Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος υφιστάμενης πλάκας


 

Recommended Posts

καλημέρα!

είμαι πολιτικός μηχανικός και ασχολούμαι με project management, ως εκ τούτου έχω να ασχοληθώ με στατικά από όταν τέλειωσα τη σχολή.

Έχω το εξής θέμα, το οποίο μπορεί να είναι πολύ απλό αλλά προς το παρόν έχω ξεθάψει το βιβλία μου από τη σχολή και τους κανονισμόυς και δεν ξέρω από πού να αρχίσω...Λοιπόν:

Χρησιμοποιείται ένας χώρος στο ισόγειο κτιρίου γραφείων ώς χώρος φορτώσεων και εκφορτώσεων.

Πρέπει να ελέγξω την επάρκεια υφιστάμενης πλάκας σε κίνηση φορτηγών.

Ξέρω ότι κινητό φορτίο είναι 5KN/m2 και ότι το βάρος τριαξονικού φορτηγού είναι 16Tn. Θα θεωρήσω το φορτίο του φορτηγού ως σημειακό στις 6 ρόδες;;;

Στατικά σχέδια έχω μόνο hard copy και αναρωτιέμαι αφενός αν θα μπορούσα να κάνω κάποιο έλεγχο στο χέρι χωρίς πρόγραμμα αφετέρου αν υπάρχει κάπου κάποια μεθοδολογία για να βασιστώ.

Τώρα πως βρέθηκα να κάνω στατικά και ελέγχους επάρκειας είναι μεγάααλο θέμα...

Οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βασιλική

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 years later...

Έχω μία στάθμη η οποία αποτελείται από περιμετρικούς δοκούς και μία κεντρική δοκό στην μέση. Προσεγγιστικά  και αγνοώντας ένα μικρό μπαλκόνι 1 μέτρου, έχω δύο μονόπακτες πλάκες.

 

Οι οπλισμοί που γράφει ο ξυλότυπος του 1969 που χτίστηκε η οικοδομή είναι αυτοί του σχήματος:

 

z9lp.jpg

Uploaded with ImageShack.us

 

Πάνω από την κύρια δοκό έχουν τοποθετηθεί πρόσθετα Φ10/20 ενώ ο υπόλοιπος οπλισμός είναι Φ10/15.

 

Tα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

 

1) Τα Φ10/15 του ανοίγματος σπάνε εναλλάξ και περνάνε πάνω από την κύρια δοκό. Επομένως από την Π1 σπάνε τα μισά και από την Π2 πάλι τα μισά άρα ο οπλισμός στο σύνορο των Π1 και Π2 (μεσαία στήριξη πάνω από την κύρια δοκό) τελικά είναι Φ10/30 από Π1 + Φ10/30 από Π2 + Φ10/20 δηλαδή Φ10/15 + Φ10/20. Σωστά ?

 

2) Ο οπλισμός του εξώστη είναι Φ10/30 αφού τα μισά σίδερα σπάνε εναλλάξ ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ορος μονοπακτη πλακα δεν ειναι και τοσο ορθος.

 

 

1. Ναι (ή ετσι θα επρεπε)

 

2. Σιγουρα εχεις τα Φ10/30 απλα τσεκαρε αν επαρκουν. Θεωρητικα θα επρεπε να εχει και στον εξωστη.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Απλά λειτουργεί σαν συνεχής δοκός δύο ίσων ανοιγμάτων ή σαν μονόπακτη δοκός.

 

Πιστεύω έχουν βάλει και άλλα στον εξώστη αλλά δεν φαίνονται στα σχέδια...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νικ.

 

Μονοπακτη πλακα (αν και ο ορος δεν ειναι δοκιμος) ειναι ο εξωστης.

 

Εδω (αναλογο με το λογο των πλευρων), εχεις αμφιερειστες ή τετραερειστες πλακες.

Link to comment
Share on other sites

1 διευθυνσης ειναι οι πλάκες λόγω λόγου πλευρών..... και ο εξώστης είναι πρόβολος. Δεν έχει άρθρωση στο άλλο άκρο. Ρε τερυ πιες καφέ... :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νικ, βρε Νικ.

 

Αφου ο λογος πλευρων ειναι τετοιος, τοτε μιλαμε για δυο αμφιερειστες (διερειστες) πλακες.

 

Τι σημαινει μονοπακτη??

Μια πλευρα (ακρο δοκου αν το πας με ισοδυναμη δοκο πλατους 1μ κτλ κτλ) πακτωση.

Εχεις κατι τετοιο εδω??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δοκός στην μέση παράλληλη στην μεγάλη πλευρά ίσως δεν το εξήγησα καλά προηγουμένως. Επομένως η μία πλάκα πακτώνει την άλλη...

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο ειναι με το θεμα.

Αλλα "μονοπακτη" δεν ειναι η πλακα.

 

Κανε με το χερι ενα διαγραμμα ροπων και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.