Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

Ερώτηση-άσκηση ερμηνείας για μια παράγραφο !

 

Σύμφωνα με την Π.Δ. 15/2014 τι ΣΤΕ απαιτείται για τα παρακάτω

Μια φριτέζα μικρότερη των 10λτ, 6 εστίες υγραερίου και ένα πλατό(σχαρα) υγραερίου ?

 

Σ.Τ.Ε σύμφωνα με τις προδιαγραφές της πδ 15/2014

 

Στο κατασβεστικό υλικό έχεις 2 επιλογές (αφού έχεις 1 φριτέζα < 10λτ) :

 

A) ΣΤΕ με φιάλη Ξηράς Κόνεως (για 9-12kg σε βλέπω) + 1 φορητό πυροσβεστήρα 2lt τύπου F-class εντός κουζίνας 

Β) ΣΤΕ με φιάλη τύπου F-class/wet chemical (9-10 λτ προσεγγιστικά για την περίπτωσή σου/πρέπει να κάνεις ακριβή υπολογισμό)

 

*σημασία για τον υπολογισμό της ποσότητας έχουν ,εκτός από τις συσκευές, το μήκος της χοάνης και ο αριθμός των καπναγωγών.

Edited by Oddball
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλα διαφωνουμε με τον συναδελφο Odball ως προς το τι εννοει ο ποιητης...

 

χαχα σε ποιόν από όλους τους στίχους του ποιητή-νομοθέτη αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο καταλαβαίνω και εγώ !

Αλλά, μέλη της Π.Υ. δεν το ερμηνεύουν έτσι, και επιμένουν ότι λόγω του μεγέθους του πλατό και με μεγάλο αριθμό εστιών η ποσότητα είναι μεγαλύτερη των 10λτ !

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πως αντιμετωπίζεται το θέμα των συσκευών είναι στην κρίση της εκάστοτε πυροσβ. υπηρεσίας.

 

Ανεξαρτήτως αυτού πάντως αν το ψάξεις το κόστος και των δύο εναλλακτικών δεν έχει μεγάλη διαφορά οπότε και η απόφαση του μελετητή είναι πιο εύκολη.

 

Το θέμα είναι πως η σκόνη (ΑΒC) δεν είναι το πλέον ενδεδειγμένο υλικό για μαγειρικά λίπη και λάδια.Απ'ότι έχω δει και σε video που κυκλοφορούν σβήνει για λίγο τη φωτιά του λαδιού και πολύ γρήγορα αναζωπυρώνεται.

Ενώ το υλικό (τύπου F) έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά και αποτελεσματικότητα.(είναι σαν να δημιουργεί κρούστα πάνω στη φωτιά που εγκλωβίζει το οξυγόνο του χώρου να εισέλθει). 

Τουλάχιστον αυτά έχω δει σε συγκριτικά τεστ.

 

Η αλήθεια είναι πως "τρόμαξε το μάτι μου" μετά από αυτό το συγκεκριμένο (αν και δεν ξέρω την αξιοπιστία του )

Edited by Oddball
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Panagiotis_H

σε εστιατοριο με 2 εστίες αερίου, 4 ηλεκτρικές φριτέζες >10 λτ η καθε μια 1 πλατω αεριου, 1 γκριλ αεριου και 1 φουρνο αεριου εχει ηδη τοποθετηθει βασει παλιοτερης μελετης 2 ΣΤΕ ξηρας κονεως. μπορω να ανανεωσω το πιστοιποιητικο πυρασφαλειας απλα με επιπλεον  τοποθετηση ενος πυροσβεστηρα τυπου F δεδομενου οτι το κοστος για  2 νεα συστηματα ειναι πολυ μεγαλο;

τι μπορω να ισχυριστω για να το πετυχω;

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, λογικά τα ΣΤΕ που έχει λογικά είναι με διπλή βάνα και από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, οι βάνες θα είναι μάλλον κλειστές.

άρα πυρόσβεση στην κουζίνα υπάρχει, αλλά δεν λειτουργεί. (να το πεις αυτό)

Από τα μεγέθη που γράφεις, πρόκειται για μεγαλούτσικη ταβέρνα.

Αν θες να κάνεις σωστή δουλειά και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, θα βάλεις ΣΤΕ F-class αυτόματο

 

Αν τώρα θες να κρατήσεις το παλιό σύστημα,

θα πρέπει να δείξεις ότι διαθέτεις φριτέζα <10 λτ, να κάνεις ανανέωση προσθέτοντας έναν F-class φορητό 2 λτ

με ΥΔ ιδιοκτήτη ότι χρησιμοποιεί κάτω από 10 λτ λάδι. (την ΥΔ αν δε στη ζητήσει η ΠΥ πες του ότι στη ζήτησε και δώστην εσύ στην ΠΥ όπωσδήποτε)

 

το κόστος είναι μεγάλο, όχι όμως υπέρογκο και δεν χρειάζεσαι 2 ΣΤΕ, με ένα κάνεις τη δουλειά σου, εκτός κι αν είναι μακριά το ένα από το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

spir όχι δεν μπορείς θέλει wet chemical

 

κρίμα που έκοψαν τις αυτοψίες στα συνάθροισης κοινού.

 

Panagiotis είσαι πολύ φάουλ έχει την μάνα του και τον πατέρα του από λάδια και του λες να δείξει μία φριτέζα.... έ όχι .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι φάουλ απο τη στιγμή που ο συνάδελφος επιθυμεί να κάνει τη δουλειά του με έναν φορητό, και του λέω τον τρόπο.

 

1) του λέω πως αν θέλει να κάνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να δείξει φριτέζα < 10 λτ (άρα και να πείσει τον ιδιοκτήτη να βάλει κάτι λιγότερο)

2) του λέω πως είναι υπεύθυνος και αυτός, και ο ιδιοκτήτης για την ύπαρξη των συσκευών αυτών, με Υ.Δ.

 

3) Επίσης, ξέρεις πόσες φορές εγώ ο ίδιος έχω φτιάξει πυρασφάλειες με μία φριτέζα και μετά από 1-2 μήνες πηγαίνω και βλέπω 2-3 φριτέζες? τί κάνω? λέω στον ιδιοκτήτη πως έχει υπογράψει για μία, ενώ διαθέτει περισσότερες και σε πιθανό έλεγχο πως θα έχει πρόβλημα

4) Επίσης, ξέρεις πόσες φορές βλέπω φριτέζες με όγκο περίπου 10 λτ, αλλά χωρίς ταμπελάκι του κατασκευαστή? οπότε μπορείς να πεις ότι δεν είναι 11-12 αλλά 9 λτ

5) Και τέλος κατά τη γνώμη μου, δεν πρέπει να υπάρχει η φριτέζα ως κριτήριο. Δηλ η ΠΥ λέει πως αν έχεις 15 μέτρα φούσκα με μία φριτέζα 9 λτ θες ΣΤΕ σκόνης, ενώ αν έχεις 2 μέτρα φούσκα με φριτέζα 11 λτ θες F-class. παράλογο. Πρέπει να καταργηθούν τα ΣΤΕ με τις διπλές βάνες (γιατί όπως είπα και στον συνάδελφο) κατά 99% δεν λειτουργούν. Το κάνανε με την Πυρ. Διάταξη 15-2014 αυτό στα καινούρια. Πρέπει να το κάνουνε και στα υφιστάμενα (που κατά τη γνώμη μου θα το περάσουνε σιγά σιγά κατά το στάδιο της ανανέωσης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.