Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλημέρα. Εδώ και 2 μέρες έχω το εξής πρόβλημα με το Autocad 2010. Ενώ έχω ήδη ανοιχτό ένα σχέδιο και το δουλεύω, όταν πάω να ανοίξω ένα άλλο σχέδιο μέσα από τα windows με διπλό κλικ, μου ανοίγει το Autocad από την αρχή. Δηλαδή αντί στο ίδιο Autocad να έχω τα 2 σχέδια, έχω ανοιχτά 2 Autocad.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάποια ρύθμιση ας την μοιραστεί γιατί είναι αρκετά ενοχλητικό....:(

Link to comment
Share on other sites

SDI -> 0

 

Στη μπαρα των Windows φαινονται δυο ή περισσοτερες εφαρμογες AutoCAD αλλα ουσιαστικα ειναι μια εφοσον αλλαξεις την παραπανω τιμη σε 0. Κανε ελαχιστοποιηση τα ανοιγμενα σχεδια και θα δεις οτι ανηκουν στο ενα και μοναδικο Autocad, ασχετα με το ποσα φαινονται κατω στη μπαρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το πρόβλημα λύθηκε.

Είχα βάλει στα default programs τα αρχεία .dwg να ανοίγουν με το AutoCAD Application. Όταν το άλλαξα και το έβαλα να ανοίγουν με το AutoCAD DWG Launcher τα πάντα διορθώθηκαν. Ο λόγος που συνέβη αυτό δεν τον γνωρίζω απλά το λέω μήπως βοηθήσει και κάποιον άλλο με παρόμοιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ και τον gvarth για το πμ.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις xindows 7? γιατι εγω που εχω, μου βγαζει κατω στην μπαρα, ενα "παραθυρο" για καθε ανοιχτο σχεδιο, αλλα στην ουσια ειναι ενα autocad ανοιχτο, αν πας απο "window" στο autocad το καταλαβαινεις..

εκτος αν δεν ενοουσες αυτο....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ενα "παραθυρο" για καθε ανοιχτο σχεδιο, αλλα στην ουσια ειναι ενα autocad ανοιχτο, αν πας απο "window" στο autocad το καταλαβαινεις..

 

Ακριβως.!

 

Απο το νεο interface του Autocad (2009-2010-2011) απουσιαζει απο τη μπαρα ή απο τα μενου η επιλογη για να αλλαξεις το style των points. Επειδη ειναι πολυ εκνευριστικο να αλλαζεις interface μονο και μονο για να αλλαξεις το point style απο το format, υπαρχει κανενας αλλος τροπος να επιταχυνθει η διαδικασια?

Υπαρχει μηπως καποια εντολη οπως η dimstyle για να βγαινει το αντιστοιχο μενου για τα points?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.