Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελικοειδείς κλίμακες - επίλυση και διαστασιολόγηση


 
sundance

Recommended Posts

αυτες ειναι οι σκαλες που με προβληματιζαν. της παρακατω μορφης.

 

αν εξαιρεσουμε τη 1η που εχει μια στηριξη στο τοιχειο (αληθεια σε αυτη την περιπτωση ο αριστερος κλαδος που δεν παταει στο τοιχειο-ειναι Γ, λυνεται και αυτος ως αμφιερειστος με μεγαλυτερο μηκος?), η 2η ειναι πληρως ελευθερη.

 

 

 

81130728.jpg

 

 

 

 

98900988.jpg

 

δεν ειναι αμιγως ελικοειδεις...

 

καποια αλλη αποψη τωρα που εγινα σαφης πληρως?

Link to comment
Share on other sites

Η σκυροδετηση στην πρωτη ειναι για κλαματα...

 

Αυτες με πεπερασμενα θα τις ελυνα...

 

Ειχε δειξει παραδειγματα και ο Αλεξης παλιοτερα....

 

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις καποιες απλοποιητικες παραδοχες και να κανεις προσομοιωση-αναλυση ως απλο ραβδωτο φορεα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν εννοείς τα περί ενισχυμένων ζωνών, δεν έτυχε ποτέ διότι οι σκάλες μου πάντα είχαν μία τουλάχιστον γραμμική στήριξη (στο παράδειγμα όλες οι στηρίξεις είναι σημειακές). Ωστόσο όσα λέει είναι σωστά. Στην ουσία πρόκειται για πλάκα χωρίς δοκούς που λόγω του μικρού ανοίγματος δεν έχει πρόβλημα σε διάτμηση... (συνήθως τουλάχιστον)

 

Βέβαια, στο σχήμα που δίνει, τα υποστυλώματα δεν θα γινόντουσαν κοντά αν έκανε δοκούς, αφού τα Γ, Δ, φαίνεται πως δεν συνδέονται με πλάκες... (έτσι ήταν και το δικό σου παράδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

ειτε συνδεονται ή οχι, αν ειναι 3 μετρα υποστυλωμα και μπει δοκος στο μεσον, τοτε εχουμε φυσει κοντα.

 

αλλωστε και στη φωτο παλι εχουμε κοντα, μονο που ειναι θεσει κοντα...δε νομιζω να αφηνουν αρμο στην κατασκευη μεταξυ σκαλας και υποστυλωματος.

 

αλλωστε τα ανω κατω σιδερα των Ε.Ζ μαλλον τα αγκυρωνουν μεσα στο υποστυλωμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γιατί τέτοια ασχολία με τις κλίμακες?

Νομίζω το θέμα στατικά και κατασκευαστικά έχει λυθεί δεκαετίες πριν.

Απλά πάμε όλοι να ξαναλύσουμε το πρόβλημα απο την αρχή.

 

Εγω σανντανσς βάζω λοιπούς κόμβους πάνω και κάτω και στηρίζω τη σκάλα σε αυτούς.Αναλυτικά τα έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ τώρα αμα το βρεις έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλημερα σε όλους,

Μια σκαλα της παρακάτω κατοψης η οποία στην πανω πλεύρα έχει τοιχωμα, απέναντι (στην κατω πλευρα) οχι και ισως κατω δεξια υποστύλωμα μπορεί να προσωμοιωθεί?

Δηλαδή θα μπορούσε να στηρηχθεί χωρίς να προστεθεί τοιχωμα στην κάτω πλευρά ή κατα μήκος όλης της δεξιας πλευράς (αφού υπάρχει παράθυρο)?

post-3531-131887265518_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.