Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα επιλέγατε για δεύτερη φορά το επάγγελμα του μηχανικού;


parist43

Θα επιλέγατε για 2η φορά το επάγγελμα του μηχανικού;  

78 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα επιλέγατε για 2η φορά το επάγγελμα του μηχανικού;

    • Ναί,θα το επέλεγα ξανά.
      43
    • Οχι,ευχαριστώ, υπάρχουν και καλύτερα πράγματα να ασχοληθεί κανείς
      34


Recommended Posts

Αν ο χρόνος γυρνούσε πίσω, θα ήθελα να ήμουν όπως τότε, που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα (κλεμμένο από grafiti)

 

 

Κώστα θα διορθώσω καθαρά λόγω του ότι υπήρχε σε μια από τις πιο αγαπημένες γειτονιές της Αθήνας. (πλ. Εξαρχείων).

 

«Θέλω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα.»:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδί....είμαστε λίγο ακόμα από αυτό κάποιες φορές όλοι μας....

έκοψες τις σούζες?:P:p

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φτάσαμε στο σημείο ακόμα και τα ελάχιστα παραγωγικά μέλη της ελληνικής κοινωνίας να θέτουν τέτοιους προβληματισμούς. Κατανοητό και δικαιολογημένο. Η απογοήτευση όλης της κοινωνίας απλώνεται και στον κλάδο μας. Προσωπικά όταν επέλεξα αυτές τις σπουδές δεν ήξερα τι ακριβώς αφορούσαν. Ημουν τυχερός γιατί από τα φοιτητικά χρόνια έτυχε κάποιοι καθηγητές να μου εμφυσήσουν το μεράκι, την φαντασία και την αγάπη που πρέπει να έχει ένας μηχανικός. Αγαπήσα το αντικείμενο κκαι προσπαθώ οι γνώσεις μου διαρκώς να διευρύνονται. Οταν ξεκίνησα να δουλεύω, και μέχρι σήμερα περίπου 17 χρόνια μετά, αισθάνομαι ότι είμαι ξεκρέμαστος στις διαθέσεις του κάθε ****** και κυρίως αυτού που ονομάζεται "ελληνικό κράτος". Σίγουρα θα επέλεγα να κάνω τις ίδιες σπουδές, όμως θα επέλεγα άλλον επαγγελματικό προσανατολισμό (δημόσιο, ακαδημαική καριέρα, εξωτερικό ή κάτι άλλο). Πολύ δύσκολα θα προτρέψω το παιδί μου να ακολουθήσει, γιατί δεν θα ήθελα να τραβήξει ότι και 'γω.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ και πάλι μηχανικός θα ήθελα να γίνω (ίσως άλλης ειδικότητας) αλλά σίγουρα με διαφορετική νοοτροπία. Θα πήγαινα σίγουρα σε κάποια άλλη χώρα να σπουδάσω για να αποφύγω τα στερεότυπα που καλλιεργούνται εδω (και πολύ σωστά ανέπτυξαν οι προλλαλήσαντες) και να γίνω μηχανικός όχι μηχανικός του ΤΕΕ και των επαγγελματικών δικαιωμάτων ...ωστόσο προσυπογράφω την αγαπημένη φράση των Εξαρχείων ...

Link to comment
Share on other sites

vlad

Η ζωή όμως εχει ΑΠΕΙΡΑ πραγματα.

θα ηθελα να κανω ενα σωρο αλλες δουλειες,όπως ψυχολόγος,μικροβιολόγος και εκατομύρια αλλα πραγματα που τωρα δεν θα μαθω ποτε.

τελικά μηπως θα ηταν καλύτερα να ημουν δασκαλος-επειδη και τα παιδιά ΔΕΝ μαρέσουν και με εκνευριζουν αλλά και θα είχα παρα πολύ ελευθερο χρόνο?να κάνω χομπι και ενα σωρο άλλα?

 

καταλαβαίνω πάρα πολύ το πρώτο μέρος, ότι θα ήθελες να δοκιμάσεις ένα σωρό άλλα πράγματα, δυστυχώς δε μπορεί να τα κάνει κανείς όλα αυτά μαζί, ο ελεύθερος χρόνος όμως πράγματι θα σου έδινε τη δυνατότητα να διαβάσεις ενδιαφέροντα βιβλία πάνω σε αυτά τα θέματα που σου κεντρίζουν τη περιέργεια.

 

ναι αλλά τα παιδιά τα σκέφτηκες πως θα ένιωθαν και πως θα αντιδρούσαν, αν είχαν ένα "στριμμένο" και "κακό" δάσκαλο???(πλάκα κάνω) θα φευγαν σαιτες και πινέζες στη καρέκλα..χαχα

 

parist43 νομίζω ότι και από τις απαντήσεις των υπολοίπων φαίνεται ότι δεν ειναι ανέκδοτο και ότι πράγματι υπάρχει διαχωρισμός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με iovo, αν ξαναγινόμουν μηχανικός θα προτιμούσα να έφευγα εξωτερικό για να ασχοληθώ μα σοβαρότερα έργα και όχι με νομιμοποιήσεις αποθηκών και με παραποιημένα τοπογραφικά.

Δυστυχώς η κατάσταση στην Ελλάδα είναι απαράδεκτη και όπως έχει πει ο theo και πλέον το πιστεύω απόλυτα ο μηχανικός στην Ελλάδα θεωρείται αναγκαίο κακό.

Link to comment
Share on other sites

...

Κατά τη γνώμη το επάγγελμα του μηχανικού είναι το πλέον γοητευτικό επάγγελμα...από κάθε άποψη. Όχι όμως σε αυτή τη χώρα. Στην Ελλάδα είναι το πλέον παρεξηγημένο επάγγελμα. Ειδικά του Πολιτικού Μηχανικού (και σταματάω εδώ γιατί θα με πυροβολήσουν οι άλλες ειδικότητες, που δεν έχει κανένα νόημα).

Αν θα ξαναγινόμουν μηχανικός; Ναι, απλά όχι πολιτικός μηχανικός. Ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος, άλλωστε κατά πάσα πιθανότητα θα δώσω κατακτήριες σε 1 εκ των δύο σχολών του ΕΜΠ...η ισόβια ευθύνη σε κάθε έργο που πραγματοποιώ με αγχώνει, με κουράζει, σε τελική ανάλυση με προσβάλλει. Δωρεάν ισόβια ασφάλιση προσφέρουμε, χωρίς ασφάλιστρο. Ευχαριστώ, είμαι λιγάκι πιο έξυπνος και σοβαρός για να το καταπιώ. Φυσικά τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με την σημερινή οικονομική κρίση, που άλλωστε είναι καθολική και επηρεάζει τους πάντες.

Στα παιδιά μου σίγουρα θα προτείνω να το αποφύγουν. Αν, όπως εγώ, έχουν κλιση σε μαθηματικά κλπ., θα τους πρότεινα να ασχοληθούν με πληροφορική, προγρ. η/υ, οικονομικά ή κάτι τέτοιο...προς Θεού όχι πολ.μηχ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπώ το επάγγελμά μου,όσο κ να θέλει να το εξευτελίσει η γ@#$μένη κ αχάριστη χώρα μου.Κ όσο κατασκευάζω κ βλέπω το αποτέλεσμα της δουλειάς μου,το αγαπώ περισσότερο.Εϊμαι χρήσιμος ρε παιδί μου,δεν είμαι ο τσογλαναράς της γειτονιάς που πουλάει νταβατζιλίκι για να ζήσει.......

 

απλά θέλω να πω ότι ήταν για μένα η πιο ωραία απάντηση που διάβασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.