκ 1, περιλαμβάνει και "οικόπεδα που δημιουργήθηκαν με παραχώρηση... χωρίς να ορίζει χρόνο δημιουργίας"

Καληνύχτα λοιπόν, ιδιαίτερα σε σένα, αλλά και στο συν/λφο που δεν μπορούμε δυστυχώς να βοηθήσουμε----λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.