Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Ανάλογα ποια έκδοση του Autocad έχεις... αλλά γενικά η λύση είναι την ώρα που εισάγεις το image, στην επιλογή Path Type, διαλέγεις Relative Path. Μία άλλη λύση είναι να βρίσκεται το image στον ίδιο φάκελο με το dwg.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Προσπαθώ να σωσω ένα αρχειο dwg με το 2010 σε εκδοση 2004 αλλα μου λεει οτι αυτο το dwg περιεχει custom objects που δεν υποστηριζονται σε προηγουμενες εκδοσεις. Παρολαυτα το σωζει. Εχει σωθει σε 2004 οπως του ζητησα ή το εσωσε σε 2010 επειδη μου ειπε οτι δεν μπορει να σωθει σε παλιοτερη εκδοση?

 

 

Πως μπορω να το σωσω σε παλιοτερη εκδοση?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει σωθεί σαν 2004 αλλά ίσως να μην εμφανίζονται τα custom objectes που λες. Καλύτερα δοκίμασε να το ανοίξεις με μια παλιότερη έκδοση ώστε να το επιβεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ένα σχέδιο έχω δημιουργήσει 4 layouts. Όταν αντιγράφω ένα σχέδιο στο αρχείο (σχέδιο ) που έχω δημιουργήσει τα layouts οι διαστάσεις γίνονται σαν mirror ανάποδες (rotated dim). Προφανώς κάτι έχω πειράξει στα annotiation, αλλά δεν μπορώ να βρω τι είναι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σχέδιο έχω δημιουργήσει 4 layouts. Όταν αντιγράφω ένα σχέδιο στο αρχείο (σχέδιο ) που έχω δημιουργήσει τα layouts οι διαστάσεις γίνονται σαν mirror ανάποδες (rotated dim). Προφανώς κάτι έχω πειράξει στα annotiation, αλλά δεν μπορώ να βρω τι είναι. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

κάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

 Όταν αντιγράφω ένα σχέδιο στο αρχείο (σχέδιο ) που έχω δημιουργήσει τα layouts.

Αν κατάλαβα καλά, προσπαθείς να αντιγράψεις από άλλο σχέδιο σε αυτό με τα layouts?

 

Προφανώς υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ των 2 σχεδίων. Για αρχή τσέκαρε το ucs ή το οrientation στα χαρτιά σου.

Link to comment
Share on other sites

παίρνω ένα σχέδιο από το model με αντιγραφή και το μεταφέρω στο model του σχεδίου που δημιουργώ τα layouts.Ενώ όλα αντιγράφονται σωστά οι διαστάσεις εμφανίζονται ανάποδα. Κάτι πρέπει να έχω πειράξει στις διασ΄τασεις στις κλίμακες μάλλον, αλλά δεν μπορώ να βρω τι ακριβώς έχω πειράξει.

Τo ucs ειναι ok. To orientation πως το ελέγχω?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

OK άρα δουλεύεις στο ίδιο σχέδιο. Δες λίγο το τριγωνάκι στο layout κάτω αριστερά τα χ,y είναι οριζόντια/κατακόρυφα; Αν δεν είναι ίσως έχει περιστραφεί το ucs.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.