Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψίκορμη δοκός λόγω μικρού μήκους


 

Recommended Posts

Το fespa πάντως μπορεί να σε τιγκάρει στον δισδιαγώνιο αλλά οπλισμό υψίκορμης όχι. Και η οδηγία που δίνει για δοκούς πολύ μικρού μήκους είναι ότι επειδή ότι και να κάνεις θα αστοχήσει ,βάλτη με πολύ μικρή διατομή.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν την κάνεις 25*40, τότε L/h = 5. Ή έστω και 25*35. Αφού είναι μόνο 2μ δε νομίζω να βγάλει πρόβλημα. Απλά θεώρησε και επίλυσε τις δοκούς σε συνέχεια αυτής (αν υπάρχουν) σαν να μην έχουν συνέχεια για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Τον σταυρό μας!!! Σε οικοδομή που είχα τέτοιο πρόβλημα η δοκός γέμισε δισδιαγώνιο!!! Δυστυχώς δε μπορούσα να κάνω τίποτα οπότε έκανα δύο επιλύσεις. Μια με τη δοκό πακτωμένη στα άκρα και μια με αρθρώσεις. Καλές αγκυρώσεις των οπλισμών είναι βασικό. Τα τοιχία απ' ότι θυμάμαι βγάλανε μικρές διαφορές στον οπλισμό με τις δύο επιλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις σχεδόν πάντα προκύπτει δισδιαγώνιος οπλισμός.

Αλλά επειδή όπως είπαμε τότε γίνεται εκεί "του κουτρούλη ο γάμος", συνηθίζεται ο δισδιαγώνιος να αντικαθίσταται με ισχυρό διαμήκη οπλισμό.

Μη μου πείτε να το δικαιολογήσω επιστημονικά, δεν μπορώ γιατί κανένας Κανονισμός δε το λέει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρο Κανονισμό τώρα μπροστά μου, αλλά απ΄ότι θυμάμαι τα σχόλια της 18.5.8 του Ε.Κ.Ω.Σ. αναφέρονται στην περιμετρική όπλιση των ανοιγμάτων τοιχωμάτων και υπολογίζει εκεί μία ποσότητα δισδιαγώνιου οπλισμού.

Δεν μιλάει δηλαδή για αντικατάσταση δισδιαγώνιου οπλισμού με ευθύγραμμο, καθαρά σε δοκούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.