Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Θα πας στις ιδιότητες του εκτυπωτή ή στο pc3 (ανάλογα πώς τυπώνεις) και θα ορίσεις ένα μεγάλο χαρτί 2 ή 3m μήκους. Θα ενεργοποιήσεις κάι κάποια επιλογή που κόβει το χαρτί στο τέλος του σχεδίου (Inked area/remove top-bottop blank areas) και είσαι έτοιμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, χρειάζομαι ξανά την πολύτιμη συνδρομή σας. Σε σχέδιο που έλαβα προσπαθώ να τυπώσω απο το paperspace με συγκεκριμένο plot style (ctb). Όμως σε αυτό το αρχείο δεν μπορεί να δει τα plot styles ctb παρα μόνο τα stb μου. Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να φορτώσω τα plot styles ctb σε αυτό το αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ρωτησω σχετικα με την εισαγωγη φωτογραφιων σε καποιο σχεδιο.

Εχω κανει την κατοψη πχ μιας κατοικιας σε σχεδιο. Επισης την κατοψη την εχω και σε φωτογραφια υπο κλιμακα.

1.Πως μπορω να την εισαγω μεσα στο σχεδιο;

2. πως μπορω να την φερω σε κλιμακα που θελω (πχ το σχεδιο 1:50 και η φωτο 1:100)

3. Πως μπορω να την περιστρεψω;

4. Πως οταν μετα κλεισω το αρχειο και τον υπολογιστη να μην χαθει ο "δρομος" της φωτογραφιας και να ξαναεμφανιζεται ετσι οπως την εφτιαξα και στο ιδιο σημειο;

Ευχαριστω (δεν γνωριζω autocad παρα τα βασικα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε παιδια, κατα ενα περίεργο τρόπο σε ενα αρχείο στο CAD οταν κάνω zoom extent δεν μου κάνει πια ζουμ ομαλά αλλά απότομα-κατευθείαν. Τί στην ευχή μπορεί να άλλαξα; Υπάρχει κάποια εντολή που να επαναφέρει το, ας πούμε, smooth zoom;

Link to comment
Share on other sites

Dynamic zoom λέγεται

Μπορείς να το googlάρεις, η μεταβλητή είναι vtenable.

http://themadcadder.blogs.com/my_weblog/2006/05/the_old_zoom.html

 

Το default που είδα και στο δικό μου AutoCAD 2012, είναι το 3

 

Εκτός αν είσαι πολύ κοντα σε κάποιο αντικείμενο, οπότε απενεργοποιείται το Dynamic

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση. Δυστυχως και σε μενα 3 ειναι αυτή η μεταβλητή. Ισως επειδη η κλίμακα του σχεδιου ειναι μεγάλη 1/500; Μάλλον θα ξανακάνω το σχέδιο σε καινούργιο αρχείο.

 

Υ.Γ. Δεν πιάνει τίποτα. Ενω το ζουμ δουλευει κανονικά σε άλλα αρχεία σε αυτό τίποτα. Τελος πάντων.. θα το πιουμε και αυτό το πικρό ποτήρι. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.