Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί φωταγωγών και κλεισίματος αυτών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχαχαχα.

 

Εγκύκλιος 6 $ 3 / 11-8- 2000 Δεν επιτρέπονται παρά το όριο εσοχές του κτιρίου με άνοιγμα μικρότερο του Δ, συνεπώς άμα γίνει φωταγωγός - εξού και τα γέλια Αχιλλέα :) - οπότε άμα γίνει φωταγωγός θα πρέπει να θεωρείται σώμα του κτιρίου, συνεπώς να κλείνει.

 

Με το γράμμα του νόμου πάλι. Ξανά γέλια. :)

 

-----------------------------------------------------------------------------

Επίσης άσχετο αλλά βρήκα εγκύκλιο όπου λέει ότι επιτρέπεται αν έχουμε ημιυπαίθριο διόροφου ύψους να κατασκευάζουμε εντός εξώστη. Θυμάμαι το θέμα είχε απασχολήσει το forum αλλά και εμένα όπου ένας ελεγκτής κάποτε είχε κόψει ένα εξώστη μου. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και βρώ και το χρόνο... θα ψάξω να βρώ να τη δημοσιεύσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με φωταγωγούς ... οι τοίχοι που κλείνουν φωταγωγους και δεν είναι σε επαφή με χώρο του κτηρίου αλλά με όμορη ιδιοκτησία μπορούν να δειχθούν 10εκ? (μήπως κερδίσουμε κανα μέτρο σε 7όροφο κτήριο), επίσης και εμένα σε πολεοδομίες δεν μου έχουν μετρήσει στη δόμηση κολόνες και δοκάρια σε φωταγωγούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να επιβεβαιώσω αν επιτρέπονται κατασκευές (που δεν επιτρέπονται) μέσα στον χώρο του φωταγωγού, πατάρια κτλ.

Σε πιο σημείο της νομοθεσίας αναφέρει τι επιτρέπεται να γίνει μέσα στον φωταγωγό;

Link to comment
Share on other sites

Ο φωταγωγός κατασκευάζεται για να καλύψει τις ελάχιστες απαιτήσεις σε φωτισμό και αερισμό όταν δεν υπάρχει καλύτερη εναλλακτική λύση.

 

Συνήθως έχει τις ελάχιστες διαστάσεις που χρειάζονται στην κάθε περίπτωση. Δεν ξέρω αν απαγορεύεται να κάνεις κατασκευή εκεί αλλά πάντα πρέπει να καλύπτει τις ανάγκες για φωτισμό και αερισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στο αρχείο που επισυνάπτω έχω σχεδιάσει φωταγωγό για τον οποίο όμως δεν είμαι σίγουρος κατά πόσον είναι νόμιμος. Έχει διαστάσεις 1,20 χ 1,20 μ και βρίσκεται στο όριο με τον γείτονα όπως και όλη η πάνω πλευρά του μπάνιου και της κουζίνας. Ως έχει μετράει στην δόμηση ή στην κάλυψη? Μήπως θα πρέπει να τον κλείσω στο όριο με τοίχο? S.O.S.

Αρχιτεκτονικά.rar

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.