Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Συγνώμη αλλά ο άνθρωπος ρώτησε τι είναι το layout. Και γιατί να μη μάθει ο νέος χρήστης σωστά autocad? Δεν είπε κανείς οτι δεν τυπωνεις απο model. Συμφωνώ με myri και ckiriako.

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί ψάχνω απάντηση φίλε μου. Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι ακόμη γιατί δεν σου έδωσα να καταλάβεις καλά, δικό μου λάθος... Αυτή η βιβλιοθήκη που κατέβασα είναι ένα αρχείο .dwg, και έχει πολλά σύμβολα μέσα. Εγώ πως θα τα διαχωρίσω όλα αυτά? θα πρέπει να τα πιάσω όλα ένα ένα και να τα εκχορίσω μέσα?(Χρησιμοποιώ autocad 2000)

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί ψάχνω απάντηση φίλε μου. Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω κατι ακόμη γιατί δεν σου έδωσα να καταλάβεις καλά, δικό μου λάθος...
Δεν τρέχει τίποτα, νασαι καλά.

 

Για την ερώτηση σου αφού έχεις ενα dwg με σύμβολα, θα έχεις ανοιχτό και αυτό μαζί με το σχέδιο που δουλευεις και με copy - paste θα εισάγεις στο σχέδιο σου το συμβολο που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κανεις και απο το design center (ctr + 2). Απο αριστερά διαλέγεις το σχέδιο μέσα στο οποίο ειναι αποθηκευμένα τα blocks. Σου εμφανίζει δεξια κατηγορίες αντικειμένων που μπορούν να εισαχθούν και επιλέγεις τα block. Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να δεις όλα τα block και σαν preview. Διαλέγεις αυτό που θές και μετά κανεις drag and drop στο σχέδιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ έτοιμα σύμβολα για ηλεκτρολοκό και μηχανολογικό σχέδιο? Και επίσης όταν κανω make block πού μπορώ να δω, που αποθηκεύοντε τα αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.