Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα επιλέγατε για δεύτερη φορά το επάγγελμα του μηχανικού;


parist43

Θα επιλέγατε για 2η φορά το επάγγελμα του μηχανικού;  

78 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα επιλέγατε για 2η φορά το επάγγελμα του μηχανικού;

    • Ναί,θα το επέλεγα ξανά.
      43
    • Οχι,ευχαριστώ, υπάρχουν και καλύτερα πράγματα να ασχοληθεί κανείς
      34


Recommended Posts

επίσης αρκετό ενδιαφέρον θα είχε αν υπήρχε διαφορά αναμεσα στις ερωτήσεις,

1)θα επιλέγατε το επάγγελμα του μηχανικού ξανά??

2)θα επιλέγατε τις σπουδές μηχανικού ξανά??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν επάγγελμα στη Ελλάδα δε λέει κ πολλά........πιο πολλά λεφτά μπορείς να βγάλεις σαν μεσίτης παρά σαν μηχανικός......κ με ΠΟΛΥ καλύτερες συνθήκες σαν μεσίτης........

 

Ευτυχώς εγώ είμαι από τους τυχερούς που συμμετείχαν σε πολύ ενδιαφέροντα projects.Μου αρέσει το αντικείμενο,τώρα η ποιότητα της δουλειάς σε αυτή τη σκατοχώρα δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα του Μηχανικού.........αύριο αν πάρω την τελευταία απόφαση φέυγω για Βραζιλία κ ξεσκίζομαι στα λεφτά κ στη δόξα μέσω του επαγγέλματός μου.......

 

Αγαπώ το επάγγελμά μου,όσο κ να θέλει να το εξευτελίσει η γ@#$μένη κ αχάριστη χώρα μου.Κ όσο κατασκευάζω κ βλέπω το αποτέλεσμα της δουλειάς μου,το αγαπώ περισσότερο.Εϊμαι χρήσιμος ρε παιδί μου,δεν είμαι ο τσογλαναράς της γειτονιάς που πουλάει νταβατζιλίκι για να ζήσει.......

 

Διαχωρίστε λοιπόν την ουσία του επαγγέλματος από το value for money κ θα δείτε ότι είναι ωραίο επαγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

vlad απλα σαν παληος σου λεω ότι σαν νέος είπες ...πολλά,αλλα μάλλον με ρομαντισμό.

δεν ειναι τραγικά τα πραγματα αν πουν ΟΧΙ οι περισότεροι.

για τον απλούστατο λογο ότι ειναι μεσα στην φύση του ανθρώπου να μετανοιωνει.οπως πολύ σωστα διαβασα καποτε

οί ανθρωποι μετανοιωνουν οχι γιαυτα που έκαναν αλλά γιαυτα που δεν εκαναν
.

εγω πχ η δουλεια μου με γεμίζει,με ευχαριστει,με ανεβάζει,δεν μένω ποτε απο δουλειά,έίμαι σχεδόν εργασιομανής,δεν εχω αφεντικό..

αλλα ψήφισα ΟΧΙ.

γιατί απλούστατα και ολα αυτα τα θετικά που ανέφερα εχουν ενα αρνητικό:με αποροφουν 100% επειδη ακριβώς ....ολα είναι μια χαρά.

Η ζωή όμως εχει ΑΠΕΙΡΑ πραγματα.

θα ηθελα να κανω ενα σωρο αλλες δουλειες,όπως ψυχολόγος,μικροβιολόγος και εκατομύρια αλλα πραγματα που τωρα δεν θα μαθω ποτε.

τελικά μηπως θα ηταν καλύτερα να ημουν δασκαλος-επειδη και τα παιδιά ΔΕΝ μαρέσουν και με εκνευριζουν αλλά και θα είχα παρα πολύ ελευθερο χρόνο?να κάνω χομπι και ενα σωρο άλλα?

θυμάμαι καποτε ρωτησα για το τι να επιλεξω σε σχεση με ενα ενα θεμα εναν φίλο μου (που ειχε αρκετή εμπειρια πανω σαυτο το θέμα)

και μου απάντησε το πολύ σοφό:oποια και αν ειναι η επιλογη σου θα μετενοιωσεις.

γιατί ,επαναλαμβάνω,επειδη το ανθρωπινο γονίδιο χρειαζεται εμπειρια για να βελτιωθει,κανει τους ανθρωπους να ειναι εξαιρετικα ανικανοποιητοι,ουτως ωστε να το ψαχνουν και να ασχολιουντε με διαφορα.

απο την άλλη και ρεαλιστικά κοιτωντας το,μπορει μια αλλη δουλειά να μου ειχε τσακίσει τα νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μετανιωνω που ακολουθησα αυτο το επαγγελμα κι αυτη την ειδικοτητα. Αυτο που δε θα ξανακανα με τιποτα ειναι να εχω συνεταιρο στο γραφειο....:wink:

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δεν είναι αργά η κάλιο αργα παρά ποτέ.

Βεβαια ουδεν καλόν αμιγές κακου και το αντίστροφο.

παντως συναίτερο με συναίτερο διαφερει...

και εγω πάντως δεν μπορώ τους συνεταιρους...διότι δεν συμβιβαζομαι ευκολα και γενικά μοναχός σου χορευε και οσο θελεις πήδα.

θα επιλέγατε τις σπουδές μηχανικού ξανά??

τί ειναι αυτό?ανέκδοτο κατα την γνώμη μου.δεν νομίζω οτι εστω και ενας θα ενδιαφερόταν για τις σπουδες του μηχανικου ,αν δεν υπήρχε η προοπτική του επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

@parist43

καθόλου ανέκδοτο.

Ευχαρίστως θα σπούδαζα και πάλι Αρχιτεκτονική, ποτέ ξανά δεν θα διάλεγα να ασκήσω το επάγγελμα του Αρχιτέκτονα στην Ελλάδα.

Η ερώτηση σου ήταν σαφής : Θα επιλέγατε για 2η φορά το επάγγελμα του μηχανικού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.