Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Για να εισάγεις εικόνα: insert-raster image reference

To autocad, τουλάχιστον το 2010, δέχεται σχεδόν όλα τα αρχεία εικόνας.

1. Αφού εισάγεις την εικόνα, με scale θα την κάνεις σε μέγεθος 1/1.

2.Έστω ο χάρτης οικισμού είναι σε κλίμακα 1/5000 και το σχέδιό σου θα το εκτυπώσεις σε κλίμακα 1/200, κάνεις scale την εικόνα 200/5000=0.04.

 

τελικά έχω κάποιο πρόβλημα με την κλίμακα της εικόνας

 

κάνω τα εξής, σκανάρω το χάρτη (μέγεθος χαρτιού Α4), δεν επεξεργάζομαι την εικόνα με κάποιο πρόγραμμα, όπως ακριβώς είναι το αρχείο το κάνω insert στο autocad,

ο χάρτης είναι σε κλίμακα 1:5000, το σχέδιο στο autocad το κάνω σε κλίμακα 1:1 (δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς κάνει το annotation scale), όμως για να φέρω την εικόνα του χάρτη σε "φυσιολογικές διαστάσεις" δηλαδή ώστε να εκτυπωθεί σε μέγεθος Α4 όπως ακριβώς το σκάναρα, πρέπει με το scale να το μεγαλώσω 100 φορές

 

το σχέδιο σκοπεύω να το εκτυπώσω σε 1:500, αλλά δεν βρίσκω που αλλού το χρησιμοποιώ παρά μονο όταν θέτω τη κλίμακα για εκτύπωση στο τέλος

 

επίσης επείδη ο χάρτης παραείναι μεγάλος (μέγεθος Α4) πώς μπορώ να κόψω ένα μέρος του στο autocad, δοκίμασα να επεξεργαστώ την εικόνα εκτός autocad, αλλά επηρρεάστηκε η κλίμακα

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνω εγώ

 

Επεξεργάζομαι την εικόνα πριν την εισάγω, κόψιμο, καθάρισμα κλπ

Αφού την εισάγω, φτιάχνω την κλίμακα με την εντολή scale, μετρώντας μια διάσταση που ξέρω πόσο είναι

Για μαυρόασπρα, το αρχείο πρέπει να είναι tiff 1bit με 150-300 dpi

plt πάντα για εκτύπωση

Link to comment
Share on other sites

επίσης επείδη ο χάρτης παραείναι μεγάλος (μέγεθος Α4) πώς

μπορώ να κόψω ένα μέρος του στο autocad, δοκίμασα να επεξεργαστώ την εικόνα εκτός autocad, αλλά επηρρεάστηκε η κλίμακα

 

Επιλέγεις την εικόνα - δεξί κλικ - image - clip - enter - πληκτρολογείς r και μετά enter για να κόψεις ένα τετράγωνο ή p για πολύγωνο - επιλέγεις το κομμάτι της εικόνας που θες να κρατήσεις.

Από το μενού: modify - clip - image.

Link to comment
Share on other sites

Οι εικόνες ΔΕΝ είναι υπό κλίμακα! Είναι εικόνες, δεν είναι σχέδιο..

Πρέπει να εισάγεις την εικόνα και να την κάνεις scale με reference χρησιμοποιόντας μία διάσταση επάνω στην εικόνα, την οποία ξέρεις.

πχ. έχει στην εικόνα κάποιο μήκος 27μ. Κάνε scale με reference, δείχνοντας αυτή την απόσταση και δίνοντας μετά απόσταση 27μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω αποσπασμα χαρτη σε εικονα και θελω να το βαλω υπο κλιμακα (την πραγματικη που ειναι 1:1000) στο autocad.(για να μετρησω μια αποσταση)

 

πως το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αυτός ο χάρτης δεν έχει γεωαναφορά, οπότε το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να τον βάλεις μέσα και μετά με align και 2 γνωστά σημεία να τον φέρεις στη σωστή θέση και τη σωστή κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρε παιδιά, εισάγω ένα block στο Autocad (απο τη βιβλιοθήκη του) και κάνω refedit για να αλλάξω κάποιες διαστάσεις του. Παρατηρώ όμως ό,τι όταν πάω να εισάγω το ίδιο block απο την βιβλιοθήκη του Autocad μου το εισάγει με τις μετατροπές που είχα κάνει στο τροποποιημένο block. Το ίδιο συμβαίνει αν απλά αντιγράψω το block και κάνω σε ένα απο τα δυο τις όποιες μετατροπές. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να κάνω μετατροπές σε ενα block με refedit (χωρίς explode και make block απ'την αρχή φυσικά) χωρίς αυτές να εφαρμόζονται στη βιβλιοθήκη του Autocad.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να κάνω μετατροπές σε ενα block με refedit (χωρίς explode και make block απ'την αρχή φυσικά) χωρίς αυτές να εφαρμόζονται στη βιβλιοθήκη του Autocad.

Δεν εφαρμόζονται στη βιβλιοθήκη. Το αλλαγμένο block έρχεται αλλαγμένο στο σχέδιο γιατί... εσύ το άλλαξες.

 

Αν θες και τις δύο εκδόσεις, πρέπει να αλλάξεις το όνομα του τροποποιημένου block, ώστε να μη ταυτίζονται.

 

Αλλάζεις όνομα, το κάνεις purge, και εισάγεις από βιβλιοθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.