Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση , η οποία ελπίζω να ταιριάζει στην ενότητα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος σε ένα πολύγωνο να κρατήσω σταθερές τις πλευρές (μήκη) και μεταβάλλοντας τις γωνίες μεταξύ τους να αλλάξω το εμβαδό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

krisos: ΝΑΙ, το layout χρησιμεύει για εκτυπώσεις. Θα ανεβάσω σύντομα ένα video για layouts στο site μου.

 

topo_bits: Αν και νομίζω είσαι σε λέθος σημείο, αν ενοείς κανονικό πολύγωνο, αυτό απλά δεν γίνεται. Αν με το πολύγωνο, ενοείς ένα οποιοδήποτε πολυγωνικό σχήμα (πχ οικόπεδο), τότε για να κρατήσεις τα μήκη και να αλλάξεις τη γωνία, νομίζω μπορείς να χρησιμοποιήσεις κύκλους! (γεωμετρία)

Link to comment
Share on other sites

krisos: ΝΑΙ, το layout χρησιμεύει για εκτυπώσεις. Θα ανεβάσω σύντομα ένα video για layouts στο site μου.

Είναι λάθος να τυπώνεις από το model?

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα... Ετσι τυπωνω εγω συνηθως.

Τυπωνοντας απο το layout εχεις δυνατοτητες που δεν εχεις απο το model.

Και για να πουμε την μαυρη αληθεια, για αυτο υπαρχει το layout. Για να στηνεις τις σελιδες οπως θες να τυπωσεις, και να μην κανεις αλχημειες απο το model.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ δεν είναι λάθος

απλά δεν αξιοποιέις όλες τις δυνατότητες που έχεις για εκτύπωση

πχ να έχεις 2 τμήματα του ίδιου σχεδίου σε διαφορετική κλίμακα

1/50 η κάτοψη και 1/20 η λεπτομέρεια

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για ενα απλό σχέδιο, διπλές κλίμακες, και σχέδια που δε χωράνε σε Α0 πάνε σε paper space αναγκαστικά.

 

Η ένστασή μου έιναι ότι απαντάμε σε απλούς χρήστες που θέλουν να τυπώσουν και τους παραπέμπουμε στο paper space

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.