Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Αυτό πώς μπορώ να το ελέγξω-ρυθμίσω;;

 

Έρχεσαι σε επαφή με την εταιρεία όπου αγόρασες τον plotter ή επικοινωνείς μαζί τους on - line και τους ρωτάς ποιά έκδοση των drivers τυπώνει χωρίς περιθώριο

 

Σε κάθε περίπτωση τα σχέδια που τυπώνω, έχουν πάντα μεγαλύτερο μήκος απ' ότι πλάτος

 

Αυτό είναι το σύνηθες . Για το αντίστροφο μάλλον θα επιλέξεις εκτύπωση σε landscape .

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και μόνο,

μίλησα με την εταιρεία του πλότερ,

επέλεξα μια ρύθμιση από το συσκευές και εκτυπωτές,

η οποία βέβαια αφορούσε τα πάνω-κάτω περιθώρια κι όχι

αυτά που ήθελα να καταργήσω...

 

Εν πάσει περιπτώσει, βρήκα μετά ότι

επιλέγοντας στις ρυθμίσεις του custom χαρτιού

ένα κουτάκι που λέει "small margins" τα περιθώρια

μειώνονται αισθητά...

 

Δε μηδενίζονται βέβαια, αλλά θα πορευτώ με αυτό!

Edited by kioanni
Link to comment
Share on other sites

Έχω δημιουργήσει ένα layout με πολλά vieports σε διαφορετική κλίμακα το καθένα. πως μπορώ να αλλάξω το μέγεθος των γραμμάτων για κάθε vieport?

Link to comment
Share on other sites

Τι autocad έχεις; Νομίζω ότι αν αλλάξεις το style του κειμένου σε annotative θα προσαρμοσθεί το μέγεθος αυτόματα μόνο του. Αλλά θες από έκδοση 2008 και νεότερη αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα όποιος μπορεί να με βοηθήσει σε κάτι. Κάνω convert ένα σχέδιο απο Autocad σε Pdf και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα ενώ το σχέδιο και η διαστασολόγηση είναι ΟΚ, η γραμματοσειρά (η οποία στο autocad είναι arial) δεν αναγνωρίζεται και εμφανίζονται στην θέση τους ''κουκίδες''.

 

Ξέρει κανείς εάν και πώς διορθώνεται το εξής πρόβλημα? Υπάρχει ίσως κάποιο πρόγραμμα οπου θα μπορούσα εναλλακτικά να χρησιμοποιήσω ωστε να κάνω convert το autocad σε pdf ή σε jpg (θέλω να χρησιμοποιήσω photoshop μετά)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ εδώ και πολλά χρόνια.

Δοκίμασε να αλλάξεις γραμματοσειρά στο σχέδιό σου από Arial σε Arial Unicode MS από το μενού των Text Styles. Κανονικά θα πρέπει να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ,

 

Όταν λές απο το μενού των text styles εννοείς απο επάνω και όχι μια μια γραμματοσειρά. Μώλις το προσπάθησα αλλά πάλι τα ίδια.... :(

 

Η μόνη λύση είναι να πηγαίνω σε ένα ένα σχέδιο και να αλλάζω εκεί την γραμματοσειρά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.