Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση βιοτεχνικού χώρου με μεταλλική κατασκευή (συνεργείο)


batachristos

Recommended Posts

Δύσκολο το βλέπω το πρόβλημά σου. Ούτε λίγο ούτε πολύ,

ζητάς να πάρεις 750Mcal/h από λέβητα 400Μcal/h. Επίσης, εάν κατάλαβα καλά

το έργο είναι κάπου στην κεντρική Ελλάδα, με τους πολύ... "ήπιους" χειμώνες και

σε κτήριο με λαμαρίνες. Ωραία!!!

 

Πάντως, το θέμα σωστά το έπιασες. Νομίζω ότι κάποια λύση μπορούν να σου προσφέρουν

οι θερμοστάτες. Είτε τοίχου (σε ενιαίο χώρο) είτε (ακόμη καλύτερα) στην μορφή των

θερμοστατικών κεφαλών στα σώματα (έχει κάποιο κόστος).

 

Τι πετυχαίνεις? Με απλά λόγια "ετεροχρονισμό". Δηλαδή, μόλις ζεσταθεί ο χώρος,

η κεφαλή "κόβει", βαθμιαία, το νερό και η παροχή (lt/h) μπορεί να διατεθεί αλλού.

Αυτό το πετυχαίνεις, πολύ καλά, με τις θερμοστατικές κεφαλές, σε επίπεδο

σώματος και χωρίς να έχεις τις απότομες αλλάγες του on/off ενός απλού

θερμοστάτη. Το αποτέλεσμα είναι μικρότερος λέβητας (αν και δεν είναι,

αυτός, ακριβώς, ο λόγος που τις χρησιμοποιούμε).

 

Προβλήματα?

1) Πρέπει να βρεις κεφαλές (ή θερμοστάτες) που να μην μπορούν οι υπάλληλοι

να αλλάξουν την ρύθμιση - αλλιώς θα το βάζουν στο max. και δεν θα κάνεις

τίποτε.

2) Ο TOP S 65/7 είναι σταθερών στροφών και δεν είναι κατάλληλος για

αλλάγες αυτής της μορφής. Πρέπει να πάτε σε ηλεκτρονικό.

3) Φοβάμαι ότι, με το κτήριο - "σουρωτήρι" - που έχεις, οι κεφαλές (ή οι

θερμοστάτες) θα μένουν μονίμως ανοικτοί. Επίσης, τα γραφεία είναι

(σε θερμικές απώλειες) πολύ μικρότερα του συνεργείου.

 

Για να αρχίσει να λειτουργεί ο ετεροχρονισμός πρέπει πρώτα τα γραφεία να

ζεσταθούν. Ίσως, εάν, τα γραφεία, με κάποιο χρονοδιακόπτη, θερμαίνονταν

από νωρίς το πρωί, πριν πάνε οι εργαζόμενοι στα γραφεία και στο συνεργείο?

 

Υπολόγισε τι απώλειες έχουν τα γραφεία και τι το συνεργείο και τι παροχές

χρειάζονται. Μόνον έτσι θα δεις εάν, πρακτικά, μπορεί να δουλέψει κάτι τέτοιο.

 

Μερικές ιδέες, είπα... Ίσως και να υπάρχει καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συνάδερφος ανέφερε την "λύση" ξεχωριστού εξοπλισμού για τα γραφεία.

 

Στην περίπτωση πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε καθε περιπτωση, δεν θα εβλαπτε μια εκτιμηση του κοστους αντικαταστασης της λαμαρινας με πανελ. Γιατι μιλαμε για πολυ προβληματικο απο αποψη μονωσης κτιριο. Ουσιαστικα δεν υπαρχει μονωση. Τα 28Ε ανα τμ ειναι λογικο κοστος.

 

Φτιαχνεις μια Τεχνικη-Οικονομικη μελετη, που να περιεχει δυο λυσεις, την παραδιδεις και αποφασιζουν. Η μια λυση ειναι η "διορθωση" του κτιριου και ο υπολογισμος του καταλληλου συστηματος και η αλλη ο υπολογισμος του καταλληλου συστηματος για ενα κτιριο για το οποιο κανονικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν απαιτησεις θερμανσης.

 

Το καλοκαιρι, τι γινεται? Το κτιριο αυτο πρεπει να ειναι ενας μινι φουρνος. Μηπως σου ζητησουν να υπολογισεις και κλιματισμο??

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι μου ζητείται να κάνω μελέτη θέρμανσης για συνεργείου οχημάτων , μεταλλικό το κτίριο, οι απώλειες που προκύπτουν είναι γύρω στις 180.000 kcal/h για τον χώρο εργασίας εμβαδού 430 τ.μ.

Οι ερώτησεις μου είναι :

α) μπορούμε να θερμάνουμε τον χώρο με βιομηχανικά αερόθερμα ? Υπάρχει άραγε αερόθερμο με τόσο μεγάλη θερμική απόδοση ?

β) η μήπως να χρησιμοποιήσω αερολέβητα ? Τι είναι πιο οικονομικό?

Και επίσης εφόσον οι απώλειες του χώρου είναι γύρω στις 180.000 για τι θερμική απόδοση πρέπει να ψάξω στα προαναφερθέντα συστήματα θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Η λυση που θα προτεινεις για να ειναι πραγματοποιησιμη πρεπει:

1. να εχει χαμηλο κοστος λειτουργιας

2. λογικο κοστος κατασκευης.

 

Μια καλη λυση (εφοσον ο χωρος ειναι ενιαιος) ειναι τα αεροθερμα (περισσοτερα του ενος) με καυσιμο φυσικο αεριο (υποθετω οτι ειναι στην Θεσσαλονικη).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν διευκρίνισα είναι οτι δεν τον ενδιαφέρει καθόλου μα καθόλου πόσο πετρέλαιο θα καίει.

Το συγκεκριμένο συνεργείο είναι δημόσιο και το κόστος του πετρελαίου δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά η δαπάνη θερμομόνωσης και επαναλειτουργίας σωστά της θέρμανσης απετούν μεγάλα κονδύλια που δεν θα εγκριθούν ποτέ.....

 

Συνάδελφε καλησπέρα κι από μένα. Δεν ξέρω αν η λύση που σου προτείνω είναι εφαρμόσιμη στην περίπτωσή σου, αλλά πιστεύω ότι είναι η μοναδική που μπορεί να αποδώσει. Δοκίμασε την θέρμανση με "θερμική ακτινοβολία". Σερπαντίνες θερμού νερού που ακτινοβολούν ζέστη γύρω από τις θέσεις εργασίας και όχι ολική θέρμανση του χώρου με αερόθερμα. Και πάλι ανανφέρω ότι προτείνω τη λύση αυτή με κάθε επιφύλαξη για το πόσο εφαρμόσιμη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα συναδελφε....

 

Καταρχήν νομίζω ότι 180.000 Kcal/h απώλειες ειναι υπερβολικές για τον συγκεκριμένο χώρο....βέβαια δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφοριες για τον χώρο...αλλά για συνεργείο αυτοκινήτων, που αποκλείεται να θέλουν 23οC, θεωρώ ότι είναι μια υπερβολη....

 

Ασχετο ομως μ' αυτο, θέλω να σου πω να βγάλεις από το μυαλό σου την λύση του αερολέβητα...η οποία έχει μόνο ένα πλεονέκτημα...το χαμηλό κόστος εγκατάστασης.....εκτός από αυτό είναι μια λύση που μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει....

 

Προτείνω να πας σε μια λύση αερόθερμων....ΟΧΙ ΑΞΟΝΙΚΩΝ....μόνο φυγοκεντρικα αερόθερμα θα χρησιμοποιήσεις....

 

όσον αφορά τον τρόπο που θα τα τοποθετήσεις, αυτό έχει να κάνει με τις διαστάσεις του κτιρίου......

 

Και μην ξεχάσεις ότι σε μια θέρμανση με αέρα πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψη σου μερικές παραμέτρους, αν θέλεις να είναι επιτυχημένη (βεληνεκες, θορυβο, κ.α.)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , οι απώλειες απο το προγραμμα μου βγένουν γύρω στις 30.000 Kcal/h.

Οι διαστάσεις του συνεργείου είναι 23 x 18 περίπου, βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη αλλά οχί σε περιοχή με φυσικό αέριο.

Σύμφωνα με την μελέτη εξαερισμού οι ανανεώσεις του αέρα ειναι 8. Οπότε μου ζήτησε ο πολεοδόμος να αλλάξω την μελέτη θέρμανσης για 8 ανανεώσεις (κάτι που δεν είχα κάνει).

Για 8 ανανεώσεις μου βγήκαν απώλειες γύρω στις 180.000..

Είχα σκεφτεί αρχικά αερολέβητα και πολεοδόμος μου είπα να το θερμάνω καλύτερα με αερόθερμα, αν επέμενα σε αερολέβητα μου ζήτησε να κάνω λεβητοστάσιο..Έχοντας αυτό το δίλημμα είπα να ρωτήσω και εσάς την γνώμη σας.

Οπότε πάμε για αερόθερμα αλλά με τι καύσιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.