Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

δξ γιατι τα εκαναν τοσο μπερδεμενα

Ειχαν ενα οικοπεδο εξ αρχης αρτιο και οικοδομησιμο

εβγαλαν 4 ΟΑ

εχτισαν αυτα που εχτισαν...

 

το οικοπεδο ειχε προσωπο σε δρομο.

Θα μπορουσαν να συστησουν καθετες στο ολο οικοπεδο με διαδρομους προς τον δρομο  και να ειναι ολοι ευχαριστημενοι...

 

δεν καταλαβα γιατι εκαναν την διαδικασια της  κατατμησης δια "χρησικτησιας"

 

το μονο που μπορω να πώ ειναι

να ξαναδειτε τα χαρτια τους...

Link to comment
Share on other sites

το έκαναν, και το έχουν κάνει κι άλλοι, γιατί ήθελαν οι γονείς να μεταβιβάσουν το μερίδιό τους στα παιδιά. οι δύο συνιδιοκτήτες που αναφέρω είναι τα 2 παιδιά (εν ζωή και σήμερα ο πατέρας τα μεταβίβασε σε αυτά)..φαντάζομαι είναι πιο εύκολη σαν διαδικασία...απ' όσο θυμάμαι τα έδωσαν σε έναν δικηγόρο και τοπογράφο, πήραν της απαραίτητες υπογραφές από τους γείτονες-συγγενείς έκαναν τις αγωγές τους και τέλος..

 

μου έχει τύχει περίπτωση κατάτμησης στον οικισμό που δεν υπήρχε πρόσωπο σε δημόσιο δρόμο ούτε στην υφιστάμενη κατάσταση και υπήρχαν πολλές μκρές  καταμήσεις (όσοι σχεδόν και οι χρήστες του οικοπέδου!) και πολλά κτίσματα στο συνολικό γήπεδο.......το είχα θίξει σε άλλο θέμα...με αυτό το φάκελο δεν ασχολήθηκα περαιτέρω...όλοι με συμβούλεψαν ότι τα έκαναν 'μπαχαλο' με τις κατατμήσεις και τώρα άντε να τους βρεις για φτιάξεις καθέτους...ούτε τα αυθαίρετα έφτιαξαν ακόμη, ούτε ΣΟΙ που ήθελαν....

 

στην περίπτωση που εξετάζω τωρα μπορεί τελικά ο δρόμος να φαίνεται σε κάποιο από τα τοπογραφικά οικοδομικής άδειας...

έχω ζητήσει από ιδιοκτήτη να φέρει τον τίτλο  για το οικόπεδο 1Β γιατί αυτό που έχω είναι του 1 όπου περιγράφονται στις εγγραφές πίσω οι αποσπάσεις...θέλω να δω τώρα αν το 1Β στον τίτλο περιγράφεται με όριο ανατολικά το δρόμο...επίσης αναζήτηση του αρχικού τοπογραφικού στην πολεοδομία όπου μπορεί να φαίνεται ο κοινοτικός δρόμος...(έχουμε  άδεια προσθήκης ορόφου αλλά υπάρχει και αρχική ανέγερσης ισογείου)

 

αναρωτιέμαι...όταν χαρακτηρίζονται νεοι δρόμοι οικισμών δεν ενημερώνεται αμέσως το Κτηματολόγιο για τις αντίστοιχες ιδιοκτησίες (όρια, εμαδά?) ή μπορεί και όχι και πρέπει να το κάνουν αυτοβούλως οι ιδιοκτήτες? το λέω γιατί στο τοπογραφικό τίτλου μεταγενέστερα των οικ.  αδειών όταν κόψανε τα οικόπεδα τα 1β, 1γ, 1α δεν τα δείχνει ο τοπογράφος με σύνορο δρόμο....βέβαια αυτό το τοπογραφικό αν και έχει την ίδια ημερομηνία και όνομα μηχανικού που περιγράφονται στην καταγραφή δεν έχει τη σφραγίδα συμβ/φου, οπότε και το καλύτερο είναι να μου φέρουν το τίτλο

 

 

Υ.Γ πάντως κάπου διάβαζα στη νομοθεσία ότι κάθε κατάτμηση στον οικισμό σε οικόπεδο όπου έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια κανονικά θα πρέπει να συνοδεύεται με έγκριση από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο στο υπάρχον τοπογραφικό

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας.

 

η οικοδομή που εξετάζω τώρα για τακτοποίηση είναι αυτή που φαίνεται με βελάκι στο δεύτερό σκίτσο -κάτω-εντός του αβγδα. Η οικοδομή μου δηλαδή βάσει αδείας περίπου το '80 ανεγέρθη εντός του αβγδα (εγκεκριμένο τοπογραφικό από Πολεοδομία), εντός οικισμού.

 

διαφοροποίηση στον τίτλο:

Βάσει τίτλου από πρόσφατη έρευνα στο κτηματολόγιο το οικόπεδο (μερίδα) νομικά είναι το αβγδεζα που βλέπετε στο πρώτο σκίτσο. περιλαμβάνει δηλαδή και το τμήμα * (+ ~300τ.μ μεγαλύτερο) όπου βρίσκεται η οικοδομή του γείτονα (προγενέστερης κατασκευής) για το οποίο έγινε αγωγή χρησικτησίας (περίπου το '95) από αυτόν αλλά χωρίς να αποσπασθεί μέχρι σήμερα. έχω δηλαδή συνιδιοκτήτη.

 

το ερώτημα που έχω είναι:

1. υπάρχει πρόβλημα που η άδεια βγήκε σε μικρότερο οικόπεδο ενώ νομικά η μερίδα ήταν μεγαλύτερη?

αυτό που έγινε με την άδεια είναι δηλαδή σαν μια άτυπη 'κατάτμηση 'του οικοπέδου για την ανέγερση της οικοδομής σε διακεκριμένο τμήμα της μερίδας....αυτό γενικά είναι σωστό? το λαμβάνω ως δεδομένο αφού έτσι έγινε στην άδεια? (δεν θίγονται πολεοδομικά μεγέθη και το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο σε κάθε περίπτωση)

2. στο Ν.4178/'13 βάζω με οικοδομική άδεια "Ναι" αφού το οικόπεδό μου είναι ως έχει και σήμερα που θέλω να τακτοποιήσω?

3. θα κάνω προσύμφωνο αφού έχω συνιδιοκτήτη βάσει τίτλου, σωστά?

post-58059-0-00485000-1467839121_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

το ετος...καποιος πουλησε ενα τμημα οικοπεδου  στον "γειτονα"

Για το υπολοιπο εβγαλε αδεια και εχτισε

Για καποιο λογο, δεν εγινε οριστικο συμβολαιο  [μαλλον  λογω απαγορευσης κατατμησης σε υπο το αρτιο..εσυ ξερεις .]

και ο γειτονας εκανε αγωγη χρησικτησιας, που ειναι γραμμενη στα βιβλια διεκδικησεων,

αλλα δεν εχει εκδοθει     [?????]  ακομα αποφαση

Κατοπιν τουτων,

ο ιδιοκτητης του ενιαιου ειναι ιδιοκτητης ολοκληρου μεν, αλλα βεβαρυμενος με διεκδικητικη αγωγη  αγνωστου αποτελεσματος για ενα τμημα.

 

Ο ...διεκδικητης, απαιτει μεν το δικο "του" με αγωγη, αλλα μεχρι σημερα δεν υπαρχει δικαστικη αποφαση που να του το αποδιδει.

 

Επομενως  δεν υπαρχει δυνατοτητα να κανεις   αυτο που ονομαζεις  " προσυμφωνο με συνιδιοκτητη",

αφου δεν υπαρχει κανενας τιτλος στο  ονομα του  γειτονα.

 

Και, οπως το ειπαμε οταν το ξαναεθεσες  το θεμα

 

μιλας με τους δικηγορους για το ιδιοκτησιακο.

.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Λίγο νεφελώδες αυτό με την αγωγή χρησικτησίας

Υπάρχει ή όχι αποτέλεσμα, κι αν ναι, τι αναφέρει?

Από εκεί θα ξεκινήσεις

Και το βλέπουμε στην πορεία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά ευχαριστώ, θα το δω αυτό το θεματάκι με το δικηγόρο. τελευταία ερώτηση. για τη διαδικασία αγωγή χρησικτησίας ζητείται από τους νομικούς  η βεβαίωση Ν.651/77 του μηχανικού?

 

όσο για το γιατί δεν ολοκληρώθηκε η απόσπαση του τμήματος του γείτονα με τη ν αγωγή που έκανε κατά δηλωσή του αρχικά μοιυ είπε λόγω του συνολικού κόστους που του είπαν να πληρώσει (φόρο, μηχανικούς, δικηγόρους, κτλ)....το τί προβλέπεται γι' αυτή την εκκρεμότητα θα το συζητήσω όπως λέτε με το δικηγόρο....

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση 651/77 μπαίνει μόνο σε τοπογραφικά συμβολαίων (εσχάτως και στα των αδειών).

Στην αγωγή χρησικτησίας δύο πράγματα ενδιαφέρουν:

1. Η διασφάλιση της κυριότητας

2. Ο χρόνος έναρξης της χρ., ώστε να διασφαλιστεί η κατά παρέκκλιση αρτιότητα  

 

Αν δεν υπάρχει δικαστική απόφαση, ας ξεκινήσει τη διαδικασία τώρα. Το πότε θα βγει η απόφαση είναι άγνωστο. Το σίγουρο είναι ότι η υπαγωγή θα γίνει (αν γίνει) με το νέο νόμο

Link to comment
Share on other sites

sorryν τετρις , η ερώτηση ήταν για τη βεβαίωση του Ν.4178/'13 αν απαιτείται για να ολοκληρωθεί η πράξη χρησικτησίας και όχι για του Ν.651/'77...φαντάζομαι πως ναι ειδικά αν θέλουμε να αποσπάσουμε το τμήμα της μερίδας και να αποτελέσει μια ανεξάρτητη ιδιοκτησία...α

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια αγωγη  πριν 10-15 χρονια

δεν ξερεις το αποτελεσμα της υποθεσης και σε ποιο σταδιο βρισκεται

Ρωτας για την "διαδικασια" της   συζητησης  αγωγης της οποιας δεν ξερεις το σταδιο της

 

οταν σου πει ο δικηγορος τι θα κανει στο μελλον με την υποθεση αυτη

αναλογα και θα σου ζητησει αυτα που θελει η δικονομια...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ενα οικοπέδο εντός σχεδίου οικισμού σε οικισμό προυφιστάμενο του 1923. Το συνολικό μου οικόπεδο είναι 7500 τμ. Θέλω να κατατμήσω σε 3 οικόπεδα. Μπορώ επειδή η αρτιότητα είναι στα 2 στρέμματα.

Στη συνέχεια ο Ιδιοκτήτης θέλει μέσα στο κάθε ένα οικόπεδο απο τα 3 που θα προκύψει να κάνει και κάθετες.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής. Ενώ το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου οικισμού η Αρχαιολογία εσφαλμένα στη συγκεκριμένη περιοχή έχει μπει μέσα στον Οικισμό εδώ και αρκετά χρόνια περιλαμβάνοντας ένα τμήμα του Οικισμού (οπου βρίσκεται και το εν λόγω οικόπεδο) στην αδόμητη ζώνη Α1. Η αρχαιολογία έχει παραδεχτεί το λάθος της που οφείλεται στο ότι δεν είχε τα ακριβή όρια του οικισμού (αν και στην περιοχή υπήρχαν κτίσματα πολλά) και κάποια στιγμή προτίθεται να το διορθώσει.

 

Εγώ τι μπορώ να κάνω? Μπορώ να προχωρήσω πιστεύετε σε κατάτμηση σε αυτή τη φάση?

 

Θα με βοηθήσετε πολύ αν κάποιος γνωρίζει! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.