Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, αν μπορούσε κάποιος να με βοηθηήσει στο εξής:

με ποιά εντολή του Αutocad μπορούμε να εισάγουμε ένα σκαναρισμένο σχέδιο σε μορφή .tiff και στην συνέχεια να το επεξεργαστούμε; γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με την εντολή insert -> raster image reference.

 

Θα πρέπει να φέρεις μετά την εικόνα στην σωστή κλίμακα με την εντολή scale.

 

Όταν λες να επεξεργαστείς τι εννοείς? Αν θες να μπορείς να επέμβεις στις γραμμές με σβησίματα, μετακινήσεις κλπ θα πρέπει να μετατρέψεις το σχέδιο σε διανυσματική μορφή με κάποια άλλη εφαρμογή,

πχ. το Autocad Raster Design.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θέλω να κάνω να μετακινήσω, να σβήσω κ.λ.π. οπότε μπορώ από κάπου να κατεβάσω αυτή την εφαρμογή; ή υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή δωρεάν στο διαδίκτυο; Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν θες την δωρεάν έκδοση του wintopo http://wintopo.com/ να δεις αν σε βολεύει...

 

Εναλλακτικά το Autocad Raster Design είναι καλύτερο σαν σύνολο καθότι είναι και εξειδικευμένο για σχέδια αλλά δυστυχώς είναι επί πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Επέλαξα το συγκεκριμένο θέμα γιατί έχω το Autocad '04

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθηήσει στο εξής πρόβλημα που μου προέκυμε ξαφνικά ...

 

Σχεδιάζω τη κάτοψη του σπιτιού μου (σε δόσεις ανα ημέρα) και έσωζα τις αλλαγές (προσθαφαιρέσεις) που έκανα

Σήμερα που ξεκίνησα να συνεχίσω, έκανα copy το τελευταίο σχέδιο που είχα κάνει χθες βράδυ και άρχισα να προσθέτω καινουργια στοιχεία

 

Κάποια στιγμή ήθελα να σβήσω ενα στοιχείο και στις εντολές κάτω έγραφε : _cutclip 1 found

 

Πάω στο ψαλίδι αλλα δεν το σβήνει και κάτω στις εντολές γράφει : 1 was on a locked layer.

 

Επιλέγω όλο το σχέδιο και στις εντολές γράφει : Specify opposite corner: (νομίζω σωστή η εντολή)

 

Κάνω copy και γραφει : _copyclip 687 found και στη συνέχεια :459 were on a locked layer. και επιλέγει για αντιγραφή ΜΟΝΟ τις διαστασεις

 

Όλα τ΄άλλα (τοίχοι, κολώνες, παράθυρα, πορτες, κλπ) δεν τα αναγνωρίζει

 

Εσείς που είστε exper στο autocad μπορείτε να μου πείτε τι έχω κάνει λάθος ?

 

Υποψιάζομαι οτι πάτησα - άλλαξα κάποια εντολή κατά λάθος ....

 

edit

δεν γνωρίζω απο autocad, οτι φτιάχνω (που δεν φτιάχνω) το κάνω με copy-paste απο έτοιμα σχέδια συναδέλφων

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Στη γραμμή εντολών γράψε LA και πάτα Enter.

2. Θα σου ζητήσει να δώσεις κάποια επιλογή. Γράψε UN και πάτα Enter. (LO αν θέλεις να κλειδώσεις)

3. Θα σου ζητήσει τα ονόματα των layers που θέλεις να ξεκλειδώσεις. Γράψε * και πάτα Enter. Το αστεράκι τα επιλέγει όλα.

4. Θα σου ζητήσει να δώσεις κάποια άλλη επιλογή, απλά πάτα Enter ξανά και είσαι έτοιμος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δάκαλε Gousgounis

 

Με το που έγραψα την εντολή la μου βγάζει το Layer Properties Manager και βλέπω οτι το μόνο κλειδωμένο layer ήταν το 0 (γι΄αυτό δεν αναγνώριζε να αντιγράψει όλα τα περιμετρικά δομικά στοιχεία), οπότε κάνω κλίκ πάνω στο λουκέτο και άνοιξε

 

Ακολουθώ τη διαδικασία του copy -> paste και όλα καλά

 

Οι άλλες εντολές που έγραψες (2-3-4), δεν ξέρω, αλλά δεν έφτασα στο σημείο να τις χρησιμοποιήσω

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου, νασαι καλά και καλή Ανασταση και Πάσχα νάχεις

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει το κάτωθι;

Έχω μια κάτοψη ενός ορόφου στο model. Θέλω να εκτυπώσω την κάτοψη σε κλίμακα 1/100 και 1/50 τοποθετώντας τη σε δύο διαφορετικά Layout. Έχω βάλει σωστά τις κλίμακες στα Layout. Είναι δυνατόν το μέγεθος των γραμμάτων, το πάχος των γραμμών, τα hatch να εκτυπωθούν ίδια και από τα δύο Layout; Για παράδειγμα στην εκτύπωση του Layout 1/100 το ύψος των γραμμάτων να είναι 5mm και ομοίως στην εκτύπωση του Layout 1/50. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις από 2008 και πάνω ίσως μπορείς  να το κάνεις με το annotative text.

 

Διαφορετικά το πιο απλό που μου έρχεται είναι οτι βάζεις το ίδιο κείμενο σε 2 διαφορετικά layers και κάνεις scale κάθε φορά αναλόγως την κλίμακα εκτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εισάγω μια εικόνα με raster image. To link αυτου του αρχείου ειναι  C:\.........\image.tiff

 

Το dwg ειναι σε εναν φακελο και το αρχειο tiff ειναι μεσα σε εναν υποφακελο αυτου του φακελου.

 

oταν ομως μεταφέρω αυτον τον φάκελο με το dwg και την εικονα tiff σε έναν άλλο υπολογιστή, το autocad δεν μπορεί να εντοπίσει το παραπανω link  και δεν εμφανιζει την εικονα.

 

Μπορώ κάπως να "κλειδωσω" το λινκ και να εμφανιζεται παντα η εικόνα όταν μεταφέρω τον φάκελο?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.