Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι επιβίωσης και ...εναλλακτικό επάγγελμα


parist43

Recommended Posts

Αν ανοίξουμε όλοι σουβλατζίδικο τότε θα γίνουμε πάλι σαν τους μηχανικούς......όποια πέτρα κ να σηκώσεις,θα βρεις μηχανικό από κάτω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως αντί για την παροχή υπηρεσιών (και το σουβλατζίδικο υπηρεσία παρέχει) να σκεφτόμασταν κάτι σχετικό με τον πρωτογενή και δευτερογενή τομέα παραγωγής;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όσοι ασχολούνται με το ελεύθερο επάγγελμα όλο και κάτι ξέρουν από το επάγγελμα του δικηγόρου, συμβολαιογράφου, υδραυλικού, σιδερά, καλουπατζή, κτλ κτλ δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει ποτε να ξεκινησετε καποιο project με αλλα παιδια επενδυοντας τον χρονο σας για καποιο καιρο με τελικο σκοπο να βγει καποιο προιον?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ευτυχώς απο μικρή ηλικία φρόντισα να εχω και άλλα οπλα στην επαγγελματική μου φαρετρα..εμαθα ακκορντεόν!

 

Θα σας περιμένω επί της πανεπιστημίου, εκδίδονται και ΑΠΥ για καλυψη αφορολογήτου...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι ο κάθε πολίτης (και όχι απαραίτητα μηχανικός) το έχει σκεφτεί αυτό. Το πρόβλημα είναι απλό και εύκολο να το εντοπίσεις: τι θα τρώμε στην πορεία? Μόνο σε χώρες που επιχορηγούν τέτοιες πρωτοβουλίες αυτά. Απο Δανία και βορειότερα δηλαδή..

 

Edit: προφανώς πάει στον πιο παραπάνω η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

@stratoz

 

Ναι εχεις δικαιο.και εμενα με απασχολει το βιοποριστικο

Εγω μιλαω να επενδύσεις χρονο που δεν θα αφαιρεσεις απο την κυρια απασχοληση σου.

Εαν τωρα δεν εχεις καθολου ελευθερο χρονο τοτε μαλλον η πανε πολυ καλα οι δουλειες σου η απασχολεισαι με αλλα πραγματα οποτε δεν το συζητω.

 

Τεσπα πιο πολυ την εκανα την ερωτηση γιατι με ενδιαφερει κατι τετοιο για μενα.Εχω χρονο να επενδυσω και αναρωτιεμαι εαν υπαρχουν τετοιες ομαδες στην Ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Νεος Ηλεκτρολογος ΕΜΠ, τελειωσα με το στρατο, βιογραφικα εχω αρχισει να στελνω εδω και 2 μηνες, αλλα απο δουλεια δεν καθεται τιποτα γιατι ολοι ζητανε προυπηρεσια... Επειδη πραγματικα εχω αρχισει να απελπιζομαι και τιθεται θεμα βιοποριστικο πλεον καθως τα εξοδα τρεχουν (τα 150€/μηνα του ΤΣΜΕΔΕ ειναι πολυ μεγαλο βασανο), θελω να βρω μια προσωρινη (εστω) δουλεια ως securitας,σερβιτορος ή ο,τιδηποτε.

 

Υπαρχει τετοια δυνατοτητα οντας γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ? Αν με προσλαβουν ως μισθωτο, τον εργοδοτη τον συμφερει να πληρωνει εισφορες ΤΣΜΕΔΕ ή θα προτιμησει να παρει καποιον απο ΙΚΑ? Η λυση με το μπλοκακι υφισταται? Αλλα ως μηχανικος τι υπηρεσιες γραφεις οτι παρεχεις (σε εστιατοριο πχ)?

 

Παρακαλω, δειτε το θεμα οσο πιο σοβαρα γινεται και αφηστε στην ακρη οποιοδηποτε ειρωνικο σχολιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.