Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aναγνώριση πτυχίων εξωτερικού στην Ελλάδα


Recommended Posts

Επίσης σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο προσόντων με Phd πας στο επίπεδο 8 οπότε είσαι φουλ καλυμμένος σε επ. δικαιώματα.

 

δεν ισχύει αυτά γιατί τα επαγγελματικά δικαιώματα καθορίζονται μόνο από το βασικό πτυχίο. Μεταπτυχικες ή διδακτορικές σπουδ'ες δεν επεκτείνουν τα επαγγελματικά σου δικαιώματα.

 

Άσχετο, με βάση τα post που διάβασα παραπάνω πιστεύω πως στην Ελλάδα δεν εχουν ξεκαθαρίσει ακόμα τι σημαίνει τεχνολογική και τι πανεπιστημιακή εκπάιδευση. Τα ΤΕΙ (αναξάρτητα με το αν θέλουμε να κοροιδεύουμε τον εαυτό μας και να τα ονομάζουμε ΑΤΕΙ) αποτελούν τεχνολογική εκπαίδευση και οχι πανεπιστημιακή και το θεωρώ τουλάχιστον παράλογο να διαμαρτυρόμαστε γιατί αν εχείς βασικό πτυχίο ΤΕΙ είναι δυσκολό ακόμα και να φύγεις στο εξωτερικό να καταφέρεις να πάρεις ισοτιμία με την αντιστοιχη πολυτεχνική σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Jennaki αυτό που λες ισχύει μόνο στην Ελλάδα και οχι στο εξωτερικό. Σε χώρες όπως η Αγγλία συνυπολογίζονται όλα τα προσόντα σου (Bsc, Msc, Phd) για την τελική σου κατάταξη και για το πως θα λάβεις την άδεια εργασίας σου αλλά και πως θα ανέλθεις τις βαθμίδες των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Επίσης στην αγγλία αν έχεις τελειώσει ΤΕΙ είσαι κάτοχος Bsc και με απόκτηση Μsc διπλωματούχος διότι ουσιαστικά ο χρόνος σπουδών προσδιορίζει το πτυχίο σου. Επομένως μιλάς μόνο για την Ελλάδα. Όμως τελικά δεν είναι η Ελλάδα το κέντρο του κόσμου και σίγουρα όχι το κέντρο λήψεως αποφάσεων επμένως ολα αυτά τα ελληνικά φαινόμενα τύπου Greek Logistiks ενδέχεται να αλλάξουν.

Τώρα οτι τα ΤΕΙ δεν είναι Πολυτεχνεία θα συμφωνήσω διότι έχουν πολύ ξεκάθαρο αντικείμενο με εξειδικευμένο αντικείμενο αυστηρά στην ειδικότητα και αυτά που ζητάμε εμείς αν δεν το έχετε καταλάβει είναι μέρος αυτών που παρέχονται απλόχερα σε εσάς. Επίσης δεν το κατεβάσαμε αυθαίρετα από το κεφάλι μας αλλά οταν μπορούμε να κάνουμε κάτι αποδεδειγμένα και βάση προγράμματος σπουδών πρέπει να το πιστοποιούμαστε.

Να σου δώσω ενα παράδειγμα για να με καταλάβεις:

Δεν είναι αστείο οι Δομικοί σαν και εμένα να μπορούμε να σφραγίσουμε στατικά για 2όροφο αλλά όχι τον αντισεισμικό του? Πες μου εσύ τι λογική έχει αυτό? Παντώς εγώ καλού κακού διάβασα και απο αυτό!!!

Φιλικά, με εκτίμηση και χωρίς παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Jennaki την πάτησες. Ήδη απόφοιτος Μηχανικός Δομικών Έργων είναι στην Ιταλία και κάνει την πρακτική άσκηση που απαιτείται για να ασκεί το επάγγελμα ελεύθερα εκεί. ΑΚΡΙΒΩΣ σαν να είχε πτυχίο πανεπιστημίου/πολυτεχνείου. Στην ΕΕ δεν υπάρχουν Πολυτεχνεία, ΤΕΙ, Πανεπιστήμια και σούπα μουπες. Ότι είναι ΑΕΙ αναγνωρίζεται. Για αυτό λέμε πως είναι παράλογο πως οπουδήποτε στην Ευρώπη αναγνωρίζεται το πτυχίο μας εκτός από το Ελλαδιστάν που μας το χορήγησε...

Link to comment
Share on other sites

Η παρούσα συζήτηση τερματίζεται (προσωρινά, τουλάχιστον), για ευνόητους λόγους.

 

Για περαιτέρω εξηγήσεις, διαφωνίες, παράπονα ή απορίες, η διαδικασία είναι γνωστή (π.μ.).

 

Την ίδια διαδικασία μπορεί να ακολουθήσει και όποιος ενδιαφέρεται για την -επί της ουσίας- συνέχιση

της συζήτησης.

 

‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗‗

 

 

12-09-2010

Η κοσμιότητα των σχολίων, ο σεβασμός προς τον συνομιλητή και η απαρέγκλιτη τήρηση των Κανόνων

Συμμετοχής, είναι αδιαπραγμάτευτες προϋποθέσεις για την διεξαγωγή δημιουργικών συζητήσεων.

 

Μπορούμε να συμβάλλουμε όλοι στην εύρυθμη λειτουργία του forum μας.

Οι δημοσιεύσεις περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά), μεταφέρθηκαν στο σχετικό θέμα.

Η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί, αλλά με εντός θέματος δημοσιεύσεις και ευπρεπή σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους και ζητώ συγνώμη για τυχόν λάθη που θα κάνω όσων αφορά τη παραβίαση των κανόνων του συγκεκριμένου forum. Είναι η πρώτη που ερώτηση.

Αρχικά είμαι φοιτητής του Τ.Ε.Ι Πειραιά και συγκεκριμένα φοιτώ στο τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων. Λαμβάνω το πτυχίο μου αυτό το εξάμηνο και αποσκοπώ να συνεχίσω την μεταπτυχιακή μου εκπαίδευση στο εξωτερικό ( Η.Π.Α ). Κύριο μελημά μου είναι να κατορθώσω να δουλέψω άνευ περιορισμών ( όσων αφορά τα επαγγελματικά δικαιμώματα ) ως πολιτικός μηχανικός. Και ρωτώ :

Αν γραφτώ στο τεχνικό επιμελητήριο του εξωτερικού ( Η.Π.Α ), δηλαδή μπορώ και εξασκώ τα επαγγελματικά μου δικαιώματα εκεί , ερχόμενος στην Ελλάδα , το Τ.Ε.Ε θα αναγνωρίσει τα δικαιώματά μου ; Δηλαδή θα καταφέρω να δουλέψω εδώ ;

Συγνώμη για το μέγεθος της δημοσίευσης αλλά είμαι λίγο χαμένος. Η όποια βοήθεια θα με έσωζε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. Αν υπάρχει αντιστοίχηση και αναγνωριστείς στην Βρετανία ή κάπου αλλού στην Ε.Ε. ως CEng, τότε ναι αλλά με δικαστήριο. Γενικά φύγε ΗΠΑ και μην ξαναγυρίσεις. Αν γυρίσεις ποτέ, ευελπιστούμε όλοι το Ελλαδιστάν να αρχίσει να θυμίζει Ελλάδα και να μπορείς και εσύ να ασκείς το επάγγελμα σου ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ " stayros " για το χρόνο που διάθεσες να μου απαντήσεις. Δεν έχω ακόμη πάρει τηλέφωνο στο Τ.Ε.Ε ώστε να μου το πούν οι ίδιοι αλλά από το ύφο σου καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτα σίγουρος. Έχεις γνωστό ο οποίος είχε παρόμοιο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ. Αν υπάρχει αντιστοίχηση και αναγνωριστείς στην Βρετανία ή κάπου αλλού στην Ε.Ε. ως CEng, τότε ναι αλλά με δικαστήριο. Γενικά φύγε ΗΠΑ και μην ξαναγυρίσεις. Αν γυρίσεις ποτέ, ευελπιστούμε όλοι το Ελλαδιστάν να αρχίσει να θυμίζει Ελλάδα και να μπορείς και εσύ να ασκείς το επάγγελμα σου ελεύθερα.

 

 

@Stayros

 

Όσες φορές έχω δει απαντήσεις σου με παρόμοια post βγάζεις μια εμπάθεια και δίνεις συμβουλές βάση αυτού. Δεν είναι δίκαιο ιδίως, όταν συμβουλεύουμε νέους συνάδελφους...

 

Δεν έχω ακόμη πάρει τηλέφωνο στο Τ.Ε.Ε ώστε να μου το πούν οι ίδιοι αλλά από το ύφο σου καταλαβαίνω ότι είσαι απόλυτα σίγουρος.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ...

 

 

Αρχικά είμαι φοιτητής του Τ.Ε.Ι Πειραιά και συγκεκριμένα φοιτώ στο τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων. Λαμβάνω το πτυχίο μου αυτό το εξάμηνο και αποσκοπώ να συνεχίσω την μεταπτυχιακή μου εκπαίδευση στο εξωτερικό ( Η.Π.Α ). Κύριο μελημά μου είναι να κατορθώσω να δουλέψω άνευ περιορισμών ( όσων αφορά τα επαγγελματικά δικαιμώματα ) ως πολιτικός μηχανικός. Και ρωτώ :

Αν γραφτώ στο τεχνικό επιμελητήριο του εξωτερικού ( Η.Π.Α ), δηλαδή μπορώ και εξασκώ τα επαγγελματικά μου δικαιώματα εκεί , ερχόμενος στην Ελλάδα , το Τ.Ε.Ε θα αναγνωρίσει τα δικαιώματά μου ; Δηλαδή θα καταφέρω να δουλέψω εδώ;

 

@ Νίκος .Κ.

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε ότι όταν μιλάμε για επαγγελματικά δικαιώματα, αναφερόμαστε σε ότι έχει να κάνει με πολεοδομία. Ήτοι, έχεις ανοίξει δικό σου γραφείο και σου τυχαίνει μια δουλειά για μια πολυκατοικία 5 ορόφων, που πρέπει να κάνεις την μελέτη και να την καταθέσεις στην πολεοδομία. Στην περίπτωση αυτή, με το πτυχίο σου από ΑΤΕΙ, όχι δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις και πρέπει να βρεις άλλους τρόπους για να την περάσεις (θα βρεις πολλά επ’ αυτού στο forum). Αν και στο forum, υπάρχουν απόψεις ότι ανάλογα την πολεοδομία, δέχονται μελέτες από μηχανικούς ΑΤΕΙ. Άσε που εγώ προσωπικά έχω δει και μηχανικούς ΑΤΕΙ υπάλληλους πολεοδομίας, στο τμήμα ελέγχου στατικών.

 

Κατά τα άλλα, εάν έχει σκοπό να δουλέψεις σε ιδιωτική εταιρία, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα χωρίς περιορισμούς. Οπότε αυτό που αναφέρεις: «Κύριο μέλημα μου είναι να κατορθώσω να δουλέψω άνευ περιορισμών ως πολιτικός μηχανικός» είναι άστοχο.

 

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό σου στις ΗΠΑ, μπράβο και καλή επιτυχία. Πήγαινε με το καλό, τελείωσε το και μετά βρες δουλειά. Το να γραφτείς στο τεχνικό επιμελητήριο τους δεν λέει κάτι, μπορείς να το κάνεις πριν καν αρχίσεις το μεταπτυχιακό σου. Για να γίνεις PE (professional engineer) είναι μια διαδικασία από μόνη της. Θέλει να αποκτήσεις εμπειρία, να κρατήσεις portfolio από τα διάφορα έργα που έχεις συμμετάσχει και να δώσεις και γραπτές εξετάσεις. Εάν με το καλό γίνεις PE τότε έλα πίσω στην Ελλάδα και το ΤΕΕ θα σε αναγνωρίσει σαν μηχανικό ΠΕ. Τώρα βέβαια, εάν αξίζει να γυρίσεις πίσω στην Ελλάδα, όντας PE στις ΗΠΑ, είναι ένα άλλο θέμα…

 

Αν κάνεις ένα search στο forum θα βρεις μια συζήτηση στην οποία έχω πάρει μέρος, όπως και ο συνάδελφος stayros, όπου μπορείς να διαβάσεις περί Chartered Engineer (ο τίτλος CEng στο UK είναι αντίστοιχο του PE στις ΗΠΑ).

 

Καλή τύχη!

 

edit: Επ' ουδενί, δεν θέλω να αρχίσει πάλι συζήτηση περί επαγγελματικών δικαιωμάτων. Υπάρχουν αρκετές στο forum ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε " Topap " Σε ευχαριστώ βαθύτατα και ομολογώ πως η απάντηση σου ήταν η πιο εμπειριστατομένη και ορθή που έχω ακούσει έως τώρα. Η αλήθεια είναι ότι εννούσα να γίνω P.E όταν έγραψα " να γραφτώ στο τεχνικό επιμελητήριο των Η.Π.Α " αλλά προφανώς δεν εκφράστηκα σωστά.

Σε ευχαριστώ και πάλι. Σου εύχομαι πάντα τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.