Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Επειδή ο plotter (συνήθως) τυπώνει σε ρολό, φτιάχνουμε ένα custom χαρτί με ύψος το "πλάτος" του ρολού και μήκος όσο θέλουμε(!). Πρέπει όμως οπωσδήποτε να επιλέξουμε από τις ρυθμίσεις του plotter (ο κάθε pltotter την έχει αλλού αυτή τη ρύθμιση, αλλά σίγουρα μέσα στο custom properties) να κόβεται το χαρτί όταν τελειώνει το σχέδιο. Συνήθως λέγεται "inked area". Θα ετοιμάσω και ένα σχετικό pdf και θα το ανεβάσω..

Link to comment
Share on other sites

Για τον 605 η ρυθμιση για να κοβει το χαρτι εκει που τελειωνει το σχεδιο και οχι εκει που τελειωνει το τυποποιημενο φυλλο εινει η παρακατω:

post-549-131887240786_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς όταν έχουμε ένα αρχειο του autocad dwg ,ήδη μέσα στο autocad πως μπορο΄θμε να το κανοπθμε jpeg????

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του AutoCad έχεις; Στις παλαιότερες κάνεις export (file menu) και το βγάζει σαν εικόνα (π.χ. .bmp). Από κει και πέρα το χειρίζεσαι με οποιοδήποτε πρόγραμμα ανάγνωσης εικόνων (π.χ. ζωγραφική των Windows) και το μετατρέπεις σε jpeg.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστώ πολύ.Ηξερα για bmp αλλά νόμιζα οτι κάνει και jpeg.Εχω το autocad 2011

 

να ρωτήσω και κάτι άλλο.έχω το εξής προβλημα.έχω περάσει μέσα στο σχεδιο μου ενα block πχ ενα τραπέζι και θέλω να του προσαρμόσω υλικά πχ ξύλο.πάς material βρισκω το υλικό και επειδή το τραπέζι έιναι block δεν κάνει προσαρμογή υλικου. υπάρχει κάποιος τροπος εκτος απ'ο το να δώσω εντολή explode στο τραπέζι???(μόνο τότε δίνει υλικό).ευχαριστώ και πάλι

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

alexara καλημέρα

 

1. η καλύτερη λύση για μετατροπή σχεδίου σε jpg είναι : εκτυπώνεις το σχέδιο σε PDF και μετά με το snapshot tool του acrobat reader το εξάγεις σε εικόνα. Αναλυτική διαδικασία θα βρεις σε ένα pdf tutorial που έχω ανεβάσει στο site μου. Μπες, κάνε εγγραφή μέλους (δωρεάν) και κατέβασέ το.

 

2. τα solids που "έβαλες" μέσα στο block έπρεπε ΠΡΙΝ τα κάνεις μπλοκ, να πας στο properties και εκει που λεει material να του πεις by block και όχι by layer. Τώρα που το έχεις ήδη κάνει block μπες στον block editor (με δεξι κλικ, ή με 2πλό κλικ) και άλλαξε αυτή την ιδιότητα των αντικειμένων. Κλείνεις τον block editor, και του λες save. Έτοιμος !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρε παιδια, γνωρίζεται αν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω το ίδιο viewport σε πολλά layout (π.χ. σε 3) διότι με copy paste δεν γίνεται (το viewport εμφανίζεται άδειο στο καινoύργιο layout). Επίσης, γνωρίζει κανείς αν μπορούμε εξάγουμε, ας πούμε mtext, απο το layout στο model (τα γράμματα είναι στο paper και το σχέδιο στο model); Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, γνωρίζεται αν υπάρχει η δυνατότητα να μεταφέρω το ίδιο viewport σε πολλά layout (π.χ. σε 3) διότι με copy paste δεν γίνεται (το viewport εμφανίζεται άδειο στο καινoύργιο layout).

 

Όταν κάνεις paste ένα layout, αυτό απενεργοποιείται πρέπει να το επιλέξεις και με δεξί κλικ 'Display Viewport Objects > Yes'.

 

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν μπορούμε εξάγουμε, ας πούμε mtext, απο το layout στο model (τα γράμματα είναι στο paper και το σχέδιο στο model);

 

Χρησιμοποίησε την εντολή EXPORTLAYOUT για να μεταφέρεις layouts στο modelspace

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.