Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου - υπάρχει χρονική ισχύς;


Recommended Posts

Δεν έχει σημασία (κατ' αρχήν) αν το τοπογραφικό είναι σε ΕΓΣΑ ή όχι. Το θέμα είναι αν έχεις στα χέρια σου Πράξη Χαρακτηρισμού ή μιας κάποιας μορφής βεβαίωση. Αναλόγως με το τι έχεις είναι και το τι πρέπει να γίνει στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το δασαρχείο έχει γίνει βραχνάς συνάδελφοι. Κάτι σαν την ΕΠΑΕ ένα πράμα δεν ξέρεις τι θα σου ζητήσουν.

Εμένα μου ζητάνε τα χίλια μύρια για βεβαίωση τη στιγμή που το αγροτεμάχιο είναι διανομή του υπουργείου Γεωργίας για αγροτική εκμετάλλευση και υπάρχει για διπλανό του πράξη χαρακτηρισμού.

Τι θα γίνει πότε θα μπορέσουμε να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας χωρίς να μας παρεμποδίζουν οι υπηρεσίες του δημοσίου και οι υπάλληλοι τους?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν μερικες μερες καταλαβα γτ οι Πραξεις Χαρακτηρισμου κανουν 1-2 μηνες να εκδοθουν...

 

Πηγα στο γραφειο της προισταμενης στο Δασαρχειο Χανιων.... Για να βρει μια αιτηση μου εψαξε 7-8 στιβες με χαρτια που ειχε...Καθε στιβα περιπου 20-50 εκ υψος. Ανακατεψε ολα τα χαρτια και τελικα βρηκε την αιτηση μου στη κορυψη μιας βιβλιοθηκης....Οποιος καταλαβε, καταλαβε...

 

Κ εγω παντως πιστευω οτι αφου υπαρχει η Πραξη και εχεις και τις περιληψεις, πας και δημοσιευεις στις εφημεριδες και στο Δημο και εισαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

οταν λες περιληψεις τι εννοεις συναδελφε? το μονο που εχω ειναι η πραξη χαρακτηρισμου, ενα Α4. Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα με δύο μήνες στα Χανιά για τις πράξεις χαρακτηρισμού?

Εσείς είστε ευλογημένος τόπος.

Που να δείς και σε επαρχιακό δασαρχείο του Νομού Λάρισας που κάνουν και 14 μήνες (δεν υπερβάλλω), ακόμη και σε περιπτώσεις διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εκεί δεν κάνουν πράξεις χαρακτηρισμού αλλά απλώς δίνουν μια βεβαίωση οτι η έκταση δεν ειναι δασική!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες περιληψεις τι εννοεις συναδελφε? το μονο που εχω ειναι η πραξη χαρακτηρισμου, ενα Α4. Τιποτα αλλο.

 

Όταν παίρνεις τηv Πραξη Χαρακτηρισμου απο το Δασαρχειου σου δινουν:

 

1. Αποφαση + τοπογραφικο για τον ιδιοκτητη

2. Απόφαση + τοπογραφικο για το Δημο

3. 2 Περιληψεις της αποφασης με σφραγιδα του δασαρχειου για να τις δημοσιευσεις σε 2 εφημεριδες

 

Αυτες τις περιληψεις εννοω..

 

Για την τελεσιδικια πρεπει

-να δημοσιευσεις τις περιληψεις σε δυο εφημεριδες την ιδια μερα

-να καταθεσεις προς αναρτηση την αποφαση στον Δημο

 

Μετα απο 1 μηνα απο την αναρτηση στο δημο πρεπει να παρεις μια βεβαιωση για την αναρτηση αυτη.

Μετα από 1 μηνα που θα παρεις τη βεβαιωση αυτη και θα εχεις και τα ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ αποκομματα απο τις εφημεριδες και τις αποδειξεις απο την πληρωμη, πας στο Δασαρχειο και παιρνεις την τελεσιδικια...

 

Αυτα θυμαμαι για την τελεσιδικια (μια φορα το εκανα για ενα καλο πελατη, τελεσιδικια δεν εχω ξανακανει)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα γράφει ο terry.

Αν λοιπόν έχεις την Πράξη Χαρακτηρισμού, είναι πολύ πιθανόν να έχουν γίνει και όλα τα υπόλοιπα (και οι δημοσιεύσεις). Οπότε στέλνεις ούτως ή άλλως τον πελάτη να κάνει αίτηση στο δασαρχείο για βεβαίωση τελεσιδικίας.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα πολυ συναδελφοι για την βοηθεια.

 

Συμφωνώ με τους συναδέλφους. έχω να σου παραθέσω κάτι ακόμη πέρα από τη διαδικασία και την υποβολή σε ΕΓΣΑ του τοπογραφικού.

η νομοθεσία περί προστασίας δασών άλλαξε το 2003 σε σχέση με το διάταγμα του 998/79 στο ότι και οι χορτολιβαδικές εκτάσεις θεωρούνται δασικές.

 

ν. 3208/2003

άρθρο 1 παρ4. Ως δασικές εκτάσεις νοούνται και οι οποιασδήποτε φύσεως ασκεπείς εκτάσεις, (φρυγανώδεις ή χορτολιβαδικές εκτάσεις, βραχώδεις εξάρσεις και γενικά ακάλυπτοι χώροι) που περικλείονται από δάση ή δασικές εκτάσεις, καθώς και οι υπεράνω των δασών ή δασικών εκτάσεων ασκεπείς κορυφές ή αλπικές ζώνες των ορέων.

 

Ν.998/79

άρθρο3, παρ6. Δεν υπάγονται όπωσδήποτε εις τάς διατάξεις τοΰ παρόντος νόμου: α) Αι γεωργικιώς καλλιεργούμεναι εκτάσεις, β) Αι χορτολιβαδικαί εκτάσεις, εύρισκόμεναι επί πεδινών εδαφών ή έπί ανωμάλου εδάφους ή λόφων, έφ' όσον δεν εμπίπτουν εις τάς περιπτώσεις τής παραγράφου 3 τοΰ παρόντος άρθρου ή δέν έχουν κηρυχθή ένεκα τοΰ προστατευτικού αυτών χαρακτήρος ή έξ άλλου λόγου δασωτέαι κατά τά εις τό άρθρον 38

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση συνάδελφε πως περιγράφονται διαφορετικού τύπου χορτολιβάδικες εκτάσεις. Στον μεν νόμο του 2003 αναφέρονται εκτάσεις που περικλείονται από δασικές εκτάσεις δηλ. στην ουσία ξέφωτα, και θεωρώ πως θα ήταν σωστό να κρίνονται και με βάση εμβαδού ή διαστάσεων (γιατί πως ορίζεται ακριβώς το ξέφωτο?). Στον νόμο του 1979, αναφέρονται γενικότερα χορτολιβαδικές εκτάσεις χωρίς να γίνεται διαχωρισμός αν είναι συνεχόμενες ή περικλειόμενες από δάσος κλπ...

Κουβέντα να γίνεται δηλαδη, γιατι τελικά,καλώς ή κακώς, κάποιος δασάρχης θα αποφασίσει για τέτοια θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.