Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Απορία που γεννήθηκε! Από το copy paste διατηρούνται τα χαρακτηριστικά των layers που δίνω στο autocad ή τζάμπα παιδεύομαι και δίνω πάχη γραμμών?

Link to comment
Share on other sites

Αν στο σχέδιο που κάνεις paste δεν υπάρχει layer με το ίδιο όνομα, τότε ναι, μεταφέρονται τα χαρακτηριστικά του αρχικού σχεδίου.

Διαφορετικά κρατάει τα χαρακτηριστικά του υπάρχοντος layer.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα το πρωτο μου σχεδιο σε Autocad 2006 και θελω να το παω για εκτυπωση σε φωτοτυπαδικο, μπορει καποιος να μου εξηγησει πως και ως τι θα το παω; Κλιμακα ποτε θα ορισω; Πρεπει να το εχω ηδη αποθηκευμενοο με ρυθμισεις για Α0 χαρτι και 1:500 ή θα γινει επι τοπου την ωρα της εκτυπωσης αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα μιλήσεις με το φωτοτυπείο όπου θα το πας ώστε να σου πουν τι εκτυπωτή χρησιμοποιούν ώστε να χρησιμοποιήσεις τους κατάλληλους Drivers για τον δικό τους εκτυπωτή .

 

Την κλίμακα την ορίζεις την ώρα της εκτύπωσης και μάλιστα κάνεις και προεπισκόπηση ώστε να διαπιστώσεις αν το σχέδιό σου χωρά στο χαρτί , και τελικά μπορείς να παράγεις αρχείο plt να του δώσεις (ή να του στείλεις με e-mail) σε κλίμακα που εσύ έχεις επιλέξει .

Ενδεικτικά , για 1:50 θα εισάγεις 1000 = 50 στις κατάλληλες θέσεις στο παράθυρο διαλόγου των ρυθμίσεων της εκτύπωσης .

 

Στο youtube , υπάρχουν tutorials για την διαδικασία της εκτύπωσης και ορισμού κάποιων βασικών παραμέτρων .

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βάλεις νεώτερη έκδοση . Από το www.freewarefiles.com , κατέβασε κάποιο δωρεάν πρόγραμμα όπως το PDF Creator και απλά με την εκτύπωση θα δημιουργηθεί το PDF αρχείο με βάση τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει (μέγεθος χαρτιού , προσανατολισμός χαρτιού , κλίμακα , θέση στο χαρτί , πενάκια σχεδίασης κ.λ.π.) .

 

Βλέπεις αμέσως το τελικό αποτέλεσμα και κρίνεις αν και κατά πόσον σε καλύπτει .

 

Ρίξε πάντως μια ματιά και στα tutorials που έγραψα παραπάνω .

Πειραματίσου αν χρειαστεί ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις το τελικό αποτέλεσμα που επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω το εξής κουλό πρόβλημα:

έχω την polyline του οικοπέδου μου πάνω στην ρυμοτομική γραμμή (χάρτης σχεδίου πόλεως) και κάνω plot σε jpg.

Το αποτέλεσμα είναι να μου plotarei την polyline μετακινημένη προς το δρόμο!!

Αυτό συμβαίνει όταν κάνω plot σε κλίμακα 1:500 ενώ σε 1:1000 βγαίνει στη σωστή θέση!

6ittlf.jpg

 

Καμία ιδέα;

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια, χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Θα μπορουσε καποιος/α να μου πει με ποιον τροπο μπορω να εξαγω ενα layout στο word οπως ακριβως αυτο θα εκτυπωνοταν απο το Autocad (δηλαδη σε οσο πιο καλή ποιότητα γίνεται). Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.