Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Το έχω δοκιμάσει ήδη, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Στις ιδιότητες του αντικειμένου (χάρτη), τον αναφέρει σαν raster image.

 

@edit: Ευχαριστώ.Οk το κατάφερα με δεξί κλίκ image clip και new bountary

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω κάποιους χάρτες ΓΥΣ (τα γνωστά 5000αρα) σε ηλεκτρονική μορφή αρχείο tiff και σε κάποιες από αυτές όταν πάω να τις εισάγω από autocad/insert/raster image, στο select image δεν μου τις αναγνωρίζει. Τι μπορεί να φταίει γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Κάντες από TIF σε jpg και κάνε πάλι raster image Δεν ξέρω γιατί αλλά κάποιες tif δεν τις φορτώνει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα κι απο μένα!

 

Mήπως γνωρίζει κάποιος να μου γιατί σε κάποια αρχεία η εντολή viewports δουλεύει κανονικά και σε κάποια άλλα αρχεία όχι?

Πιο συγκεκριμμένα, ενώ μου διαιρεί κανονικά την οθόνη στα τμήματα που θέλω, οταν πηγαίνω απο το ένα τμήμα στο άλλο, μου κάνει zoom extend σε όλα τα τμήματα και τελικά βλέπω σε όλα τα τμήματα το σχέδιο ολόκληρο :-x

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω ένα πρόβλημα.

Προσπαθώ να κάνω μαζική εισαγωγή σημείων στα base points κάποιων blocks. Με το εξάρτηση μπορω να ραπορτάρω τα σημεία αυτά όμως για κάποιο λόγο τα σημεία μου τα βγάζει με υψόμετρο 0 (Σημείωση: Τα block έχουν elevation. Ξέρει κάποιος κάποιο τρόπο ή κάποια ρουτίνα ή ότι άλλο; Ευχαριστώ

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.