Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Μου εφερε ενας τρια σχεδια.

 

Ενα απο ειναι αυτο που παραθεσα.

 

Το εβγαλα φωτο και το μετετρεψα σε dxf μορφη.

 

Πολυ καλο αποτελεσμα. Αλλα προβλημα με τις διαστασεις..

 

Δεν υπαρχει εντολη που να μεγαλωνει ολο το σχημα μαζι.

 

 

Με το scale βαζω την πιο μεγαλη διασταση και το μεγαλωνω, αλλα οι αλλες διαστασεις δεν συμβαδιζουν. Χανω σε υψος τις πιο πολλες φορες.

 

Αν παει να το κοψει αυτος στον παντογραφο θα με βριζει..

 

Με το explode μπορω να το διαιρεσω τον κομματι; Και να τα μεγαλωσω ξεχωριστα και να τα ενωσω;

 

Ή αλλη στο βιντεο πως μπορει με το scale και μεγαλωνει το κομματι οπως θελει..

 

Πχ στο δευτερο κομματι ηταν και αυτο 860 μηκος και 490 υψος .κανω ενα τετραγωνο και το βαζω μεσα ηθελε ακομα 50 χιλιοστα στο υψος για να ακουμπηση η ακρη.(πανω ηταν κυκλικο..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα τα σχεδια στο ανθρωπο για να τα κοψει..

 

Εκλαψαν μανουλες...

 

Το ενα εφευγε 2 εκατοστα.

 

Και το αλλο καπου 1.5 αλλα καθοριστικα..

 

Λεω να βγουν ολοιδια αλλα να ειναι μικροτερα τι καντεμια..

 

Σημερα εφαγα 4 ωρες να τα φερω.

 

Το ενα το σχεδιασα απο την αρχη, το αλλο το χωρισα με γραμμες καθετες, το τριμμαρα και εκανα scale μεμονομενα, οι διαστασεις ειναι αυτες που θελω τωρα..

 

Αλλα πως μπορω απο φωτογραφια που την μετατρεπω σε dxf αρχειο να χω αριστο αποτελεσμα, χωρις κοπο και να μην μπορω να το φερω στις διαστασεις που θελω..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να στα γράψω και προχθές και ξεχάστηκα.

 

ΓΙα την δουλειά που θες να κάνεις μάλλον χρησιμοποιείς λάθος λογισμικό! Τo Autocad δεν κάνει για τέτοια δουλειά.

 

Κοίταξε να σκανάρεις την εικόνα, μετά να την μετατρέψεις σε διάνυσματική (vector) μορφή και επεξεργάσου την με ένα αντίστοιχο πρόγραμμα πχ. corel draw.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το φερω στις πραγματικες διαστασεις του..

 

Ακομα και εικονα που εβαλα στο autocad πηγα να την φερω με scale στις διαστασεις που ηθελα και δεν γινοταν..

 

Με το scale φερνω πχ μια διασταση εκει που θελω, αλλα η αλλες εχουν αποκλιση απο 1 εω 2.5 εκατοστα....

 

Πραγμα σημαντικο...να μπορω να το περασω σαν εικονα να το σχεδιαζω οσο δυσκολο και να ειναι και να χανω στις διαστασεις...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω .

 

Αυτοι που σκαναρουν πατιτουρες.

 

Πως μπορουν και τα φερνουν στις πραγματικες διαστασεις? Ή αν εισαγεις εικονα πως την φερνεις στις πραγματικες διαστασεις...?

 

Με το solidworks ή το inverntor θα μπορω να δουλεψω καλυτερα;

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Θελω να το φερω στις πραγματικες διαστασεις του..

Ακομα και εικονα που εβαλα στο autocad πηγα να την φερω με scale στις διαστασεις που ηθελα και δεν γινοταν..

Με το scale φερνω πχ μια διασταση εκει που θελω, αλλα η αλλες εχουν αποκλιση απο 1 εω 2.5 εκατοστα....

Πραγμα σημαντικο...να μπορω να το περασω σαν εικονα να το σχεδιαζω οσο δυσκολο και να ειναι και να χανω στις διαστασεις...

Μπορείς να κάνεις διαφορετικό scale ανά άξονα

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παιδιά!

 

Ξαφνικά αντιμετωπίζω στο autocad ένα προβληματάκι με την εντολή xl (x-line).

Δεν μπορώ να την περάσω δίνοντας 2 σημεία.

 

Επιλέγω το πρώτο σημείο

κι ενώ κανονικά πρέπει να επιλέξω και ένα δεύτερο για να φτιάξει τη γραμμή,

μου βγάζει να την τοποθετήσω με through point με κλίση κάθετη σε αυτή που πραγματικά θέλω να δώσω!

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μιλάς για κάθετη κλίση μήπως έχεις ενεργοποιήσει κατά λάθος το ortho;

 

Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις πατώντας το F8.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

εισάγω δύο xref στο ίδιο σχέδιο. Στο πρώτο xref έχω μία γραμμή HIDDEN με global scale factor 0.018 και φαίνεται μια χαρά όταν ανοίγω το xref μόνο του. Στο δεύτερο xref έχω μία γραμμή ZIG ZAG με global scale factor 0.005 και φαίνεται μια χαρά όταν ανοίγω το xref μόνο του. Όταν όμως εισάγω και τα δύο xref δε φαίνεται σωστά η ZIG ZAG και παρατηρώ ότι το global scale factor έχει γίνει 0.018, το διορθώνω σε 0.005 και αυτή τη φορά μου "χαλάει" η γραμμή HIDDEN καθώς το global scale factor αυτής γίνεται 0.005. Έχει κανένας ιδέα τι μπορώ να κάνω και να φαίνονται οι γραμμές όπως τις θέλω ;

 

Απάντηση: Θέτουμε το ίδιο global scale factor στα xref (π.χ. 0.018) και αλλάζουμε το scale της γραμμής που δε φαίνεται

                  όπως θέλουμε με global scale factor 0.018 από το properties μέχρι να φαίνεται όπως τη θέλουμε. Κατόπιν

                  εισάγουμε τα xref στο σχέδιο και οι γραμμές φαίνονται όπως τις θέλουμε με global scale factor 0.018.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.