Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση Δασαρχείου - υπάρχει χρονική ισχύς;


Recommended Posts

δυστυώς έχω προσωπική εμπειρία όπου ιδιοκτήτης έχει τέτοιου είδους έκταση την οποία έχει την ιδιοκτησία με τίτλο από πολύ παλιά και λόγω ένταξης της περιοχής στο Κτηματολόγιο και λόγω του νόμου του 2003 εμφανίζεται το δημόσιο στις πρώτες εγγραφές κι όχι ο ιδιοκτήτης και πλέον είναι σε εξέλιξη ολόκληρη διαδικασία για να αποδείξει το αυτονόητο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαδικασία για έκδοση πράξης χαρακτηρισμού έκτασης ξεκινάει με τη γραπτή περιγραφή του αιτήματος και την παράδοση των απαιτούμενων δικαιολογητικών. Με την παραλαβή του αιτήματος και των δικαιολογητικών από το Δασαρχείο ή Διεύθυνση Δασών (ΔΔ), πρωτοκολλάται και προωθείται στο αρμόδιο τμήμα για έλεγχο των δικαιολογητικών

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

 

* Έξι τοπογραφικά διαγράμματα μηχανικού ή δασολόγου εξαρτημένα από το Εθνικό τριγωνομετρικό δίκτυο

* Τίτλοι ιδιοκτησίας της έκτασης

 

Η διαδικασία για χορήγηση βεβαίωσης τελεσιδικίας πράξης χαρακτηρισμού έκτασης ξεκινάει με τη γραπτή περιγραφή του αιτήματος και την παράδοση των απαιτούμενων δικαιολογητικών. Με την παραλαβή του αιτήματος και των δικαιολογητικών από το Δασαρχείο ή Διεύθυνση Δασών (ΔΔ), πρωτοκολλάται και προωθείται στο αρμόδιο τμήμα για έλεγχο των δικαιολογητικών.

 

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

 

* Δύο αντίγραφα τοπογραφικού διαγράμματος της Πράξης Χαρακτηρισμού

* Τίτλους ιδιοκτησίας στην περίπτωση που πρόκειται για δάσος ή δασική έκταση ή χορτολιβαδική της παρ. 7

 

 

* Νομίζω πως οι ιδιώτες Δασολόγοι Μελετητές είναι οι πιο αρμόδιοι για τέτοια θέματα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Δασολόγε , μπορείς σε παρακαλώ να δικαιολογήσεις την αναγκαιότητα αυτών των 6 (στην δικιά μου περιοχή θέλουν 7) τοπογραφικών διαγραμμάτων και με δεδομένο ότι τις περισσότερες φορές αυτά τα διαγράμματα έχουν διαστάσεις μικρού σεντονιού? Που πάνε τα περισσότερα από αυτά?

Εμένα μου φαίνεται ότι είναι άσκοπη χρήση χαρτιού-δένδρων-μελάνης εκτύπωσης-χρόνου αναμονής εκτύπωσης-διπλώματος σχεδίων, κλπ.

Και κάτι άλλο ακόμα, ο κάθε ιδιοκτήτης που έχει ένα γήπεδο, για να το στείλει στο δασ/χείο για χαρακτηρισμό, το μόνο που πληρώνει είναι ο τοπογράφος και το κόστος δημοσίευσης σε δύο τοπικές εφημερίδες. Το βρίσκετε σωστό αυτό? Τις περισσότερες φορές τα γήπεδα αυτά βρίσκονται στο Μαιμούντερλιφ, σε τόπους όπου ζευγαρώνουν οι αετοί, και τρέχει η υπηρεσία συνήθως, με ένα δασολόγο, έναν οδηγό και ένα 4Χ4 για να κάνει την αυτοψία.

Το κόστος αυτό γιατί να το πληρώνουν φορολογούμενοι που δεν έχουν 1μ2 περιουσίας. Δεν νομίζετε ότι πρέπει να πληρώνεται ένα παράβολο από τους ενδιαφερόμενους για χρήση όλης αυτής της διαδικασίας.

Link to comment
Share on other sites

* Έξι τοπογραφικά διαγράμματα μηχανικού ή δασολόγου εξαρτημένα από το Εθνικό τριγωνομετρικό δίκτυο

....

* Νομίζω πως οι ιδιώτες Δασολόγοι Μελετητές είναι οι πιο αρμόδιοι για τέτοια θέματα....

 

Φίλε δασολόγε, μήπως μπορείς να μας πεις, που πατάει νομικά το επαγγελματικό δικαίωμα του δασολόγου στην εκπόνηση τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτημένου από το Εθνικό τριγωνομετρικό δίκτυο και ποιοί είναι οι λόγοι που οι ιδιώτες Δασολόγοι Μελετητές είναι οι πιο αρμόδιοι για τέτοια θέματα ;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Είμαι Ιδιώτης δασολόγος, οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται να «απολογηθώ», λες και εκπροσωπώ τις δημόσιες Δασικές Υπηρεσίες το Υπουργείο κτλ. Όσο για τα 6 τοπογραφικά και το που αυτά πάνε…μπορείτε κάλλιστα να ρωτήσετε τον υπάλληλο του Δασαρχείου, όταν τα κατατίθεται, και δεν νομίζω να είναι η μοναδική άσκοπη, όπως εσείς θεωρείτε, χρήση μελάνης χαρτιού κτλ στην Ελλάδα! Τα γήπεδα που εσείς λέτε ότι είναι στο Μαιμούντερλιφ κτλ….ε μάλλον κάποιος πρέπει να κάνει αυτοψία γτ στην Ελλάδα είμαστε και πρέπει όλοι να είναι προσεκτικοί, όποτε μια επιτόπια αυτοψία δεν έβλαψε ποτέ κανένα και ιδιαίτερα τον Υπάλληλο που θα υπογράψει για τον χαρακτηρισμό της έκτασης. Όσο δε για το κόστος δεν είμαι πάλι εγώ αρμόδιος να απαντήσω για τους λόγους που προανέφερα.

 

«Φίλε δασολόγε, μήπως μπορείς να μας πεις, που πατάει νομικά το επαγγελματικό δικαίωμα του δασολόγου στην εκπόνηση τοπογραφικού διαγράμματος εξαρτημένου από το Εθνικό τριγωνομετρικό δίκτυο και ποιοί είναι οι λόγοι που οι ιδιώτες Δασολόγοι Μελετητές είναι οι πιο αρμόδιοι για τέτοια θέματα ;»

 

Έχω έγγραφο σε μορφή pdf υπηρεσίας που έχει αποσταλεί στο ΤΕΕ και ΓΕΩΤΕΕ με θέμα «Προδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων» και αναφέρει επακριβώς τα εξής « ……σε χάρτη ΓΥΣ υπογραφόμενο από μηχανικό η δασολόγο…»

 

Όσο δε γτ είναι πιο αρμόδιοι , είναι γτ ξέρουν καλύτερα θέματα που αφορούν τον χαρακτήρα της έκτασης

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο διαγραμμα (αποτυπωση του αγροτεμαχιου) δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το χαρακτηρισμο της εκτασης...Τον χαρακτηρισμο τον δινει το Δασαρχειο...

 

Οποτε η αποιαδηποτε γνωση σχετικα με το χαρακτηρα μια εκτασης δεν συμβαδιζει με τις απαραιτητες γνωσεις για τη συνταξη ενα σωστου τοπογραφικου διαγραμματος, ουτε δινει φυσικα το δικαιωμα υπογραφης του..

Link to comment
Share on other sites

Ναι , συμφωνώ απολύτως αλλά αν το Δασαρχείο σου χαρακτηρίσει την έκταση Δασική, ποιος είναι ικανότερος να χειριστεί την υπόθεση από εδώ και πέρα, να κάνει ένσταση; μάλλον ο ιδιώτης Δασολόγος που αν είχε χειριστεί την υπόθεση εξ αρχής θα ήξερε και θα είχε γνώση τι διεκδικούσε.

 

Το δικαίωμα...Λες να κάνω τοπογραφικό να το δεχτούν και να πω «Δεν έχω δικαίωμα υπογραφής»?

 

Και επειδή το Θέμα έχει πάρει τροπή περί επαγγελματικών δικαιωμάτων…είναι το μοναδικό θολό τοπίο στην Ελλάδα? Είναι πολύ απλά ένα από τα πολλά…πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , συμφωνώ απολύτως αλλά αν το Δασαρχείο σου χαρακτηρίσει την έκταση Δασική, ποιος είναι ικανότερος να χειριστεί την υπόθεση από εδώ και πέρα, να κάνει ένσταση; μάλλον ο ιδιώτης Δασολόγος που αν είχε χειριστεί την υπόθεση εξ αρχής θα ήξερε και θα είχε γνώση τι διεκδικούσε.

 

Δεν εχω κανενα προβλημα με τα επαγγελματικα δικαιωματα... Εχουν αναφερθει και σε πολλα αλλα θεματα..

 

Αλλα ξαναρωταω... Πως θα διεκδησεις αποχαρακτηρισμο μιας εκτασης με ενα τοπογραφικο?????????????

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικο διαγραμμα (αποτυπωση του αγροτεμαχιου) δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το χαρακτηρισμο της εκτασης...Τον χαρακτηρισμο τον δινει το Δασαρχειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.