Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Δεν έχω το 12 μπροστά μου τώρα... θα το δοκιμάσω όμως....

Πάντως κάποια ρύθμιση πιστεύω είναι που πρέπει να αλλάξω μέσα στο αρχείο που δουλεύω... θα το ψάξω ακόμα λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω plot απο DWG σε DWF και επιλέγω σαν εκτυπωτή ---DWFx ePlot(XPS Compatible).pc3 ---και όταν πατάω plot μου βγάζει το εξής μήνυμα: "The annotation scale is not equal to the plot scale.Do you want to continue?".Ξέρετε τι έχω πειράξει ή από που ρυθμίζω το annotation scale?

 

Προφανώς δεν χρησιμοποιείς anotation scales, οπότε απλά πες του "continue". Δεν θα σε επηρρεάσει.

Αυτό το μήνυμα σε προειδοποιεί ότι η annotation scale που έχεις ορίσει δεν είναι ίδια με την plot scale... Εφόσον όμως δεν χρησιμοποιείς annotative αντικείμενα, δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε σε ευχαριστώ για την απάντηση.Το θέμα είναι ότι όντως όταν τυπώνω το dwf, η κλίμακα είναι ελαφρώς πειραγμένη....οπότε με κάποιον τρόπο έχω πειράξει την anotation scale....Όταν τυπώνω το σχέδιο απο dwg,τότε η κλίμακα είναι σωστή....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Θέλω σε σχεδιο να εισάγω σκαναρισμένο τμήμα ενός χάρτη. Επιλέγω insert-> raster image και εδώ ο χάρτης είναι 1: 5000 τι κλίμακα δίνω?

Το αρχείο που κάνω την εισαγωγή είναι κάνναβος του χάρτη γυσ. Έχω ήδη εισάγει με rubber sheet το χάρτη γυσ και τώρα θέλω να περάσω το χάρτη με το οικισμό αλλά έχω πρόβλημα με τη κλίμακα. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που πήρες την εικόνα και σε τι μορφή, αλλά συνήθως οι εικόνες ΔΕΝ έχουν κλίμακα... Την εισάγεις και κάνεις scale με reference, με κάποια γνωστά σημεία. Αν έχει κάνναβο η εικόνα, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η εικόνα που θέλω να εισάγω είναι σκαναρισμένη σε μορφή tif και πρόκειται για χάρτη οικισμού και τον οποίο θέλω να εισάγω σε αρχείο dwg στο οποίο έχω τη γεωαναφορά του χάρτη γυσ. Εισάγοντας το χάρτη οικισμού θέλω να το φέρω στην ίδια κλίμακα με το χάρτη γυσ ώστε να δω που πέφτει ακριβώς η γραμμή του οικισμού. Με scale reference είναι ένας τρόπος να το κάνω, τώρα δε ξέρω αν υπάρχει άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν φαίνεται απλή υπόθεση η εισαγωγή μιας εικόνας στο AutoCAD, δεν είναι. Κανονικά εισερχόμαστε σε ζητήματα GIS και γεωαναφοράς εικόνας (ξεκίνησα να μαθαίνω το AutoCAD προγραμματίζοντάς το να κάνει εφαρμογές GIS γιατί το πανεπιστήμιο δεν είχε λεφτά για αγορά Arcview).

 

Η scale reference δεν επαρκει για σοβαρές εφαρμογές όταν η πηγή είναι από σκάνερ. Ενδεχομένως να χρειάζεται και κάποιος αφινικός μετασχηματισμός αλλά μπορείς να δεις αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις εντολή (π.χ. rubber sheet) από κάποιο vertical product της Autodesk όπως το Map 3D ή Civil 3D.

Link to comment
Share on other sites

Από σκαναρισμένη εικόνα, ότι και να κάνεις, θα χάνει. Βέβαια αν κάνεις με κάποια ακρίβεια το scale/ref και η εκτύπωση είναι όπως είπες 1/5000 η διαφορά θα είναι πολύ μικρή. Εξαρτάται πάντα και γιατί το χρειάζεσαι. πχ αν σχεδιάζεις ένα τοπογραφικό και θέλεις δίπλα να φαίνεται ο χάρτης της περιοχής, δε νομίζω να απαιτείται και τραγική ακρίβεια. Τη δουλειά σου την κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με το άνοιγμα ενός αρχείου .dwg στο Autocad 2007. Είχα εκτελέσει μία διανυσματοποίηση σε ένα σχέδιο σε ένα άλλο pc με Autocad Civil 3D 2008, το έσωσα ως 2007-2008 έκδοση και όταν το ανοίγω στο Autocad 2007, μου το ανοίγει μεν, αλλά μου πετάει ένα μήνυμα περί Proxy Information, λέγοντας μου:

 

The drawing you have opened contains custom objects created by an unavailable ObjectARX application.You do not need the original application to display proxy representations of objects that were saved in the drawing. Και στη συνέχεια παρουσιάζει ορισμένα missing applications.

 

Θα έχω κάποιο θέμα/πρόβλημα με αυτό ? Είναι εύκολο να με κατατοπίσει κάποιος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πως μπορω να εισάγω με σωστή κλιμακα μια photo σχεδιου ,να το επεξεργαστω και να το εξαγω σε pdf για να γλυτωσω τα εξοδα στα φωτοτυπαδικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.