Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Αν κάποιος χρησιμοποιεί το νέο workspace (αυτο με το ribbon) και θέλει να έχει ΚΑΙ την παλιά (καλή) μπάρατου μενου, γράφει: MENUBAR και 1

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς μπορώ να εισάγω ένα χάρτη μορφής tif που έχει γεωαναφερθεί στο autocad map με αρχείο dgn.με την εντολη insert image εισάγετε αλλα χάνει τη γεωαναφορά.

υπάρχει αντιστοιχη εντολή με του map (insert an image) για την εισαγωγή στο autocad????????????????????????????????????????????ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν η εικόνα σου εχει γεωαναφορα, αυτη μπορεί να διαβαστε μόνο με το Map ή το Raster Design. Αν εχεις tfw (εξωτερικο αρχειο γεωαναφορας) τοτε αυτό πρεπει να είναι αποθηκευμένο στον ίδιο φάκελο με την εικόνα και με το ίδιο όνομα (μόνο το extension αλλάζει) και πας απο το menu: Map-> Image-> Insert και στο correlation source επιλεγεις world file. Αν πάλι εχεις geotiff (εσωτερικη γεωαναφορα) πας πάλι απο το ίδιο menu και διαλεγεις στο correlation source Image file.

Τα dgn αρχεια που αναφερεις ειναι διανυσματικα αρχεια από το Microstasion. Μηπως εχει κανει καποιος το περιγραμμα της εικόνας και στο εχει δώσει σαν πολύγωνο σε dgn. Αν ναι τοτε πας: Map-> Tools-> Import και διαλεγεις files of type: dgn κατω δεξια. Στο παραθυρο που θασου βγει αφου διαλεξεις το dgn αρχειο σου μην ξεχασεις να τσεκαρεις το Import polygons as closed polylines. Ετσι θα μπει το περιγραμμα της εικόνας την οποία θα εισαγεις μετα με όποιο τρόπο θες και θα την στρετσαρεις για να κατσει πανω στο πολυγωνο. Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

θελω να ανοιξω δυο αρχεια autocad ταυτοχρονα απο το φακελο τους.

πατωντας ομως μου ανοιγει δυο φορες και το προγραμμα και οχι μια με δυο παραθυρα.απο που ρυθμιζεται αυτο;

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

krisos: ΝΑΙ, το layout χρησιμεύει για εκτυπώσεις. Θα ανεβάσω σύντομα ένα video για layouts στο site μου.

 

 

Ok Στεφανε ανεβασε κανενα βιντεακι να δουμε τι ακριβως ενοεις ..δεν εχω τυπωσει ποτε ετσι με τον τροπο που γραφεις ..παραπανω κατι λενε για δυο κλιμακες ..εχεις υποψην σου τπτ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας συνάδελφοι, καλή σεζόν (και όχι καλό χειμώνα, γιατί εγώ ακόμα κάνω μπάνια)! Επιτέλους ανέβασα τα videos που είχα υποσχεθεί με tutorials για χρήση layouts για 2d αλλά και 3d σχέδια. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να γραφτεί ως user στο site μου και να μπει στις αντίστοιχες σελίδες και να δει τα tutorials. Είναι όλα δικά μου και στα Ελληνικά, και απολύτως δωρεάν! :mrgreen:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Κάποιο πρόβλημα που υπήρξε στο 1ο βίντεο (δεν είχε ανέβει ολόκληρο), αποκαταστάθηκε. Μπορείτε να πτο αρακολουθήσετε ολόκληρο (11 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.