Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Η κατάτμηση δεν είναι άκυρη, αλλά έτσι όπως έγινε, το κτίσμα είναι αυθαίρετο.

Αν μπορούν να τα "μπαλώσουν" εκ των υστέρων με τροποποίηση του κοινού ορίου, Ο.Κ., αλλιώς θα πρέπει να νομιμοποιηθεί το "αυθαίρετο".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και εγώ με την άποψη του tetris συμφωνώ.

 

Από τη στιγμή που είμαι της άποψης ότι ο Ν.690/48 δεν έχει ισχύ σε οριοθετημένους οικισμούς <2000 χωρίς σχέδιο, τότε η κατάτμηση είναι ισχυρή και εξετάζω αν επηρεάζει τη νομιμότητα των κτισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν ισχύει το στηρίζω στην εξής συλλογιστική:

 

1) Ν.Δ. 17-7-1923 «Περί σχεδίων πόλεων, κωμών και συνοικισμών του Κράτους και οικοδομής αυτών»

Σχόλιο: Από τον τίτλο καταλαβαίνω ότι διαχωρίζει τις έννοιες των σχεδίων πόλεων, των κωμών και των συνοικισμών. Επίσης διαβάζοντας τον νόμο από τα πρώτα κιόλας άρθρα, στις λεκτικές διατυπώσεις διαχωρίζει τα σχέδια πόλης από τα σχέδια των κωμών, κ.τ.λ. άρα τα θεωρεί κάτι διαφορετικό και διακριτό.

π.χ.: α) άρθρο 3, παρ. 1: ''Παν σχέδιο πόλεως, κώμης κ.τ.λ. προ εγκρίσεως του.......'', β) άρθρο 5, παρ. 1: ''Τα κατά τα ανωτέρω σχέδια πόλεων, κωμών κ.τ.λ. μετά την έγκριση......''

 

2) Ν.Δ. 690/48 «Περί συμπληρώσεως των περί σχεδίων πόλεων διατάξεων»

Σχόλιο: Οι λόγοι που θεωρώ ότι δεν ισχύει εντός οικισμών (προ του 23 & κάτω των 2000) είναι:

α) Αναφέρεται στην έννοια Σχέδιο Πόλης ενώ οι οικισμοί είναι οριοθετημένοι χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο

β) Οι έννοιες κώμη & συνοικισμός που αναφέρονται στο Ν.Δ. 17-7-1923 θεωρώ ότι αντιστοιχούν στους σημερινούς οικισμούς. Άρα αν ήθελε ο Ν.Δ. 690/48 να τους συμπεριλάβει θα έπρεπε να τους αναφέρει και στον τίτλο του, όπως κάνει το Ν.Δ. 17-7-1923

γ) Υπάρχει το υπ' αριθ. 46755/9042/31-7-1987 έγγραφο της Δ/νσεως Γ4/β του ΥΠΕΧΩΔΕ που αναφέρει ότι το Ν.Δ. 690/48 δεν έχει ισχύει σε οικισμούς προ του 23 χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο και εκτός σχεδίου. Άρα αναλογικά θεωρώ ότι αφορά και τους οικισμού κάτω των 2000.

δ) Είναι και η γνώμη του Ρωμαλιάδη που του έχω λίγο παραπάνω εμπιστοσύνη απ' ότι στη Λεμπέση, σε θέματα γης.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε κουράζω συνάδελφε αλλά ξέρεις από περιοχή σε περιοχή αλλάζει πολύ το καθεστώς ορισμού των οικισμών. 

Όταν λες οικισμό οριοθετημένο < 2.000 κατοίκων εννοείς πως δεν έχει εκδοθεί κανένα διάταγμα ρυμοτομίας; Δε μιλάω και δε περιμένω Π.Μ. φυσικά αλλά για να καταλάβω υπάρχει μόνο διάταγμα οριοθέτησης; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μόνο διάταγμα οριοθέτησης (επισυνάπτεται και χάρτης 1:5000 που φαίνεται με έντονη γραμμή το όριο του οικισμού) με τους αντίστοιχους όρους δόμησης (όριο αρτιότητας, κάλυψη, αριθμός ορόφων).

 

Η κατάτμηση που ανέφερα στα προηγούμενα post, έγινε στον οικισμό Σταυρός Φαρσάλων.

 

Υ.Γ. προς ενημέρωση:
Επικοινώνησα και με την Πολεοδομία Φαρσάλων. Μου είπαν ότι το Ν.Δ. 690/48 δεν ισχύει σε οικισμούς χωρίς σχέδιο, απλά έχω θέμα με το κτίσμα λόγω μη σωστής τήρησης των πλάγιων αποστάσεων.

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε είμαι από αυτούς που δε τους αρκεί να λέμε «δεν ισχύει» αν δε πούμε και γιατί «δεν ισχύει». 

Νομίζω πως έχεις δίκιο, όχι όμως για τους λόγους που αναφέρεις. Είναι δυνητικά ικανοί και όχι κατά κανόνα ισχυροί για να ισχυριστείς πως δεν ισχύει ο 690 στην περίπτωση σου. Χωρίς να επεκταθώ στο πεδίο εφαρμογής του 690/48 νομίζω λοιπόν πως δεν είναι άκυρη η κατάτμηση και αυτό γιατί από τον Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας (για ευκολία) ισχύει: 

Άρθρο 417 : Απαγορεύσεις κατατμήσεων οικοπέδων (άρθ. 2 ν.δ. 690/1948, άρθ. 6 παρ. 1 ν. 651/77)

1. Απαγορεύεται η μεταβίβαση της κυριότητας οικοπέ­δων που συνεπάγεται τη δημιουργία μη αρτίων οικοπέ­δων, είτε κατά το ελάχιστο πρόσωπο, είτε κατά το βάθος.

2. Όταν, από τις κείμενες περί σχεδίων πόλεων διατάξεις, εκτός των ελαχίστων ορίων εμβαδού και διαστάσεων των οικοπέδων, επιβάλλεται η τήρηση ορισμένων ακαλύπτων αποστάσεων μεταξύ των ορίων του οικοπέδου και της οικοδομής ή ποσοστού ακαλύπτου του οικοπέδου από την οικοδομή, απαγορεύεται, μετά την ανέγερση της οικοδομής, η με οποιονδήποτε τρόπο μεταβίβαση της κυριότητας μέρους του οικοπέδου, κατά τρόπο που να καθιστά το οικόπεδο, επί του οποίου βρίσκεται η οικοδομή, μη άρτιο ή που να μειώνει τις ακάλυπτες αποστάσεις ή το ακάλυπτο ποσοστό κάτω από το επιβεβλημένο ελάχιστο όριο.

 

Συνεπώς οι απαγορεύσεις έχουν να κάνουν με τις αποστάσεις των κτιρίων αλλά για τις περιπτώσεις οικοπέδων σε σχέδιο πόλης (που δεν είσαι). 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι καλοπροαίρετα την ''κριτική σου'' και διαβάζω με ενδιαφέρον τη δική σου αιτιολόγηση.

 

Προφανώς και συμφωνώ με εσένα, αλλά επέτρεψε μου να θεωρώ την δική μου αιτιολόγηση πιο τεκμηριωμένη (το λέω καλοπροαίρετα και δεν έχω σκοπό να μπω σε κουβέντα για το ποιος έχει πιο πολύ δίκιο).

 

Σημασία έχει ότι συμφωνούμε στην ουσία, έστω και αν φτάσαμε εκεί μέσω άλλης οδού.

Ευχαριστώ κιόλας που σπατάλησες το χρόνο σου και ασχολήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων το οποίο εξετάζεται για κατάτμηση έχει μέσα κτίσμα χτισμένο με ο.α. σεισμοπλήκτου το 1979. Το κτίσμα έχει κτιστεί στραβά με αποτέλεσμα η μία κορυφή του να απέχει 2.5m απο το πλαινό όριο και η άλλη να απέχει 1.90m απο αυτό με αποτέλεσμα να παραβιάζεται το Δ. Άρα το κτίσμα χρίζει τακτοποιήσης με τον 4178. Αν αυτο συμβεί θα μπορεί το οικόπεδο να κατατμηθεί; Το κτίσμα θα θεωρείται τακτοποιημένο και για το καινούριο οικόπεδο που θα προκύψει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.