Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

Ναι 2 σωστά. Απλά κοιτούσα κάτι φυλλάδια της BONPET που έλεγε για στάνταρ μεγέθη συστημάτων πχ. 6λιτρο για 5 ακροφύσια, 9λιτρο για 7 ακροφύσια κτλ.... . Για wet chemical δεν ξέρω..

 

Για την βαλβίδα τελικά μου είπαν ότι όλη η εγκατάσταση για να βάλεις και χειροκίνητη λειτουργία ανεβάζει και την τιμή, οπότε μπορεί και να μην συμφέρει τελικά... 

 

Ευχαριστώ και αν μάθεις κάτι εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θελει χειροκινητη και αυτοματη με πιεζοστατη

συνηθως δε βαζουν τον πιεζοστατη

για 2 λογους κοστος και οτι το δικτυο εχει σκονη μεσα παντα και πετρωνει

 

υπαρχουν πολλα νεα συστηματα

ψαξου

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί με μπέρδεψες τώρα, για την αμπούλα σου έλεγα. Χωρίς δίκτυο.

 

Για το Bonpet τώρα, αφού είναι υγρό τί πετρώνει;

 

Γενικά ψάχνω κανά νέο σύστημα, που να μπορεί και να καλύψει μόνο την φριτέζα, για οικονομικούς λόγους. γι αυτό σκέφτηκα την αμπούλα.. αλλά άκυρο!

Link to comment
Share on other sites

για αυτο σε ΣΤΕ το μπονετ και το wet ch δε θα χουν προβλημα

αυτο θελω να σου πω... αλλα σε ΣΤΕ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγώ θέλω να θέσω ένα άλλο ερώτημα, έχω ένα κατάστημα το οποίο έχει 4 εστίες υγραερίου (μάτια) και ένα γκρίλ. Δεν έχει φριτέζα. Υπογράφω ότι η χρήση των ελαίων των εστιών είναι < 10λιτ και αφήνω το ΣΤΕ το οποίο είναι ήδη εγκατεστημένο ή βάζω σύστημα F;

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε αναφέρει ξανά ότι:

 

1) για επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν μέχρι 10 λτ ελαίων-λιπών (δηλ φριτέζα) μπορούν να διατηρήσουν το ΣΤΕ με σκόνη και να βάλουν έναν πυροσβεστήρα φορητό F-class 2 Lt

2) για επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν πάνω από 10 λτ λάδι, είναι υποχρεωμένες να τοποθετήσουν ΣΤΕ F-class

 

από την προσωπική εμπειρία μου, θα σου πω ότι, λόγω υλικού (σκόνης) και λόγω του ότι το δίκτυο θα είναι υπό συνεχή πίεση, υπάρχει ενδεχόμενο να μην λειτουργήσει το ΣΤΕ με σκόνη. - δεν λέω ότι δεν θα λειτουργήσει, λέω ότι υπάρχει ενδεχόμενο- παίζουν πολλά ρόλο εκεί. η εγκατάσταση, ο τεχνικός, οι συνθήκες φωτιάς κλπ....

Γι αυτό και αυτό το σύστημα τείνει να καταργηθεί σιγά σιγά και να μπει F-class παντού

 

Στην περίπτωσή σου, θα κρατήσεις το ΣΤΕ που έχεις, εφόσον το συντηρήσεις καλώς, θα βάλεις έναν F 2λτ, θα κάνεις ΥΔ ως μηχανικός για το ΣΤΕ και θα κάνει ο ιδιοκτήτης ότι δεν χρησιμοποιεί έλαια άνω των 10λτ. εσύ στην τεχν περιγραφή του ΣΤΕ θα δείξεις το ΣΤΕ ολόκληρο, με το F 2lt και θα γράψεις ότι η ποσότητα είναι κάτω των 10λτ (στην τεχν περιγραφή έτσι?)

αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν και εμένα η άποψή μου όμως στην πυροσβεστική του Πύργου μου είπαν ότι αφού είναι επαγγελματικού τύπου οι εστίες υγραερίου πρέπει να μπει F, επειδή όμως η μελέτη πάει στην  Πυροσβεστική της Σύρου πήρα τηλ. και εκεί και μου είπαν όχι θα αφήσεις ΣΤΕ με έναν πυροσβεστήρα 2 λιτ. και Υ.Δ. του ιδιοκτήτη. Αυτά!! Ο καθένας ότι θέλει τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που σου είπαν να βάλεις F μάλλον δεν κάνουν για την υπηρεσία...

 

6776 φ 701.2 Έγγραφο ΠΥ

 

Δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο πια...

 

Δεν έχει καμία (το τονίζω αυτό - καμία) σχέση τί θερμές επιφάνειες έχεις κάτω από τη φούσκα.

ξύλα-κάρβουνο-γύρος-πλάκα-γκρίλ-μάτια.... ¨ολα αυτά λέγονται ΘΕΡΜΕΣ ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ

αν έχεις και φριτέζα, τότε μπαίνεις στο παιχνίδι για ναι ή όχι F-class ΣΤΕ, (με όριο τα 10Λτ λαδιού)

Αυτοί που στα λένε αυτά να τους δείξεις το παραπάνω έγγραφο από το Αρχηγείο της ΠΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να κάνω ένα άλλο ερώτημα, φούσκα επαγγελματικού τύπου και από κάτω μόνο μία φριτέζα < 10 λίτρα (δεν υπάρχουν θερμές επιφάνειες), βάζω Σύστημα Τοπικής Εφαρμογής ξηρής σκόνης ή μόνο πυροσβεστήρα τύπου F;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.