Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

** Έλεγξε και τον τύπο του ΣΤΕ ξηράς σκόνης που θα βάλεις όμως,για να είσαι καλυμμένη.

πχ. νομίζω πως όλα τα τύπου διπλής βάνας καταργήθηκαν με την πδ15/2014

ρώτα και στην τοπική πυροσβεστική τι αποδέχονται πλέον και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και από μένα είμαι εγκαταστάτης συστημάτων πυρανίχνευσης και κατάσβεσης συναντάω σχεδόν καθημερινά απορίες για το τυπο του συστήματος σκόνης ή wet η γνωμή μου το τελευταίο καιρο  είναι να μπαίνει  τυπου F διότι η σκόνη τείνει προς κατάργηση και τα περισσότερα συστήματα ειδικά με τις δυο βάνες δεν λειτουργούν ποτέ  παρακολουθώντας ένα σεμινάριο μιας εταιρίας προμήθειας πυροσβεστήρων υπήρξε αυτος ο προβληματισμός από μηχανικούς που ήταν εκει πχ για τα 10 λίτρα λαδι μια η δυο συσκευές η απάντηση ήρθε από ένα τηλέφωνο που εκαναν εκείνη την στιγμη προς τον αρμόδιο τις διάταξης για τα συστήματα τοπικής εφαρμογής η απάντηση του ήταν τοποθετούμε F όταν έχουμε μια φριτέζα πανω από 10 λίτρα , μια διπλη φριτέζα ανεξάρτητος λίτρων , μια φριτέζα κατω από 10 λίτρα και Ή μια συσκευη ακόμα πχ πλατό, τηγάνι ,εστια που να χρησιμοποιούνται  λυπη και ελαία.

Edited by giannis_kon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν υπαρχει απαντηση γι αυτο στην νομοθεσια και δεν νομιζω να ειναι και αρμοδιοτητα της Πυροσβεστικης. Ρωτα υγειονομικο αν και το πιθανοτερο ειναι να σου πουν :'' Καντο, αλλα αν υπαρξει καταγγελια για μυρωδιες (αν δεν τραβαει το συστημα) θα υποχρεωθεις σε τοποθετηση επαγγελματικης φουσκας''.

 

Σε αντιστοιχη δικια μου περιπτωση, αυτο ειχε γινει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση-άσκηση ερμηνείας για μια παράγραφο !

 

Σύμφωνα με την Π.Δ. 15/2014 τι ΣΤΕ απαιτείται για τα παρακάτω

Μια φριτέζα μικρότερη των 10λτ, 6 εστίες υγραερίου και ένα πλατό(σχαρα) υγραερίου ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οριζει.

Απο την στιγμη που εχεις πανω απο μια συσκευη που χρησιμοποιει λαδια και λιπη, πας σε wet chemical.

Αν και πλεον μικρη σημασια εχει μετα την καταργηδη του συστηματος με τις 2 βανες. Τα λεφτα ειναι τα ιδια ειτε πας σε wet chemical ειτε σε ξηρα σκονη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.